Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Biografia Marii Skibniewskiej i Włodziemierza Lewika (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 31-08-2002 01:59    Temat wpisu: Biografia Marii Skibniewskiej i Włodziemierza Lewika Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wczoraj uświadomiłem sobie (poraz 69 czytam Hobbita, dobra dopiero 16 raz Uśmiech) że mimo tylu lat jakie minęły od wydania WP, Hobbita i szacunku do jego tłumaczy to praktycznie po 40 latach nic o nich nie wiemy?

Czy nie ciekawi was, jak wyglądała Maria Skibniewska, kiedy się urodziła i kiedy umarła itd.? Co oprócz tłumaczenia dzieł Tolkiena zrobiła?

Bo mnie to teraz zaciekawiło i chętnie poznałbym jakieś fakty o jej postaci, tak samo o tłumaczu wierszy Włodzimierzu Lewiku (on żyje?).

Ja mimo, że interesuję się wszystkim co jest związane z Tolkienem, nie mam żadnej wiedzy w tym temacie. Więc nic wam od siebie nie mogę napisać, 0, null Z przymrużeniem oka

Jeśli macie jakieś informacje to dodajcie je tutaj, myślę że nie jestem sam w swojej ciekawości.

Melinir
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 209

Wysłany: 07-01-2004 22:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Juz dawno miałam przesłać odpowiedź TAO na podany temat, ale dopiero teraz sie zebrało.

W odpowiedzi na apel Goku, który przeczytałem z dużym opóźnieniem (tematy: Biografia Marii Skibniewskiej i Włodzimierza Lewika).

Maria Skibniewska z domu Skibińska urodziła się w 1903 r., zmarła w 1984 r. Jej mąż, Stanisław Skibiński ps. Cubryna był dowódcą Reduty Elektrownia podczas Powstania Warszawskiego. Była tłumaczką literatury angielskiej i francuskiej, przełożyła na polski ponad siedemdziesiąt książek, wśród nich m.in. dzieła Grahama Greena, Bruce Marshalla, Williama Saroyana i Johne Updike’a. Współpracowała głównie z IW Pax, PIW i Czytelnikiem. Była cenioną tłumaczką literatury współczesnej. Pod koniec życia stopniowo traciła wzrok. Silmarillion, podpisany do druku w czerwcu 1983 r. był jedną z jej ostatnich (jeśli nie ostatnią) prac translatorskich.

Włodzimierz Lewik urodził się w 1905, zmarł w 1962 r. (to dlatego nie tłumaczył już wierszy z Powrotu Króla). Był poetą (raczej średnich lotów, pomijanym w antologiach powojennej poezji polskiej), krytykiem literackim i tłumaczem z różnych języków. Tłumaczył m.in. Szekspira, Ibsena i Goethego.

Do tematu: Daty pierwszych wydań...

Znane mi daty pierwszych wydań Władcy Pierścieni:
Dania - 1968
Holandia - 1956
Finlandia - 1973
Francja - 1972
Niemcy - 1969
Włochy - 1970
Japonia - 1972
Litwa - 1994,98,99 (tom po tomie)
Norwegia - 1972
Polska 1961,62,63 (tom po tomie)
Szwecja - 1959
Ukraina - 2003 (dwa różne tłumaczenia, jedno - wersja skrócona)

Rosja: pierwsze wydanie Drużyny Pierścienia 1988 (spotykana data 1982 nie ma potwierdzeń), tłumacze: Murawiowa, Kistiakowskij; Dwie wieże w tym tłumaczeniu 1990, Powrót Króla - 1992. Pierwsze wydanie trzytomowe (tłumaczenie Grigoriewej i Grinszpuna) - 1991. Potem szereg wydań, co najmniej siedem różnych tłumaczeń na język rosyjski (w tym jedno, wydane w 2003 na Ukrainie)

Znane mi daty pierwszych wydań Hobbita:
Szwecja - 1947
Niemcy - 1957
Holandia - 1960
Polska - 1960
Portugalia - 1960
Argentyna - 1964 (język hiszpański)
Japonia - 1965
Dania - 1969
Francja - 1969
Norwegia - 1972
Czechy - 1973
Finlandia - 1973
Włochy - 1973
Bułgaria - 1973
Rumunia - 1975
Jugosławia - 1975 (Jezyk serbochorwacki)
Rosja - 1976 (w latach dziewięćdziesiątych nowe tłumaczenia, co najmniej pięć)
Ukraina - 1985
Litwa - 1985
Łotwa - 1991
Powrót do góry

Ring
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 21-10-2005 17:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odświeżam ten dawno zapomniany temat, bowiem podobny ( znacznie młodszy) pojawił się na Forum Elendilich gdzie Galadhorn napisał:
Cytat:
Proponuję zabawę w detektywów i poszukanie możliwie jak najwięcej informacji o pani Marii Skibniewskiej, pierwszej polskiej tłumaczce Tolkiena, której język, której pomysły translatorskie wpłynęły tak bardzo na nasz odbiór dzieł Tolkiena w Polsce.
Jeżeli znajdziecie jakieś jej biogramy, listę przełożonych książek, jej ewentualne artykuły, zdjęcia - dajcie w tym temacie linki, cytaty, odniesienia. Jesteśmy wielkimi dłużnikami tej zmarłej tłumaczki! Zadbajmy o dobrą jej pamięć.

http://elendili.pl/viewtopic.php?p=28939#28939

Napisałem i ja w tym temacie, a tutaj powtórzę:
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie myśl, jak mało (chyba) wiemy o Pani Skibniewskiej. Napisałem "chyba", bo moja znajomość z twórczością Tolkiena jest krótka i nie miałem możliwości przetrawić ogromu informacji o nim samym, a co dopiero poszukiwać bardziej szczegółowych informacji o tłumaczach. Niemniej sam fakt założenia tego tematu przez Galadhorna wiele mówi. Wczoraj minęło 50 lat od pierwszego wydania "Powrotu Króla" i przez te pół wieku zapisano kontenery papieru o Profesorze i jego dziele. Rozebrano na czynniki pierwsze każde jego zdanie, pomysły, inspiracje, niemal każdy dzień jego życia.
Tak mi się marzy, żeby coś podobnego stało się w przypadku Marii Skibniewskiej. Oczywiście z zachowaniem proporcji. Tyle było dyskusji o wyższości jednego tłumaczenia na drugim, aż chce sie powiedzieć dość! Pójdźmy krok dalej. Spróbujmy zgłębić jej warsztat , poznać jaka była, opierając się na źródłach (jeśli takowe istnieją) Może pozostały po niej jakieś materiały, notatki, wspomnienia rodziny, które warto byłoby w naszym środowisku zaprezentować. Przecież żyją jej spadkobiercy. Bardzo chciałbym się dowiedzieć jak wpadła na użycie słowa "krasnolud". A my nie dysponujemy nawet jej zdjęciem. Tego wszystkiego (jak widać) nie znajdziemy w internecie. A powinno się to tu znależć. Z najgłębszym przekonaniem podpisuję się pod zdaniem Galadhorna: "Zadbajmy o dobrą jej pamięć".

Powrót do góry

Calloseldo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 27

Wysłany: 25-10-2005 13:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie G. Greena książka ("Nasz człowiek w Hawanie"), gdy czytałem pierwszy raz (a nie ostatni, bo jest bardzo bardzo, polecam!) zaskoczyła mnie osobą tłumacza (M. Skibniewska)...
A o tłumaczach zwykle wie się niewiele, choć często to oni decydują o popularności książki (w pewnym stopniu oczywiście, np. 2 tłumaczenia "Autostopem przez Galaktykę").
Powrót do góry

Ring

Wysłany: 07-01-2009 13:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odświeżam temat po latach uzyskawszy istotną informację. Do tej pory nie było powszechnie w fandomie wiadome, gdzie jest pochowana pierwsza polska tłumaczka dzieł Tolkiena. Pytał o to m.in. Galadhorn na Elendilionie przypominając niespełna trzy miesiące temu jej osobę w 24 rocznicę śmierci (28.10.1984)

patrz tutaj http://czytaj.elendili.pl/2008/10/29/ona-przeoya-dla-nas-rodziemie/

W dyskusji Ninquelen słusznie przypuszczała, że grób Marii Skibniewskiej znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie pochowany jest jej mąż Stanisław Skibniewski ps. Cubryna, żołnierz AK.

Udało mi się wczoraj ustalić, że grób znajduje się w kwaterze 29A, rząd 2, miejsce 14 (w rzeczywistości jest 16). To zaledwie kilkanaście metrów od Alei Zasłużonych. Dzisiaj miałem możliwość pojechania na cmentarz i zrobienia kilku zdjęć, z których dwa możecie obejrzeć pod adresem

http://picasaweb.google.com/jedyni/MariaSkibniewska#

Powrót do góry

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 07-01-2009 17:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W wikipedycznej biografii Stanisława Skibniewskiego ps "Cubryna" napisane jest, że "W 1948 roku był krótko więziony, zapewne w związku z aresztowaniem żony." Tymczasem w biografii Marii Skibniewskiej ani słowa nt. aresztowania. Wie ktoś coś o tym?

I czy Skibniewska sama była w AK? W Powstaniu Warszawskim?
Powrót do góry

Ring

Wysłany: 07-01-2009 19:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
W wikipedycznej biografii Stanisława Skibniewskiego ps "Cubryna" napisane jest, że "W 1948 roku był krótko więziony, zapewne w związku z aresztowaniem żony." Tymczasem w biografii Marii Skibniewskiej ani słowa nt. aresztowania. Wie ktoś coś o tym?

Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Informacja o aresztowaniu Pani Skibniewskiej pojawia się tylko w Wiki. Nigdzie indziej z nią się nie spotkałem (chyba, że ktoś w sieci cytuje dosłownie zapis wikipedyczny). Sam fakt uwięzienia Skibniewskiego mógł być związany po pierwsze z jego działalnością w AK, a po drugie wynikać na przykład z oskarżenia go przez komunistów o kolaborację z okupantem. Od 1937 roku był jednym z kierowników w Elektrowni Warszawskiej, ale to Niemcy w 1942 roku mianowali go naczelnym dyrektorem. Jak w tym kontekście umiejscowić areszt jego żony nie wiem. Ciekawostką jest również fakt, że tablica nagrobkowa określa ją jako literata, a też nic nie wiadomo żeby parała się pisarstwem.

I czy Skibniewska sama była w AK? W Powstaniu Warszawskim?

Nie znamy faktów z jej życiorysu wojennego, nie wiemy chyba nawet kiedy wyszła za mąż. Jeśli przed wojną, co jest prawdopodobne z racji wieku obojga w 1939 (on 38 lat, ona 35), to zapewne wiedziała o konspiracyjnych sprawach małżonka i niewykluczone, że sama należała do Armii Krajowej. Zastrzegam jednak, że to tylko przypuszczenie.

Powrót do góry

Gytha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 25-01-2009 20:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W wikipedycznej biografii Stanisława Skibniewskiego ps "Cubryna" napisane jest, że "W 1948 roku był krótko więziony, zapewne w związku z aresztowaniem żony."

Biorąc pod uwagę źródło podane przy biogramie Skibniewskiego, informacja pochodzi prawdopodobnie z Polskiego Słownika Biograficznego (strona PSB), a biografia Marii Skibniewskiej, wg wykazu, też tam być powinna. Postaram się coś zdziałać w tym kierunku, żeby w Wiki pojawiła się dokładniejsza informacja ntt. (ale bardzo szybko to pewnie nie będzie).

Edit No więc (nie zaczyna się zdania od no więc Z przymrużeniem oka) udało mi się dowiedzieć co nieco - otóż Maria Skibniewska była w 1948 roku aresztowana za... szpiegostwo na rzecz USA! Niestety, biogram w PSB sprawy nie rozwija (w ogóle się na nim zawiodłam, w dużej części jest wyliczeniem jej przekładów), ale najwidoczniej - na szczęście, bo w tym czasie i kara śmierci mogła grozić - oskarżenie upadło, bo następnie jest mowa o jej pracy w "Czytelniku" (od początku 1950).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Biografia Marii Skibniewskiej i Włodziemierza Lewika (Strona 1 z 3)

Skocz do: