Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku? (Strona 18 z 20)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku?
Tak
32%
 32%  [ 94 ]
Nie
51%
 51%  [ 148 ]
Jeszcze nie wiem.
15%
 15%  [ 46 ]
Oddano głosów : 288

Autor Wiadomość
amaya
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 16-07-2011 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie tam się podobają nietypowe imiona. Może nie nazwałabym dziecka "Legolas" bo to może się kojarzyć, ale Boromir, Faramir czy Theoden - czemu nie?
Chociaż najchętniej nazwałabym dziecko z japońskiego.
Córka
Amaya, Akira, Namida. (bo Mai, Rei czy Emi, bym nie mogła)

Przynajmniej na razie tak myślę, bo zanim będę miała własne dzieci, to z dziesięć lat minie co najmniej.

Skoro stoisz w miejscu
Więcej się nie zawaham.
Powrót do góry

Caranthir.
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 143

Wysłany: 14-03-2012 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdyby można było dawać to oczywiście,że tak! Jeszcze nie wiem jakie, ale mam wieeeeeeele pomysłów Język np. Ancalime.

,,Dość tego! Jakim prawem synowie Finarfina kręcą się tam i siam, żeby swoje bajdy pleść temu Ciemnemu Elfowi w jego jaskiniach? Król im pozwolił rokować z Thingolem w naszym wspólnym imieniu? Prawda, są w Beleriandzie, niech wszakże nie zapominają, że ojcem ich jest władca Noldorów, chociaż matka pochodzi z obcego szczepu.'' Super śmiech
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 17-03-2012 18:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdybym mieszkała w stanach, gdzie można dawać dziecku imię jakiekolwiek się chce i nie wywołuje to zbyt dużego zdziwienia, to może. W Polsce nie, już nie mówiąc o tym, że moje dziecko miało by przez to nieprzyjemności. Ja nie jestem zbytnio zadowolona ze zwojego imienia, więc potrafię to zrozumieć. Inna sprawa że ja właśnie chciałabym mieć imię z twórczości Śmiech .

Nie wiem też, jakby się to zdrabniało, np taką Vardę (Varduniu, chodź tu! Super śmiech ) czy Aragorna i ogólnie nie bardzo mi to w dzisiejszych czasach pasuje. Jeśli już bym musiała to wybrałabym Różyczka (całkiem normalne to imię w porównaniu z Leokadią np czy Beatrycze Zdziwienie), ale zaznaczyłam nie Uśmiech .
Powrót do góry

Antares
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 283

Wysłany: 17-03-2012 18:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdecydowanie bym nie nadał. Z takim imieniem w Polsce byłby na pewno problem, aby w ogóle móc je nadać. Dziwnie według mnie też brzmiałoby takie imię z polskim nazwiskiem np. Aragorn Kowalski, Arwena Nowak albo Legolas Guzik. Tolkien chyba nie byłby zadowolony z tego, że imiona przez niego wymyślone są nadawane dzieciom. Wydaje mi się, że pisał o tym w którymś z listów.

Caranthir.
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 143

Wysłany: 27-03-2012 19:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Antares86 napisał(a) (zobacz wpis):
np. Aragorn Kowalski, Arwena Nowak albo Legolas Guzik.

Świetne! Uśmiech 2 Nie w sensie, że np. ja chciałabym mieć takie połączenie imienia z nazwiskiem, ale to tak brzmi... Dziwnie by było, gdyby w Śródziemiu mieli właśnie tak, ale z drugiej strony tak dziwnie, że aż śmiesznie. Mam propozycję! Elrond Owczarek Język . Ale lepiej nie wymyślać, ani nie filozofować nad takimi ,,połączeniami'' , bo przecież od czego mamy Łozińskiego?

,,Dość tego! Jakim prawem synowie Finarfina kręcą się tam i siam, żeby swoje bajdy pleść temu Ciemnemu Elfowi w jego jaskiniach? Król im pozwolił rokować z Thingolem w naszym wspólnym imieniu? Prawda, są w Beleriandzie, niech wszakże nie zapominają, że ojcem ich jest władca Noldorów, chociaż matka pochodzi z obcego szczepu.'' Super śmiech
Powrót do góry

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zdecydowanie (a). Zazwyczaj duchem

Wysłany: 13-06-2012 19:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O! To ja tu nic nie napisałam???

Jeśli już, to dałabym nietypowe i prędzej z Silmy lub NO. Almiel, Ailiniel, Ancalime, Mablung (chociaż, po przemyśleniu, to to akurat niekoniecznie Jestem rozwalony ), Haldan, Amlach, Edrahil, Artamir, Artanis, Alatariel, ew. Haldir lub Eomer, czemu nie?
Tylko takie, żeby się nie kojarzyły natychmiastowo z filmem. Na pewno nie Legolas czy Aragorn, Boromir Nie Nie .

Mogłabym też dać tolkienowskie imię, ale nie jakiegoś bohatera, tylko utworzone w sindarinie, quenyi lub adunaiku (o, to mogłoby być ładne Uśmiech )

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Limbo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 21

Wysłany: 15-06-2012 23:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że nadanie dziecku tolkienowskiego imienia to dobry pomysł. Oczywiście nie Gandalf, albo Frodo, bo każdy identyfikuje je z filmem (niestety). Ale taki Beleg, Elwe Love albo Melian? Czemu nie? Prawie nikt nie będzie ich kojarzył z Tolkienem.
Każdy chce być w jakiś sposób oryginalny (szczególnie dzieci) i myślę, że takie imię to dobry pomysł. Większość z nas wie jak "niefajnie" jest być czwartą Anią albo szóstym Marcinem w klasie Nic nowego
Niektórzy mówią, że dziecko może nie polubić Tolkiena, więc imię stanie się dla niego "przekleństwem". Z całym szacunkiem, ale dzieci lubią to, co ich rodzice. To naturalne, bo za pożądane i dobre uznajemy to w czego otoczeniu przebywamy w dzieciństwie. Dla przykładu: gdy miałam 5 lat, tato opowiadał mi "Potop" Sienkiewicza i od tego czasu uwielbiam tę książkę, chociaż pierwszy raz przeczytałam ją dopiero w gimnazjum. Tato bardzo lubi Kmicica, a Wołodyjowskiego nie aż tak bardzo. Ja mam tak samo. To dziwne? Nie! Bo opowiadając jakąś historię możemy ją wartościować tak, że słuchacze będą odbierać ją tak jak opowiadający. I dlatego przez dwa lata prosiłam rodziców, żeby zmienili mi imię na Kmicic albo Babinicz, ewentualnie Andrzej Jestem rozwalony (nie docierało do mnie, że wszystkie są męskie, a ja jestem dziewczyną wszystko mi się pomieszało )
Nasze (przyszłe) dzieci mogą być na prawdę dumne ze swojego imienia, jeśli będzie to imię jakiegoś Bohatera. Wystarczy, że im na to pozwolimy opowiadając im o jego przygodach, dokonaniach itp.
No i większość bohaterów tolkienowskich to postacie, które mogą służyć nam za wzór postępowania. Przez to nasze dzieci mogłyby uczyć się od swoich imienników oraz inspirować ich dzielnością i czynami.
Trochę przydługi ten wywód...
W każdym razie: jak nie pierwsze, to na pewno drugie Jestem za

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 16-06-2012 23:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystkim, którzy serio rozważają nadanie dziecku imienia z WP czy S proponuję, żeby najpierw nadali je sobie samym. Zmiana imienia to nie jest jakaś skomplikowana procedura.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Następna

Temat: Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku? (Strona 18 z 20)

Skocz do: