Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Seed-cake. Wygląd, smak i co to jest? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 31-08-2002 01:37    Temat wpisu: Seed-cake. Wygląd, smak i co to jest? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien w Hobbicie tłum. Skibniewskiej napisał(a):
- Wolałbym małe piwo, jeśli ci to nie zrobi różnicy, zacny panie - rzekł siwobrody Balin. - Nie mam wszakże nic przeciw ciastu, zwłaszcza gdyby się znalazł kawałek placka z kminkiem.
- Znajdzie się niejeden! - Bilbo sam się zdziwił, słysząc swoją szybką odpowiedź, po czym, nie wiedząc kiedy i jak, skoczył do spiżarni po dwa piękne, krągłe placki, które upiekł wczesnym popołudniem, żeby mieć co przekąsić do poduszki.
Kiedy wrócił, zastał Balina i Dwalina gawędzących przy stole jak dwaj starzy przyjaciele (rzeczywiście byli rodzonymi braćmi). Bilbo zdążył postawić przed nimi piwo i ciasto, gdy znów dzwonek zadźwięczał donośnie raz i drugi.

w oryginale Tolkien napisał(a):

"But I don't mind some cake-seed-cake, if you have any." "Lots!" Bilbo found himself answering, to his own surprise; and he found himself scuttling off, too, to the cellar to fill a pint beer-mug, and to the pantry to fetch two beautiful round seed-cakes which he had baked that afternoon for his after-supper morsel. When he got back Balin and Dwalin were talking at the table like old friends (as a matter of fact they were brothers). Bilbo plumped down the beer and the cake in front of them, when loud came a ring at the bell again, and then another ring.

Wydaje mi się, że to typowo angielski wybryk natury Z przymrużeniem oka picie piwa i zagryzanie jakimś ciastem/plackiem "cake-seed-cake". Czuję że Tolkien wzorował się na czymś co sam jadł/przegryzał w takich okolicznościach.

Czy znacie może polski odpowiednik tego ciasta, który w Anglii konsumuje się przy piwie? A może jest tak jak przetłumaczyła Skibniewska "placek z kminkiem"? Zdziwienie Jak jest u Braiter? (bo nie mam dostępu do tej wersji na razie)

Ma ktoś opis co to jest placek z kminkiem (jeśli M.S. dobrze przetłumaczyła) i jak się go robi? Przepis?

Ale podstawa to chciałbym się dowiedzieć jak wygląda, smakuje i z czego jest zrobiony prawdziwy angielski "cake-seed-cake"?

Troll
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73
Skąd: Mała przytulna jaskinia, w okolicach wrzosowisk Etten

Wysłany: 21-09-2002 13:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wedle słownika seed-cake oznacza po prostu placek posypany nasionami. Aż się zdziwiłem, że zmieścili takie hasło. I w hobbice nie jest to cake -seed- cake. Balin mówi:
Cytat:
But I don't mind some cake - seed-cake, if you have any.

Czyli innymi słowy: Ale skuszę się się na placek - zwłaszcza placek "z kminkiem?", jeśli jakiś się znajdzie. (oczywiście jest to moje własne wolne tłumaczenie Z przymrużeniem oka )

Zresztą w przytoczonym przez ciebie cytacie, narrator mówi seed-cakes, a nie cake-seed-cakes.

Co do kminku to nie wiem, czy powinien się tam znaleźć, ale brzmi swojsko i pasuje. Uśmiech

Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 566

Wysłany: 03-11-2002 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Anglicy mają ( lub mieli- opierając się na literaturze) dość specyficzne upodobania smakowe Z przymrużeniem oka , więc może zagryzali piwo ( pewnie ciepłe Ble Ble ;D ) ciastem.
Oto przepis na ciasto kminkowe przygotowany na podstawie książki "The Art of Cookery Made Plain and Easy", napisanej w 1747 roku przez Hannah Glasse:
Cytat:
SKŁADNIKI:
200g mąki
1 łyżeczka cynamonu
200g masła
150g cukru
3 jaja
2 łyżeczki aromatu z kwiatów pomarańczy lub wody różanej Super śmiech
2-3 łyżeczki ziaren kminku

Wymieszać mąkę z cynamonem. Utrzeć masło, dodać cukier i ucierać na jasną i puszystą masę. Dodać jajka po jednym wraz z odrobiną mąki przy ostatnim, jeśli zaczną się tworzyć grudki. Dodać resztę mąki, aromat lub wodę różaną oraz ziarna kminku i wszystko wymieszać na gładką masę.
Nałożyć masę do podłużnej formy wcześniej przygotowanej.
Piec w temp. 180 stopni C przez 45-60 min., aż ciasto nabierze ciemnozłotego koloru. Wyjąć z piekarnika i odstawić na 10 min., wyjąć z formu i zostawić do wystygnięcia.

To by było na tyle, po wyrzuceniu ozdobników z treści przepisu. Na mój gust to chyba trzeba dać trochę proszku do pieczenia, bo będzie zakalec - ale w przepisie nie ma. Jak smakuje nie wiem, nie robiłam , bo nie lubię kminku Nie Nie . Jeśli upieczesz, to podziel się wrażeniami z konsumpcji.

SMACZNEGO ! Uśmiech

pozdrowienia Tiaaaa

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 04-11-2002 19:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W moich intensywnych badań ( Z przymrużeniem oka ) ze słownikiem wynikło, że 'seed-cake' to rzeczywiście rodzaj ciasta z kminkiem albo sezamem. Natomiast piernik z marchewką to tradycyjna potrawa angielska. Całkiem zresztą przyzwoita, jak na ich cudowną kuchnię.

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 04-11-2002 20:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
Całkiem zresztą przyzwoita, jak na ich cudowną kuchnię.

Co do seed-cake, ciekawe czy jedzą to na gorąco, bo z mojego doświadczenia Anglicy jadają wszelakie wyroby ciastopodobne na gorąco. (A mama mi zawsze mówiła żeby nie jeśc gorącego ciasta bo mnie brzuszek rozboli Śmiech ) Czegoś takiego jak ciasto kminkowe nie jadłem, ale jadłem kiedyś suchary z kminkiem i były całkiem niczego sobie, poza tym że była to męka dla zębów. Śmiech
Nawiązując jeszce do kuchni Anglików (i do jej "przyzwoitości", jadłem kiedyś coś takiego jakby placek na na dnie polożone morele lub jabłka, a od góry zapieczone musli (jakaś masa z płatkami owsianymi zapieczonymi). Nie pamiętam jak się to nazywało chyba apricot-cranchee to z morelami. Spożywane było of course na gorąco z czymś w rodzaju bitej śmietany i było naprawdę mniami. Język (oblizuję się). Polecam. Nie polecam natomiast zdecydowanie Bread Pudding ani Yorkshire Pudding - okropieństwo. )
Odbiegłem nieco od tematu, ale chcialem wykazać, że choć większość potraw angielskich rzeczywiście jest trudno zjadliwa, są tam i rzeczy napraawdę dobre. Może i do takich należy seed-cake.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

brak62
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 186

Wysłany: 04-11-2002 20:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja chciałem powiedzieć, że to jest jednak cake-seed-cake, a nie jak się ktoś tam wyłamał tylko cake-seed!!! Mam dowody Uśmiech Prezentuje na dole kawałek Hobbita. Pozdraiwma
Powrót do góry

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 04-11-2002 20:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Braku62, w kwestii nazwy ciasta, to w moim oryginalnym wydaniu (Ballantine Books 1982) wygląda to tak: "cake--seed-cake". Ten podwójny myślnik jest w rzeczywistości długi, a ten następny krótki.
Zresztą w tekście parę linijek niżej występuje nazwa ciasta raz jeszcze i jest to zdecydowanie "seed-cake" - co widać też na załączonym przez Ciebie załączniku Śmiech
Cz chodzi napewno o ciasto kminkowe to nie jestem pewna ( chociaż myślę, że jego smak dobrze współgra z piwem- poza tym u nas pieką chleb z kminkiem i nikt się nie dziwi), oparłam się na przypuszczeniach Goku i tłumaczeniu pani M.S.
Poza tym, ja też nie znoszę kminku, brrrrrrrrrrr

pozdrowienia Tiaaaa

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 04-11-2002 22:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyli to jest tak jakby ktoś powiedzial: poproszę ciasta - drożdzowego ciasta. Śmiech A ciasto drożdzowe nie jest ciasto-drożdzowe ciasto. Uśmiech
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Seed-cake. Wygląd, smak i co to jest? (Strona 1 z 3)

Skocz do: