Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Kto komu w Śródziemiu zdawal się barbarzyńcą ? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Villentretenmerth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 177

Wysłany: 05-06-2006 21:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Strzał w dziesiątkę, mata Jestem za
Pewnie, że wśród współczesnych nam kultur istnieją zwyczaje, które -gdy o nich słyszymy/czytamy -określamy natychmiast: ależ barbarzyństwo Zdziwienie

Tylko nie wiem, które z państw/plemion/ras Śródziemia stosowało np. obrzezanie młodych dziewczynek? wszystko mi się pomieszało

Doppler zarzucił Villentretenmerthowi rasizm, szowinizm i brak elementarnego pojęcia o istocie dyskusji. Urażony Villentretenmerth przybrał więc na chwilę postać smoka, niszcząc trochę mebli i doprowadzając do ogólnej paniki.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 05-06-2006 22:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

problem polega na tym, że dzisiaj ten termin oznacza coś nieco innego niż wtedy kiedy powstawał. Zawsze miał odcień pejoratywny, ale dzisiaj, w ten sposob okreslamy społecznośc, ktorej kultury, norm, sposobu bycia nie akceptujemy, alebo uważamy za gorszy. Współczesne znaczenie powstało w XIX wieku, kiedy Europejczycy nabrali przekonania o własnej cywilizacyjnej wyższości nad wszystkimi innymi kulturami.
I myslę, że dlatego Tolkien sporadycznie używał tego terminu, choc byl dzieckiem epoki, w ktorej był on normą.

Jemu blizsze było raczej klasyczne rozumienie terminy, który nadal miął posmak poczucia wyższości, ale był bliższy pojeciu obcy, albo na przykład słowiańskiemu Niemi/Niemcy/Nieńcy.

I tu wracamy do klasyfikacji Faramira, gdzie mamy Wysokich lub raczej Szlachetnych Ludzi, czyli Numenorejczyków i ich potomkow Dunedainow Północy i Południa.
Średnich Ludzi, do ktorych Faramir zaliczył większośc populacji Gondoru, Rohirrimów, a wczesniej pewnie byśmy zaliczyli Edainow z Eriadoru, Edainow z Doliny Anduiny, czy wreszcie Northmenów.
I ludzi Ciemności, czyli wszystkich wrogow Arnoru i Gondoru.

Widac na tym przykładzie, ze podział ma cechy rasowe(pochodzenie Dunedainów), etniczne (pochodzenie od Edainów) i ideologiczne/kulturowe (wrogośc) wobec Zachodu. Ogolnie chyba tylko trzecią grupę można by z czystym sumieniem okreslic jako barbarzyńców.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 27-07-2007 20:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kiedyś w kontekście tego tematu, czy raczej tematu jak Tolkien rozumiał to zagadnienie, myślałem o pewnej hipotezie co do genezy rozumienia stanu barbarzyństwa i cywilizacji oraz motywu historycznego "imperium vs. barbarzyńcy".

Ostrożnie uważam, pewnie ten temat ktoś już opracował, że osobisto-historyczną inspiracją był konflikt italski Bizancjum z Ostrogotami, i tragiczny koniec ukochanych Gotów. Tolkienowski stosunek do "bizantyjskiego klimatu" był ostry: sław Bizancjumi eunuchu (Narzes?) i rabie, porównanie do totalitarnych reżimów, w dodatku zbiurokratyzowanych, skorumpowanych i zmerkantylizowanych do cna. Wydaje mi się że to było osobiste bo z drugiej strony byli Goci. Goci Wulfili itd.

Ja nie jestem historykiem, o Gotach czytałem tylko z ceramowskiej serii, bodaj Goci: Rzeczywistosć i legenda, a klimat Bizancjum z "marmurkowego" Justyniana i Teodory, ale wydaje mi się, że stan cywilizowany wyznaczają w Śródziemiu inne kryteria rozwoju niż ekonomiczno-społeczny, czy naukowo-techniczny, co jest zgodne ze stosunkiem Tolkiena do "postępu" i w związku z tym podziały biegną poprzez "cywilizacje" a nie między nimi.

Wyraźny jest rozpad cywilizacji numenorejskiej z czarnymi numenorejczykami i statusem Umbaru. Albo negatywny stosunek autora do funeralnej obsesji w rozbitym Arnorze, czy rozumienie przymiotnika "pogański" w komentarzu do szaleństwa Denethora.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Kto komu w Śródziemiu zdawal się barbarzyńcą ? (Strona 3 z 3)

Skocz do: