Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Czy postać Saurona jako 'Oko' była tylko wizją powierników? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 27-08-2002 20:39    Temat wpisu: Czy postać Saurona jako 'Oko' była tylko wizją powierników? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wydzielony z "Dlaczego Sauron nie był niewidzialny?"
elfy

-------------------
Adiemus napisał(a):

Jako niewidzialny duch mogl straszyc tylko swoje Nazgule -wiec pewnie dlatego wolal, zeby wszyscy widzieli jego przerazajace Oczko.
Konkluzja: nie byl niewidzialny, bo nie bylo mu to do niczego potrzebne.

To w zasadzie OT, ale moze admini nie skasuja ;-P

Imho 'Oko' nie istnialo, bylo tylko wizja Froda i innych powiernikow, tudziez jego slug, gdy koncentrowal na nich swoja wole. Taki 'Wielki Brat patrzy'.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 28-08-2002 06:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Neratin napisał(a):
Imho 'Oko' nie istnialo, bylo tylko wizja Froda i innych powiernikow, tudziez jego slug, gdy koncentrowal na nich swoja wole. Taki 'Wielki Brat patrzy'.
Neratin, czuje, ze mnie podpuszczasz Uśmiech Saurona ;D (zeby dyskusja sie lepiej krecila)
Tako rzecze Akallabeth:
Cytat:
Sauron nie był wszakże z rasy śmier-telników i chociaż utracił wtedy cielesną postać, w której uczynił tyle złego, i nigdy odtąd nie mógł się wydawać ludziom piękny, to duch jego wydobył się z głębin i jako cień z czarnym wichrem powrócił przez morze do Śródziemia, do Mordoru, gdzie miał swoją siedzibę. Tam włożył znów na palec swój potężny Pierścień i zasiadłszy w Barad-durze w ciemności i ciszy stworzył sobie nowe przebranie, widzialny obraz chytrości i nienawiści. Mało kto mógł wytrzymać spojrzenie Straszliwego Oka Saurona.
I na wszelki wypadek dwa ostatnie zdania z oryginalu:
Cytat:
There he took up again his great Ring in Barad-dur, and dwelt there, dark and silent, until he wrought himself a new guise, an image of malice and hatred made visible; and the Eye of Sauron the Terrible few could endure.
, z ktorych nie swiadczy, ze wygladal jak oko, ale ze byl widzialny po to, aby swoim spojrzeniem budzic groze.
Dlatego nie uwazam, ze zacytowany przez Ciebie fragment mojej wypowiedzi nalezy do gatunku OT Uśmiech Saurona ;D

Powrót do góry

Neratin

Wysłany: 28-08-2002 06:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a):
Neratin, czuje, ze mnie podpuszczasz (zeby dyskusja sie lepiej krecila)

alez skad...
Cytat:

I na wszelki wypadek dwa ostatnie zdania z oryginalu:
Cytat:
There he took up again his great Ring in Barad-dur, and dwelt there, dark and silent, until he wrought himself a new guise, an image of malice and hatred made visible; and the Eye of Sauron the Terrible few could endure.
, z ktorych nie swiadczy, ze wygladal jak oko, ale ze byl widzialny po to, aby swoim spojrzeniem budzic groze.

Dokladnie. W MR jest jedna wzmianka o Oku Morgotha, uzywana wlasnie w podobnym kontekscie - jako metafora jego woli, ktora odczuwali wszyscy jego sludzy. Chociaz Morgoth byl antropoidem.

A w listach Tolkien pisze wyraznie, ze Sauron w czasie Wojny o Pierscien mial postac czlowieka - mimo powtarzajacej sie symboliki oka.
Powrót do góry

Adiemus

Wysłany: 28-08-2002 06:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Teraz ja uzyje slowa: dokladnie. I mysle, ze to wyczerpuje dyskusje.
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 28-08-2002 06:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba jednak nie wyczerpie. Cytat Adiemusa odnosił się do postaci Saurona, ale przed tym jak Isildur zdobył pierścień. Czy utrata pierścienianie pozbawiła Sauronatego" brzydkiego"antropoidalnego ciała, które wytworzył sobie po zagładzie Numenoru? Czy miał bez pierścieniana tyle siły aby je sobie stworzyć. IMHO nie. Pozostał duchem bez cielesnym. Oko było projekcją pojawiającą się w palantirach, lub po założeniu pierścienia.

Co do listów, cytat bite.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Adiemus

Wysłany: 28-08-2002 07:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Cytat Adiemusa odnosił się do postaci Saurona, ale przed tym jak Isildur zdobył pierścień. Czy utrata pierścienianie pozbawiła Sauronatego" brzydkiego"antropoidalnego ciała, które wytworzył sobie po zagładzie Numenoru? Czy miał bez pierścieniana tyle siły aby je sobie stworzyć. IMHO nie. Pozostał duchem bez cielesnym. Oko było projekcją pojawiającą się w palantirach, lub po założeniu pierścienia.
Sorry, Adan:
Cytat:
Niektórzy z obecnych pamiętają zapewne, że przed laty odważyłem się przestąpić bramy Czarnkosiężnika z Dol Guldur, potajemnie wybadałem jego sekrety i znalazłem potwierdzenie naszych obaw: Czarnoksiężnik to nie kto inny, lecz Sauron, odwieczny nasz Nieprzyjaciel, który w końcu przybrał widomą postać i wzmógł się na siłach.
"Narada u Elronda", wypowiedz Gandalfa.
A po powrocie z Dol Guldur do Barad Duru znow przybral postac "Oka" (uzywam w cudzyslowie, bo przeciez nie mogl byc wylacznie okiem, w jakichs rekach musial trzymac bron walczac z Gil-galadem i Elendilem i na jakichs nogach chodzic)

Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 28-08-2002 07:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a):
Narada u Elronda", wypowiedz Gandalfa.
A po powrocie z Dol Guldur do Barad Duru znow przybral postac "Oka" (uzywam w cudzyslowie, bo przeciez nie mogl byc wylacznie okiem, w jakichs rekach musial trzymac bron walczac z Gil-galadem i Elendilem i na jakichs nogach chodzic)

A czy ktoś widział tego czarnoksiężnika? Czy jest opis jego postaci? Nie.
Nie mów mi o nogach w przypadku takiego majara jak Sauron. On nóg nie potrzebuje do przemieszczania się.
Kiedy walczył z wymienionymi przez ciebie, miał jeszcze nogi. Napisałem po utracie pierścienia.
Dalej czekam na cytat listów.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Neratin

Wysłany: 28-08-2002 20:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
A czy ktoś widział tego czarnoksiężnika? Czy jest opis jego postaci? Nie.
Nie mów mi o nogach w przypadku takiego majara jak Sauron. On nóg nie potrzebuje do przemieszczania się.

Jest jeszcze jedna wskazowka: Gollum mowi, ze Sauron ma juz tylko 9 palcow... a mozliwe, ze biedak go widzial.
Cytat:
Dalej czekam na cytat listów.

List 246 ;-P
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Czy postać Saurona jako 'Oko' była tylko wizją powierników? (Strona 1 z 2)

Skocz do: