Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Czy można podrobić Tolkiena? (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kasperoo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 10-08-2002 18:45    Temat wpisu: Czy można podrobić Tolkiena? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio na rynku pojawia się wiele książek, inspirowanych prozą Tolkiena (np. Pierścień Mroku, czy starsze: Ostatni Władca Pierścieni). Jednak czy można powtórzyć coś tak doskonałego i perfekcyjnie przemyślanego jak Śródziemie Tolkiena? Te książki są jedynie przewodnikami po świecie Johna. A jednak ludzie je piszą, a my je kupujemy... Co o tym sądzicie?

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 10-08-2002 19:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przede wszystkim książki inspirowane prozą Tolkiena istnieją już od dawna, a można do nich zaliczyć znaczną część szeroko pojmowanej fantasy. Natomiast to o czym piszesz to zwyczajne plagiaty, inaczej mówiąc żerowanie na czyjejś ciężko zapracowanej opinii.
I nie wiem jak Ty, ale ja takich rzeczy nie kupuję i kupować nie mam zamiaru, a nawet nie czytam pożyczanych, bo zwyczajnie je bojkotuję.

brak62
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 186

Wysłany: 10-08-2002 20:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kto kupuje książki Jeskovów i innych, tan kupuje, ale ja na pewno nie kupuje i nie czytam. Tak pozatym uważam, że ci pisarze powinni wymyślić swój własny świat i styl. Może komuś uda się mnie przekonać Super śmiech Tak naprawdę to tylko książki Tolkiena mają sens, a nie jakieś bajkowanie i dumanie, co by było gdyby... Pozdrawiam
Powrót do góry

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 10-08-2002 22:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jednak czy można powtórzyć coś tak doskonałego i perfekcyjnie przemyślanego jak Śródziemie Tolkiena?
Te książki są jedynie przewodnikami po świecie Johna

Masz całkowitą rację. Śródziemie to wizja jednego człowieka - wszelkie "dopisywane się" pod jego dorobek jest moim zdaniem nieuczciwe wobec autora.
Ja też nie czytam ani nie kupuję takich książek - po prostu nie chcę sobie psuć wizji Tolkiena Uśmiech

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 11-08-2002 00:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem przesadzacie... takie książki moim zdaniem są pisane przez fanów Tolkiena takich jak my, a to że istnieją śiwadczy tylko o WILEKOSĆI dzieła Mistrza... pozatym taka inspiracja jest dobra niektóre z tych książek mogą być całkiem ciekawą odskocznią od prawdziwego Śródziemia...

Pozatym przyznajcie się kto z was nie napisał jakiegoś fanfictonu opartego an tfoorczości Tolkiena nie pierwszy rzuci ( Diabelski uśmiech ) ogórka we mnie Język ... te ksiązki nie są znów tak od tego różne oprócz tego że oczywiście autor czerpie z tego kożyści finnasowe ale książek takiech dużo nie ma więc mysle że nie o to chodzi w tym wsytkim.

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 11-08-2002 05:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kazdego pisarza da sie podrobic -mozna tez i JRRT. Pierumowa jeszcze nie czytalem, wiec nie bede go ocenial, Yeskov IMHO za daleko poszedl na wlasne sciezki, zeby mozna bylo powiedziec o tym "podrobka". Wykorzystal po prostu znana nam wszystkim historie i postaci jako odskocznie do swojej ksiazki -zreszta sa odpowiednie tematy w tym dziale.
Ale -zgodnie ze statystyka (ktora ostatnio robi sie modna na forum Jestem rozwalony ) mozna smialo zalozyc, ze pojawi sie cos predzej czy pozniej.
Z przymrużeniem oka Moze nawet kiedys niejaki Adiemus cos takiego napisze i bedziecie mogli porzucac w niego ogorkami Uśmiech Saurona ;D Nawet juz mozecie zaczynac: pierwsze wprawki wisza w temacie "opowiadania...czyli fanfiction" w tym dziale (ale jak dotad zadnych ogorkow tam nie widzialem Widziały gały co brały) czekam z niecierpliwoscia na wasze komentarze... i nic. Język

Powrót do góry

elfblondyna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 20

Wysłany: 11-08-2002 13:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Drops napisał(a):

Pozatym przyznajcie się kto z was nie napisał jakiegoś fanfictonu opartego an tfoorczości Tolkiena

TAAAAA, ale my nie zbijamy ciężkiej kasy za to, że ff-y piszemy, a na takim plagiacie jak dobrze zareklamujesz to zarobisz. I nie mów, że tych książek nie jest tak dużo, bo chwila się nowe ukazują. dla mnie świat Tolkiena jest jedyny i nie do podrobienia choćby tysiące książek miałyby być w tym świcie to żadna z nich by nie była tą samą Tolkienowską książką.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 11-08-2002 21:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
Drops napisał(a):
Pozatym przyznajcie się kto z was nie napisał jakiegoś fanfictonu opartego an tfoorczości Tolkiena nie pierwszy rzuci ( Diabelski uśmiech ) ogórka we mnie.

Wolisz kiszony czy małosolny? Bo świeżych nie mam pod ręką.

A rzucisz w Sapka. Przecież znaczna część bestiarium i rasy są zerżnięte z Tolkiena. Hobbici, czy jak wolisz Niziołki, są wręcz jego kreacją. Powiedz mi gdzie zaczyna się własne oryginalne dzielo, a gdzie kończy się podróbka.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Czy można podrobić Tolkiena? (Strona 1 z 5)

Skocz do: