Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku? (Strona 20 z 20)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 18, 19, 20
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku?
Tak
32%
 32%  [ 94 ]
Nie
51%
 51%  [ 148 ]
Jeszcze nie wiem.
15%
 15%  [ 46 ]
Oddano głosów : 288

Autor Wiadomość
Saundarya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 26-05-2016 22:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobiście po bardzo długim namyśle zaznaczyłam ,,tak". Mam jednak wiele ,,warunków":
1. Nie godzi się cytować postów sprzed 6 lat, ale sporo osób zauważyło, że imiona głównych bohaterów z WP automatycznie kojarzą się z filmem (Aragorn, Gandalf, Frodo, Arwena), więc odpadają. Również dlatego, że jeżeli dziecko nie będzie pasowało do danego bohatera charakterem i/lub w dużym stopniu wyglądem, automatycznie stanie się obiektem drwin. Dzieci bywają okrutne, więc jeżeli dostrzegą ,,Aragorna" z jedynką z wf-u lub pryszczatą ,,Arwenę" - od razu mu/jej to wytkną.
2. Z oczywistych powodów nie dałabym dziecku na imię Melkor/Morgoth Jestem rozwalony czy Eol, na wszelki zwyczaj unikałabym również Feanora (mimo, że imię piękne).
3. Po trzecie i najważniejsze - to byłoby drugie imię. Przy czym pierwsze dla świętego spokoju mojego dziecka nadałabym ,,normalne".
4. Wydaje mi się, że ponadto można by nadać dziecku imię nie tyle z puli imion już istniejących, a raczej otworzyć słownik elficko-ludzki i stworzyć coś ładnego samemu Elfik . Można również użyć nazw własnych ze świata Tolkiena (czy, dajmy na to tytułów, którymi elfy obdarzały niektóre postacie). Oczywiście nie nazwę dziecka Angband Jestem rozwalony , ale coś bardziej...khem...subtelnego? Lothlórien? Chyba prędzej. Śmiech
5. Bardzo przekonuje mnie argument, żeby nadać imię pobocznej postaci. Albo jednej z głównych, ale słabo nakreślonej.
6. Ogólnie rzecz ujmując: mogłabym na drugie nazwać dziewczynkę na przykład Elbereth, Nessa, Amarie, ciekawym wyborem wydaje się być Haletha. Chłopaka być może Amras lub Cirion, ewentualnie Beleg.

Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Powrót do góry

Asa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 28-05-2016 12:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Po trzecie i najważniejsze - to byłoby drugie imię.

Widząc temat tej ankiety o dziwo nigdy nie wzięłam pod uwagę że mogłoby chodzić o inne, niż pierwsze imię. W przypadku pierwszego, odpowiedź "nie" jest dla mnie aż nazbyt oczywista. Sama, nawet kochając te książki, nie chciałabym nosić ani znanego z filmu imienia, które nie uniknęłoby co najmniej ironicznych uśmiechów, ani jakiegoś mniej znanego, którego znaczenie i pochodzenie każdemu musiałabym tłumaczyć, na koniec kwitując rozmowę "No przykro mi, rodzicom coś odwaliło jak mnie nazywali". Nikogo nie skazałabym na taką sytuację.

Ale drugie imię, nie wypowiadane zbyt często, przez większość znajomych nieznane, jakimś mniej popularnym książkowym, mogłoby już być. Oczywiście nie nazbyt wymyślne, nie nazbyt obco brzmiące, ani budzące natychmiastowe skojarzenia, czy to z konkretnym bohaterem, czy brzmieniowo z innym słowem. Pamiętam jak to na przykład w podstawówce mówiło się 'Legolas' i wszyscy równo w śmiech, bo 'golas'.

Choć jednak, ostatecznie, zapewne zrezygnowałabym z przedsięwzięcia, chyba że moja druga połówka okazałaby się równym (fanatykiem) fanem co ja. Jeśli nie, zapewne skończyłoby się na nadaniu takiego, będącego raczej domowym imieniem nieformalnym, niż takim z koniecznością wpisywania w dowód. Chyba większość za dziecka miała jakieś przezwisko od rodziców. Czy to nazwa jakiegoś zwierzątka, czy to nieistniejące słowo, które utarło się z pierwszych prób mówienia, czy jakaś randomowa nazwa, która akurat rodzicom pasowała do zdrobniałego nazywania nas. Takie "imiona", choć z reguły pociesznie brzmiące, potrafią przetrwać w domowym kręgu do dorosłości. A jako iż każde słowo przetłumaczone na elficki i przerobione na imię, zazwyczaj brzmi dobrze, chyba taka forma pasowałaby mi najbardziej. Byłoby to fajnym do Śródziemia nawiązaniem, zapewne ładnym imieniem, a gdyby dziecku się nie spodobało, przynajmniej nie wyszłoby poza rodzinne kręgi.

Zaznaczam więc "nie wiem", gdyż w przeciwieństwie do pierwszego imienia, gdzie jestem zdecydowanie na "nie", drugie imię czy wszelkie nieformalne "imiona" stoją już otworem. Tak więc zobaczymy co czas pokaże.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 18, 19, 20

Temat: Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku? (Strona 20 z 20)

Skocz do: