Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

Temat: Czy fascynacja złem w świecie Tolkiena jest dopuszczalna? (Strona 5 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy fascynacja złem w świecie tolkiena jest dopuszczalna?
Nie
29%
 29%  [ 25 ]
Nie mam zdania
15%
 15%  [ 13 ]
Tak - tu prosze o uzasadnienie (sensowne)
54%
 54%  [ 46 ]
Oddano głosów : 84

Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2726
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 06-05-2007 17:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):

Skrajnym przykładem tolkienowskiego fascynata Złem jest postać Varga Vikernesa opisana przez H. K. Fauskangera. Polecam tę lekturę... ku przestrodze

A co to wnosi do dyskusji? hmmmm... Ku przestrodze można zamieścić i losy Hitlera i Stalina, tudzież wzorcowo pokazać przykład św. Antoniego. Ale to nie ma nic wspólnego z tym tematem Uśmiech Saurona ;D Jesli chciałeś tu kogoś wystraszyć to chyba trafiłeś pod nieodpowiedni adres Jestem rozwalony

Cytat:
Ideologia Burzum to bezpośredni efekt "zabaw w orków" (takich jak w Nowym Cieniu).

A nie przypadkiem zabawy w orków biora się z ideologi?? Super śmiech

Cytat:
I w pełni zgadzam się z przesłaniem tekstu Tadeusza A. Olszańskiego, który znajduje się na Niezapomince. Jak i z innymi jego ocenami fascynacji Złem tolkienowskiego świata.

Twoje prawo Pserwa

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 892

Wysłany: 06-05-2007 17:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):
A co to wnosi do dyskusji?

Nie widzisz? Oj. Ale cóż, Twoje prawo Jestem rozwalony . Pisałaś, że nie ma tolkienowskich fascynatów Złem, którzy są siewcami nienawiści, a ja podałem pierwszy przykład jaki mi się nasunął, że tacy ludzie istnieją. Rozumiem, że to przykład niewygodny i niegodny tej dyskusji? hmmmm...

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Nifrodel

Wysłany: 06-05-2007 17:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pisałaś, że nie ma tolkienowskich fascynatów Złem, którzy są siewcami nienawiści,

Drogi Galadhornie, tyle lat i nie nauczyłeś się jeszcze czytać uwaznie cudzych wypowiedzi Nie Nie . Zacytuj proszę, gdzie napisałam, iż "nie ma tolkienowskich fascynatów złem" Uśmiech Saurona ;D

Cytat:
a ja podałem pierwszy przykład jaki mi się nasunął, że tacy ludzie istnieją.

Dalej uważam, że twój przykład nic nie wnosi do dyskusji. Uśmiech Że się tak wyrażę, to, iż na świecie istnieją mordercy kobiet nie świadczy o tym, że kobiety powinny zniknąć z powierzchni ziemi Super śmiech

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 841

Wysłany: 06-05-2007 17:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Skrajnym przykładem tolkienowskiego fascynata Złem jest postać Varga Vikernesa opisana przez H. K. Fauskangera.

Oczywiście. Tak samo, jak skrajnym przykładem jest wykorzystanie przez nazistowskich ideologów i przywłaszczenie sobie elementów symbolicznych przedchrześcijańskich religii europejskich. Nikt nazistów nie nazywa wyznawcami tamtych religii. I czy można uznać Vargo Vikernes za tolkienistę? A przecież dyskutujemy tutaj o fascynacji złem i "złymi" postaciami wśród tolkienistów, prawda? Z faktycznej treści wyprać można wszystko i przywłaszczyć sobie do swoich celów, bo tak jest wygodnie. Dlatego Burzum nie jest dla mnie żadnym przykładem ani argumentem. Może by tak spróbować zastanowić się nad Summoning? Złośliwy uśmiech Przecież ci austriaccy artyści byli oskarżani również o fascynację tolkienowskim złem (o wielbicielach ich muzyki nie wspomnę Złośliwy uśmiech )

W zasadzie nie jestem w stanie napisać nic, co uważam na ten temat, lepiej, niż zrobiła to Nifrodel Jestem za Dodam tylko, że wielce krzywdzące jest jakiekolwiek porównywanie głosicieli ideologii Burzum do tolkienistów, którzy "ośmielają się" zadawać sobie pytania nie zadane wprost przez Tolkiena, którzy próbują współczuć i zrozumieć. Oraz przy którejś lekturze uświadamiają sobie, że właśnie postaci "złe" są w pewnym sensie odbiciem jak w lustrze ich własnych słabości, dylematów, czy najzwyklejszych smutków. I chyba nic dziwnego, że na tej podstawie tworzy się jakaś więź z tą postacią? Przecież to, co wspólne, łączy Uśmiech

Powrót do góry

Ugrunîlo
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 06-05-2007 17:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A co to wnosi do dyskusji?

Nie widzisz? Oj. Ale cóż, Twoje prawo Jestem rozwalony . Pisałaś, że nie ma tolkienowskich fascynatów Złem, którzy są siewcami nienawiści, a ja podałem pierwszy przykład jaki mi się nasunął, że tacy ludzie istnieją.

jakiż to fascynat? Podłapanie jakiegoś elementu z czyjejś twórczości i dopasowanie go na użytek głoszenia jakiejś ideologi jest fascynacją? No wybacz, ale uznając siebie i większosć tu zarejestrowanych osób za fascynatów swiatem Tolkiena w całości, częsci i jakkolwiek chcą - nie potrafię z szacunku dla nich(!) osobników należących do tego zespołu uznać za fascynatów.

Rozumiem, że to przykład niewygodny i niegodny tej dyskusji? hmmmm...

jak dla mnie to żaden przykład. Napisałam wcześniej, że wg dotychczasowych Twoich wpisów zaliczałabym się do fascynatów złem. W tym momencie wrzuciłeś mnie do jednego worka z ludźmi głoszącymi sam wiesz co. Jest mi co najmniej przykro Skrzywienie ...
Dla mnie dyskusja skończona.

"I choć sami nie wiemy, czy opowieści te są prawdą, to wiemy na pewno, że mądrzy ludzie dawnych czasów uważali je za prawdę."
Snorri Sturluson
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 892

Wysłany: 06-05-2007 17:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel, napisałaś wcześniej:

Cytat:
Otóż o ile mi wiadomo, żadna osoba, która fascynują złe siły u Tolkiena, nie żywi upodobania do ślepej nienawiści czy nicości. Nie słyszałam też, aby osoby te żywiły jakieś mordercze popędy względem innych.

Teraz piszesz:

Cytat:
Drogi Galadhornie, tyle lat i nie nauczyłeś się jeszcze czytać uwaznie cudzych wypowiedzi Nie Nie . Zacytuj proszę, gdzie napisałam, iż "nie ma tolkienowskich fascynatów złem"

Nie tylko próbujesz traktować mnie z wyższością (drogi Galadhornie..., nie nauczyłeś się jeszcze), nie tylko próbujesz wyśmiać moje zdanie, ale jeszcze do tego sama sobie zaprzeczasz. Dokonajmy analizy:

Prosisz:

Cytat:
Zacytuj proszę, gdzie napisałam, iż "nie ma tolkienowskich fascynatów złem

Proszę (pozwolę sobie jeszcze raz, tym razem z pogrubieniem) Uśmiech

Cytat:
Otóż o ile mi wiadomo, żadna osoba, która fascynują złe siły u Tolkiena, nie żywi upodobania do ślepej nienawiści czy nicości. Nie słyszałam też, aby osoby te żywiły jakieś mordercze popędy względem innych.

Może twórca "Projektu Burzum" nie zasługuje na określenie "tolkienisty" (wg Twoich kategorii), ale na pewno należy do osób, które określasz jako te "które fascynują złe siły u Tolkiena".

Nie rozumiem po co próbujesz Ty (i na przykład Zair) negować, że są tacy fascynaci Złem u Tolkiena, których ta fascynacja łączy się z nieładem moralnym. A chciałbym też dodać, że moralność to nie tylko dobre i złe uczynki. Co najmniej od czasów Buddy etyka znaczy coś więcej: dotyczy wnętrza człowieka, jego intencji i pragnień.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Mauhur
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 06-05-2007 17:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael napisał(a):
Mauhur bardzo Cię przepraszam, za niewydarzony zapis. Mam nadzieję, że rycersko mi wybaczysz

Ależ ja się wcale nie gniewam! A pomidorki bardzo lubię, więc prędzej Ci podziękuję, że chciałaś mi: pomidorem go!

Ugrunîlo napisał(a):
"fascynuje" mnie to, jak niektórzy młodzi ludzie pozują na elfów pięknym strojem i bardziej czy mniej wytworną mową (wśród innych "elfów") a "za rogiem" rzucają za plecy puszkę na trawę, butelkę przez okno pociągu itd. Tymczasem jakiś "ork" potulnie idzie do kosza na śmieci nadrabiając drogi...

Bingo! Behawioryzm się kłania! Człowieka nie ocenia się po myślach, tylko po czynach. Jeden gest serca waży więcej niż godziny mętnego filozofowania z moralizatorskim sosem.

Nifrodel

Wysłany: 06-05-2007 17:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie rozumiem po co próbujesz Ty (i na przykład Zair) negować, że są tacy fascynaci Złem u Tolkiena, których ta fascynacja łączy się z nieładem moralnym. A chciałbym też dodać, że moralność to nie tylko dobre i złe uczynki. Co najmniej od czasów Buddy etyka znaczy coś więcej: dotyczy wnętrza człowieka, jego intencji i pragnień.

Galadhornie, nie próbuje bynajmniej negować istnienia zła ani ludzi, którzy mają ekstremalne poglądy Super śmiech Moja dłuższa wypowiedź w tym temacie opierała się wyłacznie na moich własnych doświadczeniach i znajomościach Uśmiech Jestem za

Dlaczego? Otóż o ile mi wiadomo, żadna osoba, która fascynują złe siły u Tolkiena, nie żywi upodobania do ślepej nienawiści czy nicości Super śmiech Nie słyszałam też, aby osoby te żywiły jakieś mordercze popędy względem innych Super śmiech. Co ciekawe, wszystkich znanych mi ludzi, przyznających się do fascynacji złem u Tolkiena uważam za osoby o dużej wrażliwości i empatii, wyczulone na niesprawiedliwość, posiadające bogate życie uczuciowe i wewnętrzne, potrafiące pojąć jak wiele mechanizmów rządzi zachowaniami ludzi i rozumiejące, że nie ma łatwych osądów moralnych.

Myślę, że nie musze bardziej tego wyjaśniać, jak już zrobiłam Uśmiech Sądzę, że nie zrozumieliśmy się Z przymrużeniem oka Masz rację, moją wypowiedź można było tak zrozumieć, choć nie miałam bynajmniej takich intencji Uśmiech Saurona ;D proponuję, byśmy przenieśli ewentualne rozważania o tym na PW, bo szkoda tego interesującego tematu na roztrząsanie rzeczy elementarnych Elfik

Temat dyskusji brzmi: "Czy fascynacja złem u Tolkiena jest dopuszczalna?" proszę o wpisy dotyczące tematu. Uśmiech Saurona ;D

~~~~~~~~
Eldalairië

Ostatnio zmieniony przez Nifrodel dnia 06-05-2007 18:25, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Czy fascynacja złem w świecie Tolkiena jest dopuszczalna? (Strona 5 z 8)

Skocz do: