Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Czy Elfowie mieli spiczaste uszy? (Strona 5 z 7)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 26-07-2014 00:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Etymologie to właśnie jeden z tekstów, które straciły na ważności. Co więcej, początkowo elfom było bliżej do ostrouchych folkowych istot - choćby jeszcze na etapie Upadku Gondolinu, o Hobbicie nie wspominając. Potem elfowie urośli, stali się Quendimi i więcej nie było mowy o ich uszach. Resztę napisałam wyżej i zacytowałam/podlinkowałam analizę tekstów autorstwa Rómestámo, która mnie przekonuje do dziś.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Marinwe
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 26-07-2014 01:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Etymologie to właśnie jeden z tekstów, które straciły na ważności. Co więcej, początkowo elfom było bliżej do ostrouchych folkowych istot - choćby jeszcze na etapie Upadku Gondolinu, o Hobbicie nie wspominając. Potem elfowie urośli, stali się Quendimi i więcej nie było mowy o ich uszach. Resztę napisałam wyżej i zacytowałam/podlinkowałam analizę tekstów autorstwa Rómestámo, która mnie przekonuje do dziś.

Zatem:
1. Jaki jest ostateczny wniosek?
Nie zrozumcie mnie źle. zależy mi na prawdzie.

2. Osobiście jako autor nie życzyłbym sobie, aby ktoś według własnego widzimisię odrzucał moje pierwotne założenia. Dlatego wciąż nie rozumiem odrzucania pierwotnego pomysłu z uszami. Chcę porządnych argumentów przeciw.
Powrót do góry

JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 26-07-2014 11:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale przypomnij sobie jak pracował Tolkien. Nigdy nic nie było skończone. Potrafił po kilkudziesięciu latach wrócić do dawnego tekstu i zacząć zmieniać w nim np. odniesienia do faz księżyca bo przy okazji pracy nad czymś innym mu się coś pomyślało. A potem przerwać to w połowie pracy i zacząć przypisywać inny tekst praktycznie od nowa. Więc w bardzo wielu kwestiach nie istnieje odpowiedź na pytanie co jest ostateczne albo jest trudna do znalezienia. Patrz np. Silm Christophera vs Silm MLa & co. Z przymrużeniem oka

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 26-07-2014 11:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Podejdz do tego tak: kiedys myslales ze kucyki sa rozowe. Potem kucyki przestaly cie interesowac. To znaczy ze jak po 20 latach ktos w twojej szufladzie znajdzie rysunek rozowego kucyka, to dalej myslisz ze kucyki sa rozowe?

U Tolkiena jest czesto wiele tekstow wzajemnie sie wykluczajacych, zarzuconych, wiele roznych wersji jednego wydarzenia. Sama koncepcja elfow ewoluowala od tej znanej z tradycji i bajek, do takiej jaka widzimy w WP. Pojawily sie inne, wazniejsze aspekty "elfowatosci" niz szpiczaste uszy.
Gdyby ze znanych tekstow dalo sie cos jednoznacznie stwierdzic to ten temat i wiekszosc tego forum nie mialaby racji bytu.

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 04-08-2014 09:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze artykuł Michaela Martineza na ten temat:
http://middle-earth.xenite.org/2011/09/21/do-tolkiens-elves-have-pointy -ears/
z dowodami obrazkowymi Z przymrużeniem oka

Powrót do góry

Marinwe
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 06-08-2014 15:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Jeszcze artykuł Michaela Martineza na ten temat:
http://middle-earth.xenite.org/2011/09/21/do-tolkiens-elves-have-pointy -ears/
z dowodami obrazkowymi Z przymrużeniem oka

Bardzo ciekawy artykuł, jednak pomimo wątpliwości autora, dla mnie jest to kolejny dowód na spiczastość uszu.

A więc list, w którym tolkien wspomina, że hobbici mieli spiczaste uszy podobne do elfich, powstał już po publikacji Hobbita!

Zatem w zamyśle Tolkiena Elfowie mieli spiczaste uszy już w Hobbicie!

A nie jak niektórzy by chcieli "długo zanim postały powieści"

Ten list to koronny i ostateczny argument. Nie rozumiem ludzi, którzy zaprzeczają czemuś, co jest czarno na białym.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 06-08-2014 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja wcześniej pisałam, że mieli je spiczaste "jeszcze" w Hobbicie, a nawet KZO Z przymrużeniem oka W KZO byli mniejsi od ludzi i bardziej przypominali elfy z bajek, niż Quendich, których spotykamy w WP. Świat WP różni się do Hobbita, dlatego Hobbit był poprawiany przez Tolkiena po wydaniu WP, a mimo to nie są to światy identyczne. Ale tu najlepiej by wypowiedziały się osoby znające The History of The Hobbit, którego nie znam. Ja nadal uważam, ze hobbici mieli uszy "spiczaste jak elfy" - szekspirowskie czy z ludowych bajek, nie jak Quendi. Ale naprawdę nie musimy siebie przekonać, każdy ma prawo zinterpretować dane po swojemu.

Powrót do góry

beriolon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 45

Wysłany: 06-08-2014 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Marinwe napisał(a) (zobacz wpis):
Ten list to koronny i ostateczny argument.

Nie wydaje mi się, żeby koronnym argumentem w sprawie kształtu uszu we Władcy Pierścieni mógłby być list, który powstał zanim Tolkien w ogóle pomyślał o napisaniu tej książki. Etymologie też nie mogą być dobrym źródłem - mnóstwo rzeczy tam podanych nie jest już aktualnych w czasach WP.

Natomiast dobrym argumentem jest zdanie z tekstu napisanego, według Ch. Tolkiena, już po powstaniu WP, a mianowicie O Tuorze i jego przybyciu do Gondolinu. Cytował je Galadhron, ale jakoś zostało zapomniane... Nic nowego W moim wydaniu str. 53:
Cytat:
Ale ty wyjawiłeś tajemnicę Drogi śmiertelnemu człowiekowi, po oczach jego poznaję, z jakiego wywodzi się plemienia
Gdyby elfowie mieli spiczaste uszy, a ludzie nie, byłoby oczywiste z jakiego plemienia kto pochodzi i nie trzeba by tego oceniać po oczach, co wydaje się trudniejsze.

Druga sprawa. Spiczaste uszy to naprawdę ważny element wyglądu dowolnej postaci. Czemu lubiący opisy Tolkien nie wspomniał o nich w WP? Według mnie odpowiedź jest tylko jedna. Bo elfowie ich nie mieli.

Więc elfowie nie wyglądali tak => Elfik. Super śmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Czy Elfowie mieli spiczaste uszy? (Strona 5 z 7)

Skocz do: