Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 11-08-2002 13:07    Temat wpisu: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

(zostane pewnie skrytykowany za postawienie tego tematu -ale padl on na czacie i stwierdzilem, ze to zrobie. Slowo sie rzeklo -kobylka u plota...)

Jak ogolnie wiadomo, J.R.R. Tolkien byl katolikiem i to dosc ortodoksyjnym. A z takich wlasnie ludzi sklada sie dzis w Polsce czesc spoleczenstwa uznajaca wymieniona w tytule rozglosnie za jedynie sluszne okno na swiat... a w niektorych sytuacjach jego sluchanie jest nawet wrecz przymusowe: sluchaja go bowiem lotnicy Luftwaffe (RM nadaje m. innymi na falach krotkich z Bialorusi (z Polski juz nie moze) i tak sie jakos sklada, ze akurat identycznej czestotliwosci uzywaja samoloty sil zbrojnych naszych zachodnich sasiadow (zrodlo informacji -portal Gazeta.pl)).
Czy myslicie wiec, ze JRRT bylby tegoz radia zwolennikiem?

Powrót do góry

nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 11-08-2002 14:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja mysle, ze by sluchal Z przymrużeniem oka W koncu wiadomo, jakie sa jego poglady, a kazdy szanujacy sie ortodoksyjny katolik slucha przynajmniej co niektorych audycji

a tak wogole to niestety nie zyje ani teraz zni tutaj... hmm ciekawe do czego taka dyskusja mzoe nas doprowadzic Z przymrużeniem oka

moja propozycja nastepnego tematu: Jak wygladaloby Srodziemie, gdyby Tolkien mieszkal nie w Anglii tylko w Ekwadorze...

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 11-08-2002 14:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jestem pewna, co rozumiecie przez pojęcie "ortodoksyjny katolik", ale jedno jest pewne: RM zrobiło większości normalnych ludzi będących katolikami (do których się zaliczam) naprawdę złą opinię. Przez nie niewierzący, czy przynajmniej mniej wierzący uznają nas za jakichś fanatyków, niezrównoważonych i niezdolnych do nijakiej tolerancji. Echh, świat się wali.

Elenai

Wpisy: 535

Wysłany: 11-08-2002 16:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj?

Oczywiście że by nie słuchał !!!!

Tolkien był człowiekiem bardzo inteligentnym - wystarczy przeczytać jego eseje, no i w końcu był profrsorem w Oxfordzie...
Poza tym Tolkien miał poczucie humoru, i jeśli słuchałby Radia Maraiah to tylko w celach rozrywkowych.

Cytat:
Nie jestem pewna, co rozumiecie przez pojęcie "ortodoksyjny katolik", ale jedno jest pewne: RM zrobiło większości normalnych ludzi będących katolikami (do których się zaliczam) naprawdę złą opinię. Przez nie niewierzący, czy przynajmniej mniej wierzący uznają nas za jakichś fanatyków, niezrównoważonych i niezdolnych do nijakiej tolerancji. Echh, świat się wali.

Zgadzam sie w pełni. "Ortodoksyjny katolik" nie musi oznaczać oszołoma czy fanatyka. Podziwiam Tolkiena za to, że będąc profesorem Oxfordu przyznawał się tak otwarcie do swoich wierzeń - myślę że w Anglii i to do tego w takim środowisku musialoto uchodzić za dziwactwo...

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 11-08-2002 23:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przede wszystkim myślę, że słowa "ortodoksyjny katolik" w Anglii oznaczają coś zupełnie innego, niż w Polsce.
Zwróćcie uwagę, że podejście Anglików do religii jest inne niż u nas- tu na spisie powszechnym wpisanie w rubryce "religia" słowa: "Jedi" spotkałoby się z powszechnym oburzeniem, a w niektórych miejscowościach w przypadku wykrycia takiej osoby mogłoby się skończyć linczem Język (bez obrazy Elanor- w Polsce jest wielu ortodoksów i o tym niebardzo da się zapomnieć Smutek , nawet gdy samemu jest się wierzącym )
Tam takie podejście, jakie jest wśród polskich katolików niesłuchających Radia Maryja może zostać uznane za ortodoksyjne.
Polska i Anglia w sferach religijnych to dwa zupełnie inne światy-oni nie znają prawdziwych ortodoksyjnych katolików, więc dla nich sam katolicyzm jest ortodoksyjny Jestem rozwalony Zresztą czego oczekujecie po ludziach, którzy nie wiedzą co to dowód osobisty?... Jestem rozwalony
pozdrowionka Złośliwy uśmiech

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 12-08-2002 04:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Preciousss ma rację, też odniosłem wrażenie, że Anglicy (protestanci) sam katolicyzm uznają za ortodoksyjny.

Moim zdaniem Tolkien by nie słuchał. Zacząłby ale potem wyłapał by nienawiść wobec innych ludzi, nietolerancję, ekstremalne narzucanie woli Kościoła (polityka) i by zrezygnował.

Był katolikiem i duże znaczenie przwiązywał do instytucji Kościoła ale był przede wszystkim dobrym człowiekiem, który nieznosił Zła we wszelkich jego postaciach (fałszywość, obłuda, kłamstwo itp.)

Dlatego by nie słuchał RM (IMHO)

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 12-08-2002 05:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Żył teraz i Tutaj? t.j. w Polsce?. Hmm. Nie wiem czy słuchałby Radia Maryja (może tak, a może nie), ale gdyby żył teraz i w Polsce z pewnością nie napisałby Władcy Pierścieni, ani Silmarillionu, ani itd... Dobrze więc, że żył w Anglii, nie teraz i nie słuchał MR Widziały gały co brały .
Co do katolicyzmu angielskiego to wszystko prawda, co już wcześniej powiedziano. Trudno wyobrazić mi sobie Anglika katolika fanatyka w stylu tych z RM. Zresztą tam po niedzielnej mszy zapraszają wiernych na herbatę, a to IMHO o czymś świadczy.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 12-08-2002 10:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Preciousss napisał(a):
bez obrazy Elanor- w Polsce jest wielu ortodoksów i o tym niebardzo da się zapomnieć Smutek , nawet gdy samemu jest się wierzącym

Ależ obrazy nie ma tu nijakiej, zaś chodziło mi jedynie o to, że stereotyp zabobonnej (sic!) babuni słuchającej RM przez cały dzień przerzucany jest na wszystkich innych wierzących.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj? (Strona 1 z 4)

Skocz do: