Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku? (Strona 1 z 20)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku?
Tak
32%
 32%  [ 94 ]
Nie
51%
 51%  [ 148 ]
Jeszcze nie wiem.
15%
 15%  [ 46 ]
Oddano głosów : 288

Autor Wiadomość
Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 06-09-2002 19:44    Temat wpisu: Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No właśnie np. Boromir, Frodo, Legolas, ... synowi, a Arwena, Eowina, Galadriela... itd. córce. A jeśli tak to jakie?
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 07-09-2002 00:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

trochę na marginesie...czy polskie prawo przypadkiem nie zabrania nadawania dzieciom jako pierwszego imienia dowolnej, wymyślonej nazwy jak to jest np. w USA.

Czy nie jest tak, że w akt urodzenia w Polsce można tylko wpisać imię, które znajduje się w kalendarzu (tudzież jakimś oficjalnym spisie). Nigdy nie słyszałem w Polsce o kimś kto miałby imię "nie z kalendarza" tak jak np. w stanach "Kobe" albo pełno innych...

Swoją drogą rodzice często nadając imiona w rodzaju Apolinary, Eustazy, Scholastyka zapominają jak sami w szkole naśmiewali się z takich dzieci i ich gnębili...trochę to niesprawiedliwe....

od razu mówię, że mam normalne imię Ble Ble ;D

Adan

Wysłany: 07-09-2002 07:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wydaje mi się, aby istniało w Polsce takie prawo. Nie pamiętasz jak po serialu "Dynastia" modne stały się takie imiona jak Kristal? Śmiech
Co najwyżej ksiądz na chrzcie może się nie zgodzić. Język

Night of fears.
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 07-09-2002 10:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie dałabym dziecku imienia z WP - kto wie, może samo nigdy Tolkiena nie polubi (oby tak się nie stało). A jeśli już, to na pewno nie jakiejś postaci znanej i pierwszoplanowej.
Jestem natomiast zdecydowanie za nadawaniem dzieciom imion oryginalnych. W końcu mają one jakby nie patrzeć charakteryzować osobę. A nie jest rzeczą przyjemną, gdy np. w szkole wszyscy tytułują człowieka po nazwisku tylko dlatego, że w klasie są dwie osoby o tym samym imieniu.

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 11-09-2002 19:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Imiona w WP, a szczególnie w Silmarillionie ogromnie mi się podobają. Gdyby była taka możliwość, jestem prawie pewna, że moje dziecko będzie nosić imię jednego z bohaterów. Może nie pierwszoplanowego, ale kto wie... Elfik Elfik Elfik

Moje Śródziemie
Powrót do góry

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 17-09-2002 14:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nigdy!!!
Swiat Mistrza jest swiatem Mistrza a my zyjemy w naszym. Mozemy sie fascynowac jego swiatem, ale on zawsze zostanie tylko jego swiatem.
poza tym moge nazywac moje dziecko jak chce, ale imie ktore jest dawane przy urodzeniu zawsze jest czyms wiekszym czyms bardziej powaznym. Ja jestem osoba wierzaca i wierze w aniolow wiec nie chce pozbawic swoje dziecko ich opieki. Moze to glupio brzmi ale nie moge inaczej tego wytlumaczyc Nie Nie
Nairael Silmawylien
Powrót do góry

Tom Goold
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 291

Wysłany: 17-09-2002 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):
trochę na marginesie...czy polskie prawo przypadkiem nie zabrania nadawania dzieciom jako pierwszego imienia dowolnej, wymyślonej nazwy jak to jest np. w USA.

No niby tak, ale zdaje się, że czasem robią wyjątki.
Ostatnio jak jechałem samochodem na Trójce mówili, że w Polsce są dwie osoby, których imiona są nazwami organów płciowych. Nie wiem tylko czy męskich czy żeńskich. Zdziwienie

Cytat:

Czy nie jest tak, że w akt urodzenia w Polsce można tylko wpisać imię, które znajduje się w kalendarzu (tudzież jakimś oficjalnym spisie). Nigdy nie słyszałem w Polsce o kimś kto miałby imię "nie z kalendarza" tak jak np. w stanach "Kobe" albo pełno innych...

A Isaura albo Leoncio???

Cytat:

Swoją drogą rodzice często nadając imiona w rodzaju Apolinary, Eustazy, Scholastyka zapominają jak sami w szkole naśmiewali się z takich dzieci i ich gnębili...trochę to niesprawiedliwe....

od razu mówię, że mam normalne imię Ble Ble ;D

Alfons??? Super śmiech Jestem rozwalony

A przy okazji - w Norwegii co drugi gość ma na imię Frodo. Uśmiech

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Adan

Wysłany: 17-09-2002 15:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nairael napisał(a):
Nigdy!!!
Ja jestem osoba wierzaca i wierze w aniolow wiec nie chce pozbawic swoje dziecko ich opieki. Moze to glupio brzmi ale nie moge inaczej tego wytlumaczyc Nie Nie
Nairael Silmawylien

Hmm.. Nie znam anioła o imienia np. Sławomir, Bogumił, Bolesław, a imiona te są bardzo popularne - starosłowiańskie, a mimo to nadawane na chrzcie. Dalej co do aniołów, chyba raczej w większości chodziło ci o świętych i błogosławionych, bo anielskich imion jest stosunkowo niewiele, choć sam takie mam.
Z prawnego punktu widzenia nie ma chyba przeszkód aby nazwać np. chłopca Boromir - zdrobnienie byłoby Borek, a imitująca słowiańską końcówka -mir, powodowałaby że ludzie nie obeznani zTolkienem nie zwracaliby na takie imię jakiejś szczególnej uwagi. To ostatnie odnośnie stosunków przedszkolno-szkolno-podwórkowych.

Night of fears.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Następna

Temat: Czy dalibyście imię z WP lub z S swojemu dziecku? (Strona 1 z 20)

Skocz do: