Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Kobiety w Śródziemiu (Strona 4 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 26-08-2002 15:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):
Wprawdzie w WP nie ma zbyt wiele kobiet, tak samo w Silmarillionie, ale te, które już się pojawiajš sš bardzo samodzielne i same o sobie decydujš.
Przykłady?
Galadriela
Erendis
Morwen
Nienor
Beruthiel
Nie wspominajšc o Valarkach (ale to też zwalisz pewnie na klasykę).
Nio i mamy przykłady dwóch mebli- zaledwie muœniętych głębszym opisem: Arwen i Rosie Cotton- IMHO- zupełnie nieciekawe.
Przytłaczajšcš większoœciš niezaleznych bohaterek nie dajšcych sobie w kaszę dmuchać, oraz bioršc pod uwagę miejsce, które zajmujš, pozycję- jakš im przydzielił - wnioskuję, że takie mu się właœnie podobały

Przeciez to zupelnie naturalne, ze wiodacych roli w heroicznych zmaganiach nie obstawiaja warzywa. Wiec to zaden argument.
Btw, Nienor, Beruthiel??? A ta ostatnia to skad sie wziela?

Cytat:
Nawet jeœli postacie kobiece w twórczoœci Tolkiena sš żywcem wzięte z klasyki, to nie umieœciłby ich w swych dziełach, gdyby mu się nie podobały.

Lol. To samo mozna powiedziec o orkach.
Kobiety u Tolkiena funkcjonuja jako element fabuly - malo istotny, pomijajac Luthien.

Cytat:

Na szczęœcie Tolkien to nie Kres, który się pastwi nad kobietami

A Kres sie pastwi? Bo zupa byla za slona?

Cytat:

Nio wiesz- chyba inne lektury czytałyœmy

Ja chyba czytalem to samo co Tal.
Cytat:

Ja jestem wychowana na kulcie nieodpowiedzialnych chłopców z Zoœki i Parasola, na kulcie nieodpowiedzialnych dowódców Powstania Warszawskiego, plus dodaj jeszcze parę zupełnie nieodpowieedzialnych i głupich powstań, które męczš naszš biednš œwiadomoœć narodowš.

'Lepiej byc slawnym dezerterem niz nieznanym zolnierzem' ;-P

Cytat:

Wytrwały opór Faramira Czy przejawił się w zupełnie nieodpowiedzialnym bronieniu ruin Osgiliath do ostatka? W rzucaniu się w największy wir walki, kiedy mógł spokojnie dowodzić swoimi żołnierzami z jakiegoœ wzniesienia i kontrolować ruchy wroga?

Jak niby mial 'kontrolowac' ruchy wroga? Stac sobie na murach i krzyczec do nich?
Individual Soldier's Palantir mialy byc dopiero wprowadzone od przyszlego roku budzetowego...

A tak powaznie, inny jest przyklad dawany przez dowodce, gdy wszyscy podaja tyly. I to ma sens, bo pokazuje odpowiedzialnosc za zolnierzy.
A Éowyn po prostu chce zginac, tak by Aragorn znalazl jej zezwlok i sie wzruszyl.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 26-08-2002 15:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Neratin napisał(a):

Przeciez to zupelnie naturalne, ze wiodacych roli w heroicznych zmaganiach nie obstawiaja warzywa. Wiec to zaden argument.

Mógł te wiodące role obstawić facetami a z kobiet zrobić ozdóbki- a nie zrobił tego Ble Ble ;D
Cytat:
Btw, Nienor, Beruthiel??? A ta ostatnia to skad sie wziela?

Acha, zapomniałam o Luthien. Rządzę
Beruthiel wszyscy się bali Diabelski uśmiech I też nie wyglądała na warzywko Język

Cytat:
Lol. To samo mozna powiedziec o orkach.
Kobiety u Tolkiena funkcjonuja jako element fabuly - malo istotny, pomijajac Luthien.

Super śmiech A można wiedzieć, które elementy fabuły są dla waści najistotniejsze? Jestem rozwalony

Cytat:

A Kres sie pastwi? Bo zupa byla za slona?

Kres to pantoflarz, który wyżywa się pisząc opowiadanka Złośliwy uśmiech

Cytat:

'Lepiej byc slawnym dezerterem niz nieznanym zolnierzem' ;-P

A i owszem Uśmiech

Cytat:

Jak niby mial 'kontrolowac' ruchy wroga? Stac sobie na murach i krzyczec do nich?Individual Soldier's Palantir mialy byc dopiero wprowadzone od przyszlego roku budzetowego...

Nio Ner- trochę strategii - Nic nowego Napoleon wygrywał bitwy bez palantira i bez krzyczenia z pagórków Język

Cytat:
A tak powaznie, inny jest przyklad dawany przez dowodce, gdy wszyscy podaja tyly. I to ma sens, bo pokazuje odpowiedzialnosc za zolnierzy.
A Éowyn po prostu chce zginac, tak by Aragorn znalazl jej zezwlok i sie wzruszyl.

Super śmiech A czemu Eowina nie miała podać przykładu, jak się umiera za ojczyznę? Uśmiech Myślę, ze byłaby równie nieulekłym dowódcą jak Faramir i Eomer. Zresztą uczyła się walczyć, więc niby czemu nie miała robić tego, co umie najlepiej? Złośliwy uśmiech Wszyscy wymiękali przed Wodzem Nazguli- nawet Faramirek, a Eowina się z niego śmiała Ble Ble ;D
Acha- nie sądzę, że chce zginąć, żeby Aragorn się wzruszył. Ona myśli przecież, że on już nie żyje Młotkiem go!

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 26-08-2002 16:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

Mógł te wiodšce role obstawić facetami a z kobiet zrobić ozdóbki- a nie zrobił tego

Jak to nie???
Cytat:
A można wiedzieć, które elementy fabuły sš dla waœci najistotniejsze?

No, tam gdzie sie tak fajnie naparzaja.

Cytat:

Nio Ner- trochę strategii - Napoleon wygrywał bitwy bez palantira i bez krzyczenia z pagórków

Ale Faramir nie dowodzil bitwa, tylko oslanial odwrot... to nie strategia, tylko taktyka.

Cytat:

A czemu Eowina nie miała podać przykładu, jak się umiera za ojczyznę?

'Pomnik nieznanego, rozdeptanego przez mumakila kawalerzysty'.

Przeciez wyruszyla w przebraniu. Takich jak ona byly tysiace. Wiec czemu ona, nie oni?
Cytat:

Myœlę, ze byłaby równie nieulekłym dowódcš jak Faramir i Eomer.

To nie znaczy, ze bylaby dobrym dowodca.
Cytat:

Zresztš uczyła się walczyć, więc niby czemu nie miała robić tego, co umie najlepiej? Wszyscy wymiękali przed Wodzem Nazguli- nawet Faramirek, a Eowina się z niego œmiała

Juz o tym dyskutowalismy, prawda?
Cytat:

Acha- nie sšdzę, że chce zginšć, żeby Aragorn się wzruszył. Ona myœli przecież, że on już nie żyje

Wiec chciala zostac anonimowym samobojca.
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 26-08-2002 16:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tam postać myślę że Tolkien chciał Eowinę przedstawić jako może i odważną niewiastę, ale nie do końca znającą swoje miejsce. Taka "młoda zbuntowana". Ostatecznie wszak znalazła to "właściwe miejsce" u boku Faramira, gdzie smarzy placki i przewija bobasy.
Nifrodel tylko nie bij! Młotkiem go!

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 26-08-2002 16:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[quote="Nifrodel"]
>Ale czy ten hołd jest potrzebny?

powiedziałabym, że z tym hołdem, to nasz wspaniały autor pokazał rzecz bardzo realnie. Tu troche za dużo, ówdzie troche za mało. No i ok.

>O jakim konflikcie wewnętrznym mówisz? I co to za postacie przeżywają >dylematy, których oszczędzono Eowinie?

Choćby o tym, że dziewczyna nie przeżywała specjalnie problemu -
- chcę bardzo iśc ale wiem, że nie powinam.

>Poradziliby sobie bez niej.

nie wątpie. Ale król Theo na pewno by jej nie odpóścił niezłej gadki dziadka oraz szlabanu, gdyby przeżył. Złośliwy uśmiech Elfik

>Dla mnie to żaden argument- bo na dobrą sprawę- czy do obrony >Edoras Merry nie okazałby się za słaby?

a czy ja cos mowie o bronieniu Edoras przez Merrego ?
Mowie o przypadku nieposłuszeństwa Eowyny nie o przypadku - zupelnie innym - nieposłuszeństwa Merrego.

>Albo, ze Eowina poprowadziłaby do walki kobiety, starców i dzieci? Zdziwienie
>Raczej ukryłaby ich w jakichś kryjówkach- a to potrafią zrobić sami.

została pozostawiona tam wcale nie z powodu bycia słabą kobietą, ale
do władania ludzmi. I nie wazne jak by się do tego wzieła, oni jej ufali
a i król także zaufał. Uważam, po prostu, że ten aspekt tej sympatycznej postaci jest najczęściej pomijany. Wynosi się jej czyny a zapomina o dość małoletniej motywacji - sława, i nieposłuszeństwie.

>Tja...Merry to wzór posłuszeństwa. Jak mu Dernhelm proponuje, że go >schowa pod płaszczem to nawet okiem nie mrugnął Super śmiech

A jednak wtedy posłuchał Aragorna. Choć za pierwszym razem, kiedy Elrond chciał go odesłać do ochrony Shire, nie. Problem Merrego był taki, iśc aby chronić Froda czy wrócić aby chronić kraj. Problem Eowiny byl nieco inny iść na wojnę aby szukać sławy czy zostać "niesławnie" wśród swoich aby chronić kraj. Ble Ble ;D I chociaż jako żywa bohaterka nie otrzymała hołdu ( pewnie jakby zginęła byłoby inaczej Uśmiech ) to jako pozostawiona w domu na ostatniej linii obrony równiez pewnie nie doczekała by się hołdu, choć może ale jedynie od własnej ludności.

>Nio wiesz- chyba inne lektury czytałyśmy Pserwa

Ja poprostu nie uważam, że wielkie czyny usprawiedliwiają wszystko.

>Wytrwały opór Faramira Elfik

ok. może do niego to nie zupełnie pasuje.
poz
tal

Nifrodel

Wysłany: 27-08-2002 08:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Neratin napisał(a):
Ale Faramir nie dowodzil bitwa, tylko oslanial odwrot... to nie strategia, tylko taktyka.

Faramir narażał życie, zeby zwrócić na siebie uwagę ojca Ble Ble ;D
Cytat:

Przeciez wyruszyla w przebraniu. Takich jak ona byly tysiace. Wiec czemu ona, nie oni?

Bo oni wymiękli przed Wodzem Nazguli, a ona rąbnęła go przez łep Złośliwy uśmiech
Cytat:

To nie znaczy, ze bylaby dobrym dowodca.

Nio dobra- niech Ci będzie Z przymrużeniem oka . Ale odwaga to już wiele Uśmiech
Cytat:

Wiec chciala zostac anonimowym samobojca.

Nio i co z tego? Spox Zresztą to bez sensu - oceniajmy efekty, a nie powody. Uśmiech Saurona ;D
Adan napisał(a):
Ja tam postać myślę że Tolkien chciał Eowinę przedstawić jako może i odważną niewiastę, ale nie do końca znającą swoje miejsce. Taka "młoda zbuntowana". Ostatecznie wszak znalazła to "właściwe miejsce" u boku Faramira, gdzie smarzy placki i przewija bobasy.

Nie wiem, co widzisz uwłaczającego w przewijaniu bobasów i smażeniu placków? Zdziwienie Zajęcie jak każde inne- i na dodatek przyjemne.
To tak samo, jakby powiedzieć, ze Faramir też jest na właściwym miejscu bo grzeje tyłek na tronie, para się biurokracją i osądzaniem złodziei kur w przerwach rąbiąc drewno na opał Jestem rozwalony
IMHO- ten świat byłby o niebo lepszy, gdyby smażenie placków i przewijanie bobasów cieszyło się większym prestiżem, niż wymyślanie nowych sposobów na masową zagładę Jestem przeciw

Tallis Keeton napisał(a):
Choćby o tym, że dziewczyna nie przeżywała specjalnie problemu -
- chcę bardzo iśc ale wiem, że nie powinam.

Wiesz, nic o tym nie wiemy. To samo można zarzucić hobbitom (wszak mieli przygotować swoich ziomków do obrony), Legolasowi (który przydałby się bardzo w Mirkwood)
Gimlemu (który bardzo byłby potrzebny na Żelaznych Wzgórzach, podczas bronienia Bramy Ereboru), Boromirowi- (ten to zupełnie nie powinien włóczyć się za rozwiązaniem zagadek, tylko bronić Gondoru, gdy zbliża się nieprzyjaciel). Jednym słowem- nikt specjalnie nie przeżywał dylematu- chcę bardzo iść- ale wiem, ze nie powinienem.

Cytat:
nie wątpie. Ale król Theo na pewno by jej nie odpóścił niezłej gadki dziadka oraz szlabanu, gdyby przeżył.

Nie takie szlabany się przeżywało Z przymrużeniem oka Ja np. uważam, że warto było Pserwa

Cytat:
została pozostawiona tam wcale nie z powodu bycia słabą kobietą, ale
do władania ludzmi. I nie wazne jak by się do tego wzieła, oni jej ufali
a i król także zaufał. Uważam, po prostu, że ten aspekt tej sympatycznej postaci jest najczęściej pomijany. Wynosi się jej czyny a zapomina o dość małoletniej motywacji - sława, i nieposłuszeństwie.

Tal, czy nie wiesz jakie Ludzie mają śmieszne powody do bohaterstwa? Raz jest to chęć udowodnienia całemu swiatu, co się jest wart, raz walka o władzę, innym razem walka o sławę a czasem o miłość. Na dobrą sprawę możemy podważać pobudki Aragorna- który w Wojnie o Pierścień upatrzył sobie szansę na zdobycie wreszcie Arwen...Albo Galadriela- która pragnęla władać rozległymi krajami i dlatego przyłączyła się do buntu Noldorów. Dlaczego jedne motywy mają być gorsze od drugich?
Osobiście uważam, że Eowina miała po prostu mniej swobody w decydowaniu o sobie niż np. Aragorn, Galadriela, Eomer czy Faramir. A za wywalczenie sobie własnej wolności była gotowa zginąć.

Cytat:

Problem Eowiny byl nieco inny iść na wojnę aby szukać sławy czy zostać "niesławnie" wśród swoich aby chronić kraj. I chociaż jako żywa bohaterka nie otrzymała hołdu ( pewnie jakby zginęła byłoby inaczej ) to jako pozostawiona w domu na ostatniej linii obrony równiez pewnie nie doczekała by się hołdu, choć może ale jedynie od własnej ludności.

Ja sądzę, ze problem Eowiny nie wyczrpuje się tylko na poszukiwaniu sławy. Nie sława była głównym motywem jej "nieposłuszeństwa". To skomplikowana psychologicznie postać i nie da się jej streścić do dwóch zdań. IMHO.

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 27-08-2002 09:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

Nie wiem, co widzisz uwłaczającego w przewijaniu bobasów i smażeniu placków? Zdziwienie Zajęcie jak każde inne- i na dodatek przyjemne.

Ależ nie widzę w tym nic uwłaczającego. Po prostu IMHO zdaniem Tolkiena zdecydowanie lepsze zajęcie dla Eowin, niż włóczenie się w męskim przebraniu po lasach i stepach w poszukiwaniu guza. Super śmiech

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Nifrodel

Wysłany: 27-08-2002 09:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Ależ nie widzę w tym nic uwłaczającego. Po prostu IMHO zdaniem Tolkiena zdecydowanie lepsze zajęcie dla Eowin, niż włóczenie się w męskim przebraniu po lasach i stepach w poszukiwaniu guza. Super śmiech

Nio i proszę- wyrasta nam tutaj specjalista od decydowania, co jest najlepsze dla innych Złośliwy uśmiech
Gdzie Tolkien napisał, że to jest lepsze zajęcie dla Eowin niż wojaczka? Złośliwy uśmiech

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Kobiety w Śródziemiu (Strona 4 z 6)

Skocz do: