Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Na jaki stosunek zasluguje Feanor? (Strona 3 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Na jaki stosunek zasluguje Feanor?
Nienawisc
18%
 18%  [ 19 ]
Wspolczucie
50%
 50%  [ 53 ]
Tolerancje
9%
 9%  [ 10 ]
Obojetnosc
6%
 6%  [ 7 ]
Inne (uzasadnic)
14%
 14%  [ 15 ]
Oddano głosów : 104

Autor Wiadomość
Serie
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74

Wysłany: 01-10-2002 15:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jest żywym przeciwieństwem dla wszystkich ciotowatych elfików, którzy przeważnie tylko umierali w patetyczny sposób.

Nie da się ukryć że inni elfowie tylko albo żyli wiecznie albo umierali (wlaśnie dlatego Eru stworzył ludzi)

Cytat:
w przyjaźni wierny, w nienawiści zaciekły.
Jedyna rzecz całkowicie zła jaką Feanor był uczynił, to pozostawienie Fingolfina przy cieśninie Herkalakse (czy jakoś tak). To już była zdrada.

to sie chyba wyklucza, nie można byc wiernym w przyjaźni i jednocześnie zostawiać przyjaciół na śmierć.

Cytat:
Jakby ktoś wam ukradł dzieło, w które włożyliście całe swe serce, teżbyście się nie wachali przed niczym, zeby je odzyskać.

jak np. Sauron

Owszem był jedną z najfajniejszych postaci, ale dla mnie czarnych.

Far beyond the battle blood shall fall like a hard rain.
Powrót do góry

Troll
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73
Skąd: Mała przytulna jaskinia, w okolicach wrzosowisk Etten

Wysłany: 01-10-2002 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
to sie chyba wyklucza, nie można byc wiernym w przyjaźni i jednocześnie zostawiać przyjaciół na śmierć.

A kto powiedział, że Fingolfin i reszta elfów była jego przyjaciółmi?

Cytat:
Cytat:
Jakby ktoś wam ukradł dzieło, w które włożyliście całe swe serce, teżbyście się nie wachali przed niczym, zeby je odzyskać.

jak np. Sauron

Noooooo, niezupełnie! Uśmiech Feanor i Sauron tak się mają do siebie, jak kokosz na jajach, a tygrys ludojad. Jeden zabija, z czystą przyjemnością, bo potrzebuje zabijania, a drugi jest gotowy na wszystko w oboronie swojego. Przykład całkowicie chybiony.

Feanor był tym duchem buntu, rzucił wyzwanie, nie zważał na nic, poniósł wszystkie konsekwencje swoich czynów. Uśmiech Może to brzmi banalnie, ale mnie to imponuje.

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 01-10-2002 17:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
poniósł wszystkie konsekwencje swoich czynów. [smile.gif]

jakie konsekwencje? Chyba to że zginął, ale to można powiedzieć o większości elfów ktorzy walczyli z Melkorem (liudzie nawet nie musieli walczyć)No i stracił Silmarile.

Cytat:
Jeden zabija, z czystą przyjemnością, bo potrzebuje zabijania, a drugi jest gotowy na wszystko w oboronie swojego.

Nieprawda, Sauron nie potrzebuje zabijania, on chce rządzić śródziemiem, zabija na marginesie. Feanor chce mieć swoje Silmarile i też zabija.
Po za tym Sauron z pewnością nie chciał by rządzić bezludną ruiną. Tak jak Feanor, zabija tylko tych którzy mu przeszkdzają w osiągnięciu celu. Sauron chce mieć tylko dla siebie Śródziemie a Feanor Silmarile.

Powrót do góry

Troll
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 01-10-2002 19:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
jakie konsekwencje? Chyba to że zginął, ale to można powiedzieć o większości elfów ktorzy walczyli z Melkorem (liudzie nawet nie musieli walczyć)No i stracił Silmarile.

Feanor został ukarany po swojej śmierci. Aż do końca świata musi pokutować w pałacu Mandosa.

Cytat:
Cytat:
Jeden zabija, z czystą przyjemnością, bo potrzebuje zabijania, a drugi jest gotowy na wszystko w oboronie swojego.

Nieprawda, Sauron nie potrzebuje zabijania, on chce rządzić śródziemiem, zabija na marginesie. Feanor chce mieć swoje Silmarile i też zabija.
Po za tym Sauron z pewnością nie chciał by rządzić bezludną ruiną. Tak jak Feanor, zabija tylko tych którzy mu przeszkdzają w osiągnięciu celu. Sauron chce mieć tylko dla siebie Śródziemie a Feanor Silmarile.

Ja powiedziałem, ze zabija tygrys, a nie zaraz Sauron. W moim porównaniu chodziło mi niekoniecznie o zabijanie, ale o czynienie zła w ogóle. Sauron jest do cna zdeprawowany i znajduje przyjemność we wszelkim złu, na jakie tylko go stać. Feanor zgadza się na zło konieczne.

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 02-10-2002 13:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Feanor zgadza się na zło konieczne.

No tak ale zło pozostaje złem, nie można tego tak porównywać. Zło i już. Można by go usprawiedliwić gdyby robił to pod przymusem albo nieświadomie,ale to zło wcale nie bylo konieczne. To wszystko wcale nie musiało sie wydarzyć

Cytat:
Feanor został ukarany po swojej śmierci. Aż do końca świata musi pokutować w pałacu Mandosa.

sorry, nie wiedziałam, oops, zawstydzenie …ale to nie zmienia sytuacji, sam sobie zasłużył, zresztą nie był jedyny.

Powrót do góry

Troll
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 02-10-2002 14:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
sorry, nie wiedziałam, …ale to nie zmienia sytuacji, sam sobie zasłużył, zresztą nie był jedyny.

zasłużył se, oczywiscie, ja temu nie przeczę. ale ja tą karę traktuję jako zadośćuczynienie za grzechy. dzięki temu rozpatruję Feanora jako postać pozytywną. Ponurą, ale pozytywną.

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 02-10-2002 17:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
ja tą karę traktuję jako zadośćuczynienie za grzechy.

No ale to już chyba trochę za późno, zresztą zadośćuczynienie byłoby gdyby pomógł w jakiś sposób naprawić, teraz to już bez różnicy czy pokutuje czy nie.

Cytat:
rozpatruję Feanora jako postać pozytywną. Ponurą, ale pozytywną.

Ja nie twierdzę że był do szczętu zły, kiedyś moxe i byl dobry Co złego to nie ja ;D , ale to co zrobił uczyniło go czarną postacią i złą dla innych Złośliwy uśmiech

Powrót do góry

Troll
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 02-10-2002 18:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja wiem... Mnie tam się podoba jego duma, wręcz pycha. Zresztą Feanor jest jedną z najbardziej złożonych charakternie i nieszablonowych postaci w Sillmarillionie, bo reakcje większości elfów i ludzi da się z góry przewidzieć. Feanor nas natomiast ciągle zaskaje. Czyżby drobna nutka szaleństwa? Uśmiech Ja tam szczerze nie cierpię Fingolfina. "Tato, tato, a Feanor to przemawia do twojego ludu, zupełnie jakby był królem, a przecież ty nim jesteś kochany tatusiu!" Elfi pedałek. Brrrr. Jakbym miał takiego brata, to też bym troszkę powariował.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Na jaki stosunek zasluguje Feanor? (Strona 3 z 9)

Skocz do: