Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: 'Laiquendi' - Elfy Zielone - a jak dla liczby pojedynczej? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 26-06-2005 23:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Spotkalam sie z jeszcze jedna forma - Quendu.
To jest liczba pojedyncza, czy moze jakas odmiana? Slowo w kontekscie:

"I don't know what you're talking about," he said. (...) The boy only shrugged and continued pacing, saying nothing further.
"Moriquendu" Glorfindel muttered.

Najwyrazniej slowo bylo uzyte w liczbie pojedynczej, a ze autor dosc zywo interesuje sie jezykami elfickimi, to sie zastanawiam, czy sie pomylil, czy tez ta forma ma sens.
Ewentualnie - czy moze to byc quenya vanyarska ('wysoka quenya')? Cytowany Glorfindel, zirytowany pytaniami sindarskiego chlopca jest Vanyarem, nie - znanym nam dobrze zabojca balroga Glorfindelem z Gondolinu.

ps. Zglupialam - po polsku mowimy Vanyarowie czy Vanjarowie? Jestem rozwalony

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 30-06-2005 20:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jest to w żadnym razie liczba pojedyńcza nie ma mowy. Forma ta ma sens, oczywiście, gdyż quendu to jak najbardziej poprawna liczba podwójna słowa quende. Wniosek z tego, że Glorfindel mówił tu o dwóch osobach nio nie wiem. Jeśli z kontekstu wynika inaczej, to trzeba przyjąć, że mamy tu do czynienia, niestety, z najzwyklejszą literówką :|.
Hathor napisał(a):
ps. Zglupialam - po polsku mowimy Vanyarowie czy Vanjarowie?

Nie zgłupiałaś, tylko Ci się ździebko zapomniało Pocieszanie. Wymawiamy jak: wanjarowie (nie daj Eru: wan-y-arowie).
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 01-07-2005 00:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uff, to dobrze, bo juz sie martwilam, ze pisownia mi sie pomieszala, Vanyarowie wyglada w pismie o wiele lepiej; i wymawiam to akurat poprawnie od poczatku (a do Finwë juz sie tez jakos przyzwyczailam, prawie Z przymrużeniem oka ).

Czyli literowka. Akurat nie bylo tam zadnej innej osoby (w przestrzeni i w domysle), by moglo to dotyczyc 2 Moriquendich.

By dopelnic listy - jaka jest pojedyncza liczba od Teleri? Telere?

I jeszcze Noldorowie. Napotkalam forme Noldoli (np. w KZO). Skad taka forma liczby mnogiej? I czy tutaj rowniez Noldo jest liczba pojedyncza?

Powrót do góry

Lerontarion
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 01-07-2005 15:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje się, że liczbą pojedyńczą od Teleri możebyć Teles. W tym wypadku końcowe s pod wpływem dodanego i reprezentującego l.mn. zmieniałoby się nastepująco:
s > z > r
Co jest procesem dość dobrze znanym w quenyi. Por. olos > olori
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 02-07-2005 17:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziekuje za informacje Uśmiech

To zostala jeszcze tylko sprawa Noldoli.

Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 02-07-2005 19:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wg eseju "Quendi and Eldar" liczbą pojedyńczą od Teleri jest Teler (uprzedzam jeszcze jedno, podobne pytanie: jeden z Avarich to Avar Tiaaaa).
Niestety, dostępne mi źródła milczą na temat etymologicznych przesłanek stojących za formą Noldoli Płacz. Powiedziane jest wyłącznie, że była to najwcześniejsza nazwa tego ludu (najwyraźniej zarzucona i zmieniona w dalszych fazach powstawania Legendarium). Wszystko wskazuje na to, że liczbą pojedyńczą od Noldoli było jednak Noldo (nie spotkałam się z inną formą l.p., zbieżną czasowo z powstaniem KZO hmmmm...).
Powrót do góry

Lerontarion
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 02-07-2005 21:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Racja wszystko mi się pomieszało Dwaj Teleri, jeden Teler... Pomyliło mi się z hasłem z Etymologii... Skrzywienie
A co do Noldolich. Jeden przedstawiciel tego szczepu to Noldo, więc łatwo rozdzielić Noldo-li. -li to końcówka liczby cząstkowej-mnogiej w quenyi. Końcówka ta jest spokrewniona z lië, co oznacza "lud" - i -li i lië wywodzą się od rdzenia LI. Krótko mówiąc Noldoli można tłumaczyć jako "lud Noldo". Z tego co kojarze, Tolkien stosował końcówkę -li także do krasnoludów nazywając ich w quenyi Casalli [Casar-li > Casal-li]
Uśmiech
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 03-07-2005 15:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wracam jeszcze do sprawy Morquendu.
Skontaktowalam sie z autorem cytowanej wypowiedzi (nie, nie z Glorfindelem z Valmaru Pserwa Ble Ble ;D ) i okazalo sie, ze:
Claudio napisał(a):
The form "quendu" refers specifically to a male Elf.
The neutral form is "quende", and the male and female are respectively "quendu" and "quendi".
So "moriquendu" means "male dark Elf". "Moriquendu" is also the dual, meaning "two dark Elves", but it's usually easy to figure out which
form is implied by the context of the word.

Czyli quendu to forma męska lub podwojna, a quende neutralna. Quendi - zenska. I mnoga. wszystko mi się pomieszało
Sprawa staje sie coraz bardziej zakrecona... Uśmiech Saurona ;D

Cos mi tez swita, ze Noldorowie, Teleri to moga byc nazwy sindarinskie, nie quenijskie - ale to pewnie mi zle swita. Jestem rozwalony Tak jak ponoc imie Nerdanela jest sindarinskie, nie quenijskie. hmmmm...
Zle mi switalo, na szczescie mnie tknelo mam pomysł!!! by w koncu wykorzystac fakt posiadania HoME XI na polce.
Jest wyraznie podana forma mnoga i pojedyncza kazdej nazwy i odmiana w 3 jezykach (moje tlumaczenie, nie bezposredni cytat), to mi sie pomylilo, ze Golodh bylo nazwa quenijska, nie odwrotnie:
    Noldor - 'The Wise', imie prawdopodobnie starsze, niz Vanyar; nadane drugiemu klanowi przez innych; Formy nazwy: Q Noldo, T Goldo, S Golodh (NGolodh). [HoME XI, str. 384]

Teler jako poj. sie zgadza. Quende jest podane jako forma pojedyncza... Moze to jakis 1 elf jako postac neutralna, ale juz 1 elf plci meskiej to Qunedu, a zenskiej Quendi.

To nam Profesor pieknie zakrecil Elfik

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: 'Laiquendi' - Elfy Zielone - a jak dla liczby pojedynczej? (Strona 2 z 3)

Skocz do: