Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wreszcie łamiąc się z sobą przemówił i ze zdumieniem usłyszał z własnych ust słowa, jakby jego słabiutkim głosem ktoś inny wyrażał swoją wolę: - Ja pójdę z Pierścieniem, chociaż nie znam drogi." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj? (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 643

Wysłany: 12-08-2002 11:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystko pięknie, ale JRRT naprawdę był ortodoksyjny, choć może nie do końca w rozumieniu batalionów ojca redemptorysty. Był zdeklarowanym przedstawicielem konserwatywnego skrzydła kościoła, sprzeciwiał się niektórym postanowieniom Vaticanum II (językom narodowym podczas mszy). Czy słuchałby RM - pewnie nie, jeśliby miał wybór. Chociaż na starość różne dziwne rzeczy się robi.

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Elek

Wpisy: 606

Wysłany: 13-08-2002 07:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam sie z kolegą. Tolkien był zagorzałym katolikiem i był gotów na wiele wyrzeczeń tak jak i jego matka. Wychowany przez zakonnika, który zakazał mu spotykania się z dziwczyna do pełnoletnosci. Tolkien dotrzymał zakazu. Jednak też dotrzymał wierności i odzyskał dziewczynę biorac z nią ślub, mimo, że opiekun nie był tym faktem zachwycony. świadczy to o jego charyźmioe i w religii i w charakterze. Gdyby odkrył jakieś niejsności w przesłaniach na pewno by RM nie słuchał. Sam jestem katolikiem i nie słucham bo aby być katolikiem trzeba słuchać Boga, a nie księdza przy mikrofonie.

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 13-08-2002 18:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

pytanie powinno brzmiec raczej czy RM lubi TOlkiena ?Uśmiech
z tego co słyszałam o Tolkienie, to wątpie, żeby go darzyli zrozumieniem.
Papista, który kazde odstępstwo od posłuchu wobec Watykanu moglby potepić, który przyjaźnił się z pisarzem gejem, który sławił Wtórną Kreację i człowieka jako Współstwórcę Boga, który uznawał fikcjęi fantazję ze najdoskonalszy twór ludzkiego umysłu, bowiem na tyle abstrakcyjny że nikomu nie szkodzi, i który sam siebie określał jako filozoficznego anarchistę, który wierzył w anarchię nie jako ustruj narzucony lecz jako uczynienie niepotrzebnymi wielu więzów kontrolnych panstwa wobec jednostki, co jak sądzę przywracaloby status quo z czasów lepszych er, gdzie jeszcze zamiast praw i kodeksów istniały dobre obyczaje i tradycja. Prawa i kodeksy to przeciez wynalazek złych czasow, zły ale konieczny, w czasach upadku, i który ponoć był ekologiem jeszcze zanim wymyślono to słowo. I który potepiałby wszelkie przejawy faszyzmu, nacjonalizmu i rasizmu. Aprzeciez slyszalam, ze RM sponsoruje i organizuje festiwale muzyki rasistowskiej i nazistowskiej, muzyki rockowej i metalowej o takim ideologicznym zabarwieniu.
Jesli to powyższe spodobałoby sie RM to znaczy, ze sposobalby sie im i Tolkien.
poz
tal

Kasperoo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 14-08-2002 16:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja mam jeszcze inną koncepcję - Tolkien nie słuchałby radia Maryja, ponieważ... nie lubił języka polskiego. Wyczytałem to w książce J.R.R. Tolkien - Listy. W jednym do swojego syna piszę, że nie podoba mu się wymowa - ogólnie.
Był katolikiem, ale - panowie i panie - bez przesaaaady Oczko

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 16-08-2002 12:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Watcher napisał(a):
Wszystko pięknie, ale JRRT naprawdę był ortodoksyjny, choć może nie do końca w rozumieniu batalionów ojca redemptorysty. Był zdeklarowanym przedstawicielem konserwatywnego skrzydła kościoła, sprzeciwiał się niektórym postanowieniom Vaticanum II (językom narodowym podczas mszy).

Hmmm... no może wprowadziłoby to wreszcie trochę mistycyzmu do mszy... Jestem rozwalony Język
A tak na poważnie, to dobrze, że nie we wszystkim się zgadzał z kościołem- świadczy to o tym, że był świadomy swojej wiary- w przeciwieństwie do większości słuchaczy RM, dla których kościół jest święty i ksiądz we wszystkim ma rację Ble Ble ;D
Którym jeszcze postanowieniom się sprzeciwiał? Złośliwy uśmiech

Cytat:

Czy słuchałby RM - pewnie nie, jeśliby miał wybór.

A dlaczego miałby nie mieć? Zdziwienie

pozdrowionka Złośliwy uśmiech

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Watcher

Wysłany: 16-08-2002 13:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Preciousss napisał(a):
Hmmm... no może wprowadziłoby to wreszcie trochę mistycyzmu do mszy... Jestem rozwalony Język
A tak na poważnie, to dobrze, że nie we wszystkim się zgadzał z kościołem- świadczy to o tym, że był świadomy swojej wiary- w przeciwieństwie do większości słuchaczy RM, dla których kościół jest święty i ksiądz we wszystkim ma rację Ble Ble ;D

Tyle że on sprzeciwiał się tylko i wyłącznie działaniom modernizującym Kościół.
A tak btw, słuchacze RM wcale nie uważają, że ksiądz ma zawsze rację. Wystarczy posłuchać ich opinii na temat niektórych członków episkopatu (np biskupie Pieronku).

Cytat:

Którym jeszcze postanowieniom się sprzeciwiał? Złośliwy uśmiech

Nie był jakimś szczególnym entuzjastą ekumenizmu np.

Cytat:

A dlaczego miałby nie mieć? Zdziwienie

Bo nie ma w Polsce drugiego radia katolickiego z takim zasięgiem. O wpływach nie wspominając.

Ostatnio zmieniony przez Watcher dnia 16-08-2002 13:36, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 16-08-2002 13:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Watcher napisał(a):

Tyle że on sprzeciwiał się tylko i wyłącznie działaniom modernizującym Kościół.

Czyli był raczej tradocjonalistą, niż konserwatystą.
Cytat:

Nie był jakimś szczególnym entuzjastą ekumenizmu np.

I wcale mu się specjalnie nie dziwię. Będąc katolikiem, traktował tamtych jako "błądzących". A rozmawianie z nimi traktował pewnie, jako w jakimś sensie, sankcjonowanie innych wyznań chrześcijańskich.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Watcher

Wysłany: 16-08-2002 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Czyli był raczej tradocjonalistą, niż konserwatystą.

Sorry, ale nie do końca wiem jaka jest różnica Uśmiech

Cytat:

I wcale mu się specjalnie nie dziwię. Będąc katolikiem, traktował tamtych jako "błądzących". A rozmawianie z nimi traktował pewnie, jako w jakimś sensie, sankcjonowanie innych wyznań chrześcijańskich.

I to nie jest wg Ciebie przykład konserwatyzmu? Przecież od Soboru Watykańskiego II Kościół głosi naukę o wielu drogach, katolicyzm ma być tylko najprostrzą.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj? (Strona 2 z 4)

Skocz do: