Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Czemu Sauron zwiał po odcięciu palucha (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 28-08-2002 23:31    Temat wpisu: Czemu Sauron zwiał po odcięciu palucha Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czemu cielesny, jak wcześniej ustalono w innej dyskusji, Sauron po odcięciu przez Isildura palca, po prostu nie odebrał temu ostatniemu pierścienia? Jeżeli nadal miał ciało mógł go zdzielić Saurońskim sierpowym Śmiech i po prostu odebrać pierścień. Czemu tego nie zrobił? W jaki sposób Isildur zwiał z pierścieniem? Czy Sauron przestraszył się? Czy może czuł ból rany, nie tyle z utraty palca, co utraty pierścienia? Gdyby stracił ciało wszystko byłoby prostrze, ale jak ustalono wcześniej ciało nadal posiadał, a Oko było "projekcją".
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 29-08-2002 00:02    Temat wpisu: Re: Czemu Sauron zwiał po odcięciu palucha Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Czemu cielesny, jak wcześniej ustalono w innej dyskusji, Sauron po odcięciu przez Isildura palca, po prostu nie odebrał temu ostatniemu pierścienia? Jeżeli nadal miał ciało mógł go zdzielić Saurońskim sierpowym Śmiech i po prostu odebrać pierścień. Czemu tego nie zrobił? W jaki sposób Isildur zwiał z pierścieniem? Czy Sauron przestraszył się? Czy może czuł ból rany, nie tyle z utraty palca, co utraty pierścienia? Gdyby stracił ciało wszystko byłoby prostrze, ale jak ustalono wcześniej ciało nadal posiadał, a Oko było "projekcją".

ja mam taką teorię.
1. Sauron ma ciało, jak dla niego to tak jak ubranie i zbroja.
2. Sauron walczy.
3. Sauron zostaje pokonany, traci palec i Pierścień.
Sauron jest majarem ale renegatem, tak jak Ulairi są śmiertelnikami - renegatami. Kiedy Merry przeciął bezcielesną istotę Upiora ten upiór, pomimo zupełnie niewielkiej rany nie był w stanie obronić się przed ciosem Eowyny. Nawet nie zdążył się uchylić. Jak gdyby uszła z niego siła i wola. Stracił energię, przestała być skoncentrowana, w postać w płaszczu i zaczeła być "rozwleczona". Może z Sauronem było podobnie. Jeśli miał ciało, to było ono ubraniem i zbroją, z którego jak podejżewam łatwo było wyjść i także stosunkowo łatwo wejść, choć może to drugie trwało dłużej, bytom takim jak maja cy vala. I jeśli zostało uszkodzone, duch, moc i wola zaczeły ulatywać nawet przez niewielkie uszkodzenie. Nie miał dość sił aby przeciwstawić się. Żeby tak po prostu wstać i dokończyć sprawę. W dodatku zabrano mu jego najsilniejszą broń i osłonę. Zabrano mu dużą cześć mocy jaką zawarł w Pierścięniu i uszkodzono jego samego wypuszczając z niego moc i ducha jak ze zwykłego śmiertelnika upuszcza się krwi. Po przecięciu większej żyły nawet jeśli rana jest mała chyba raczej szybko straci się tak dużo krwi,
że się osłabnie. Sauron tracił moc, energię i duszę, która ulatniała się
z jego powłoki jak krew ze śmiertelnika. Mimo małego uszkodzenia.
poz
tal

Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 29-08-2002 13:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A moze po prostu moze wyjsc z zalozenia ze Sauron tez posiada takie
cos jak morale, ktory drastycznie spadly po straceniu Pierscienia.
Czyzby nie najprostsze rozwiazanie ?

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 29-08-2002 23:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Napisano, że Sauron w pojedynku z Gil-galadem i Elendilem, choć ich zabił, to zostal przez nich (właściwie Elendila) powalony. A utrata pierścienia, w tej sytuacji oznaczała utratę znacznej części jego mocy. W końcu nowe ciało które sobie stworzyl po upadku Numenoru, stworzył w dużej mierze z pomoca pierścienia. I tyle.
Powrót do góry

Samwise
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 161

Wysłany: 19-09-2002 20:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jego ciało "chodziło po świecie" tylko dzięki mocy pierścienia. Ale jestem ciekaw jak Elendil zdołał odciąć tylko jeden palec? Przecież uderzył złamanym mieczem w ostatniej chwili a tylko palec wraz z pierścieniem zdołał obciąć. Przecież miecz mógł "polecieć" dalej ponieważ Elendil był zmęczony po bitwie. Sauron uciekł bo stracił postać cielesną tj. "pseudo ciało". W Mrocznej Puszczy zdołał tylko odtworzyć część ciała, skoncętrował się na odtworzeniu Oka, które miało się zająć odnalezieniem Jedynego. Przynajmniej tak mi się wydaje...
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 19-09-2002 21:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sam Niziołek-Ogrodnik napisał(a):
Ale jestem ciekaw jak Elendil zdołał odciąć tylko jeden palec? Przecież uderzył złamanym mieczem w ostatniej chwili a tylko palec wraz z pierścieniem zdołał obciąć. Przecież miecz mógł "polecieć" dalej ponieważ Elendil był zmęczony po bitwie.

Ale przecież to Isildur odciął palec, już po powaleniu Saurona przez Elendila, którego przy okazji szlag trafił. Miał ułatwione zadanie po przeciwnik leżał i raczej się nie ruszał. Super śmiech

Cytat:
Sauron uciekł bo stracił postać cielesną tj. "pseudo ciało".

A dlaczego pseudo-cialo? Było realne i materialne jak każde. Ble Ble ;D

Cytat:
W Mrocznej Puszczy zdołał tylko odtworzyć część ciała, skoncętrował się na odtworzeniu Oka, które miało się zająć odnalezieniem Jedynego. Przynajmniej tak mi się wydaje...

Myślę, że odtworzył więcej. A oko? Tu się zgodzę z Neratinem taki straszak na Orków i innych małodusznych.
Powrót do góry

Troll
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73
Skąd: Mała przytulna jaskinia, w okolicach wrzosowisk Etten

Wysłany: 19-09-2002 21:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Ale przecież to Isildur odciął palec, już po powaleniu Saurona przez Elendila, którego przy okazji szlag trafił. Miał ułatwione zadanie po przeciwnik leżał i raczej się nie ruszał.

Eh, z ust mi wyjąłeś.
A oko? Oko było jak dla mnie czymś niematerialnym, jakimś niecałkiem cielesnym kształtem, który Sauron utworzył. Postać oka wyrażała dokładnie jego myśli, a jego myśli zajmował tylko pierścień i jego poszukiwania. Przy okazji fajny symbol.
Ale coś więcej rzeczywiście odtworzył. Ja myślę, że ten kształt, który ukazał się sprzymierzonym wojskom po zniszczeniu pierścienia, to nie był duch, tylko nie uformowane jeszcze ciało Saurona.

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 20-09-2002 13:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odpowiedz jest moim zdaniem bardzo prosta.
Sauron byl Mayar a wiec cialo nie bylo dla niego wazne bylo czyms w rodzaju ubrania. bylo mu potrzebne (jak i Valar) dla porozumiewania sie z istotami cielesnymi. Natomiast prawie caly swoj duch przelal w Pierscien. Wiec wraz ze strata pierscienia stracil wiekszosc swojej mocy(ktora jednak istniala). Po wojnie o pierscien wiekszosc jego mocy zostala zniszczona (razem z pierscieniem) i nie mogl znowu przybrac ciala. Byl tez za slaby zeby cokolwiek zdzialac.

Nairael & Serie
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Czemu Sauron zwiał po odcięciu palucha (Strona 1 z 5)

Skocz do: