Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Kto psuje jakąś rzecz, żeby lepiej poznać jej istotę, ten zbacza ze ścieżek mądrości." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Opowieści z Narii C.S.Lewisa -czy warto przeczytać? (Strona 1 z 10)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dimlondien
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 09-01-2004 19:42    Temat wpisu: Opowieści z Narii C.S.Lewisa -czy warto przeczytać? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

C.S.Levis był, jak wiadomo, członkiem Inklingów i przyjacielem Mistrza. Podobno Tolkien wywarł na niego pewien wpływ i widac to w "Opowieściach z Narii" Levisa.
Ostatnio znalazłam tę książkę w biblotece, ale okazało się, że jest dwutomowa i straaasznie gruba. Nie wiem, czy opłaca się ją czytać (chciałabym poznać wszystko, w czym jest choć cień Tolkiena).
Może ktoś ją przeczytał i może polecić/odradzić?

Villentretenmerth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 177

Wysłany: 10-01-2004 14:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam deja vu, czy faktycznie taki temat był już tu kiedyś? Język
Ale nie przejmuj się, Dimlondien, to jest PRK i tematy mogą tu wracać jak bumerangi australijskie Jestem rozwalony
"Opowieści z Narni" przeczytać warto, choćby po to, żeby wyrobić sobie o nich własne zdanie Spox Jak dla mnie, są na poziomie (mniej więcej) Hobbita (chodzi mi o "docelowego czytelnika", nie o inne podobieństwa Oczko ), czyta się to przyjemnie (chociaż w niektórych miejscach razi na początku jakaś taka "naiwność"; z czasem się przyzwyczaiłem i po paru latach przeczytałem ponownie).
Wydali to w dwóch tomach? O ile pamiętam, było tego 7 części...

Doppler zarzucił Villentretenmerthowi rasizm, szowinizm i brak elementarnego pojęcia o istocie dyskusji. Urażony Villentretenmerth przybrał więc na chwilę postać smoka, niszcząc trochę mebli i doprowadzając do ogólnej paniki.
Powrót do góry

Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 566

Wysłany: 10-01-2004 19:58    Temat wpisu: Re: "opowieści z Narii" C.S.Levisa - czy warto prz Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dimlondien napisał(a):
Ostatnio znalazłam tę książkę w biblotece, ale okazało się, że jest dwutomowa i straaasznie gruba. Nie wiem, czy opłaca się ją czytać (chciałabym poznać wszystko, w czym jest choć cień Tolkiena).

Nawet wydane w dwóch tomach, "Opowieści z Narni" nie są dłuższe niż np.: "Władca Pierścieni", więc nie takie znowu straaasznie grube Z przymrużeniem oka

Przeczytać warto, książka ma swój urok i klimat, a nawet dość jasno sprecyzowane przesłanie, ale czy znajdziesz w niej cień Tokiena to nie wiem... ja raczej nie znalazłam, choć też w podobnym celu wzięłam ją do ręki.
Mimo, że ukazuje całkiem odmienny świat od Śródziemia, jest napewno warta przeczytania, a już po kilku rozdziałach zaczniesz się zachwycać nią dla jej własnej urody Uśmiech - jak by nie było, S.C. Lewis był również dobrym pisarzem Śmiech

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 10-01-2004 22:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po pierwsze, jest to książka zdecydowanie przeznaczona dla dzieci. Sama mam do niej od dawna tzw. "stosunek emocjonalny", bardzo mi się bowiem spodobała gdy poznawałam ją jako mały brzdąc, więc i powtarzana niedawno miała swój niewątpliwy urok. Nie wiem zatem, jak zareagowałabym na nią czytając po raz pierwszy już za dorosłości.
Natomiast z mojego subiektywnego punktu widzenia, cały cykl jest zdecydowanie wart przeczytania. No a poza tym trzeba się spieszyć - nie tak dużo czasu zostało do ukazania się jej nowej ekranizacji...

Elanora
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 68

Wysłany: 12-01-2004 17:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja również spotkałam się z cyklem Kronik narnijskich gdzieś w wieku szkolnym i byłam przez długi czas nimi oczarowana. Lewis pisze bardziej "wprost" wyrażając swoje poglądy i w przeciwieństwie do Tolkiena chętnie posługuje się alegorią. Nie oczekuj spójnego świata, ale raczej jasnego przesłania. Pierwszy tom: "Lew, czarownica i stara szafa" jest uznawany za swego rodzaju protoewangelię.

Przeczytać z pewnością warto i czyta się bardzo "lekko". Natomiast fanom Tolkiena chyba bardziej polecałabym "Trylogię międzylanetarną" - ("Z milczącej planety", "Parelandra" i " Ta ochydna siła") napisaną już zdecydowanie dla dorosłych i chyba mimo wszystko więcej zawdzięczającą Śródziemiu niż Opowieści z Narni (zwłaszcza w kwestii nazewnictwa, np. eldile - pewnego rodzaju istoty niebiańskie, opiekunowie planet, coś jakby troszkę na wzór Valarów - choć to niezwykle daleko idące porównanie). Polecam gorąco, zwłaszcza część drugą.

Isengrim
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 13-01-2004 23:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pierwsza ksiązka fantasy którą przeczytałem dlatego traktuję ją z pełnym szacunkiem...Poziom bardzo dziecinny ale to już jest klasyka. Warto przeczytać bo tamten świat też jest ciekawy Język

Fanka
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 24-01-2004 17:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pamiętam, że kiedy zaczęłam czytać "OzN" tak mi sie spodobały, że nie chciałam dalej czytać :] to była moja pierwsza książka fantazy, a po raz pierwszy czytałam ją z pół roku. Było warto, bo dzięki niej nikt mnie nie musiał namawiać do Tolkiena.
Moż i fabuła wydaje się lekko naiwna i dla dzieci, al emimo wszystko warto przeczytać, bo jest pisana bardzo pożądnie (przekład Polkowskiego jest świetny), o związkach Lewisa z Tolkienem nawet nie wspomnę.

"I bez wahania wskoczyłem do morza; w ten sposób miałem lepszą okazję zapoznać się z mieliznami, zdradliwym dnem i skałami, niż gdybym, siedząc na zielonym brzegu i sennie ćmiąc fajkę, słuchał przy herbacie wygodnych rad" - John Keats
Powrót do góry

Verlaine

Wpisy: 0
Nieobecny(a): Poza zasięgiem dotyku...

Wysłany: 10-08-2004 22:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mimo, iż 'Opowieści...' są z założenia przeznaczone dla stworzeń zwanych potocznie dziećmi ^^ mi czytało się świetnie i połknęłam (dosłownie) całą serię w ciągu kilku dni, a Biała Czarownica była postacią, która 'przeciągnęła mnie na czarną stronę mocy' i czarne charaktery są zazwyczaj moimi ulubionymi ^^ Pozornie książka jak każda inna, ale ja znalazłam w niej dozę groteski, która niepomniernie mnie zdumiała, a potem sprawiła, że (przyjmijmy serię jako jedną ksiażkę Z przymrużeniem oka mimo, iż wyrosłam już Z przymrużeniem oka z wieku dziecięcego, wracam często do 'Opowieści...' :>
Á propos, jest to mój pierwszy post, witam wszystkich serdecznie ^^

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Temat: Opowieści z Narii C.S.Lewisa -czy warto przeczytać? (Strona 1 z 10)

Skocz do: