Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Wszystko o Nazgulach (Strona 6 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 30-12-2010 21:55    Temat wpisu: Re: sieci szpiegowskie Nazguli? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
powołuj się na książkę a nie na jakieś audiobooki czy inne wynalazki.

To przecież Niedokonczone Opowieści - tam facet tą książkę czyta. Czyli audiobooki różnią się czymś od książek? Nigdy nie słyszałam, by się różniły.

JRRT w W.G. Hammond, Ch. Scull, The Lord of the Rings. A Reader's Companion, s. 243 napisał(a):
Sauron has now more information. Belated Sept. 1 he has learned of the 'oracular words' and of Boromir's mission (July 4). How? The words became widely? known in Gondor and Rohan, and Boromir's [?departure] was also known. This is enough to make S[auron] suspect that the Wise know about the Ring, and that some tryst is arranged in Rivendell.

Znaczy rząd Gondoru był dość badziewny w tych czasach Śmiech skoro taka rzecz była szeroko znana. W NO jednak nie chodzi o wiedzę Saurona ale samych Nazguli, że to one się same dowiedziały, a nie że Sauron im powiedział.
poz Uśmiech
tal

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 31-12-2010 10:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko książka jest właściwym źródłem wiedzy, otwierasz ją i widzisz wszystko czarno na białym; możesz też przytoczyć dokładny, konkretny cytat (a z audiobooka jednym uchem wpada, drugim wypada). I, co więcej, znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytanie:
JRRT w UT, The Hunt for the Ring napisał(a):
When they [the Nazgûl] came back to the Wold September had come; and there they met messengers from Barad-dûr conveying threats from their Master that filled even the Morgul-lord with dismay. For Sauron had now learned of the words of prophecy heard in Gondor, and the going forth of Boromir, of Saruman's deeds, and the capture of Gandalf.
Wynika z tego jasno, że Sauron przekazał tę wiadomość przez posłańców, z którymi Nazgûle spotkali się w Rohanie.

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 31-12-2010 19:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale tu nie chodzi o interpretacje dzieła, czy inne artystyczne walory a tylko o to, czy audiobook to _całość zawartości_ książki papierowej? O to pytałam. Bo jesli to całość, to w NO nagranym na YTubie zawiera się taki sam _błąd_ Tolkiena, jak zawiera się w książce papierowej - w jednym miejscu Tolkien pisze, że Sauron im powiedział a w innym miejscu, że same się dowiedziały. A skoro same się dowiedziały to musiały mieć mocną siatkę szpiegowską, albo władze Gondoru faktycznie były słabe, a pewnie i to i to.
poz Uśmiech
tal

klemenko

Wysłany: 31-12-2010 21:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No to mi jeszcze pokaż ten rzekomy błąd Tolkiena, powołując się na książkę, a nie że coś chyba słyszałaś w audiobooku.

Pomyślności w Nowym Roku!

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 31-12-2010 23:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wy po prostu nie lubicie i nie jesteście w stanie przyjąć, że pisarz mógł się tu i ówdzie machnąć i przy pisaniu tak dużych ilości tekstu musiały się pojawić drobne niezgodności czy luki. Jak w tym miejscu, gdzie mamy Istarich, którym zabroniono cokolwiek wymuszać, siłą albo grożbą forsować swoją wolę, a w innym miejscu Gandalf nastraszył ogniem Golluma. Albo inne miejsce, gdzie pisze, że Valinor źle wpływa na smiertelników, którzy by tam prędko zwiędli, wypalili się, znużyli się a tymczasem kilku śmiertelnym pozwolono popłynąć do Nieśmiertelnych krajów. Albo sam Valinor, który ze zwykłego kraju staje się nieśmiertelny z powodu mieszkających tam nieśmiertelnych i dla ich wygody, co musi powodować problemy z cyklem wegetacji, które musieli jakoś rozwiązywać, ale nie wiemy jak. Bo jeśli np. zwierzeta również dla użytku i wygody mieszkańców stały się nieśmiertelne to jak się rozmnażały, a raczej jak mieszkańcy Nieśmiertelnej Krainy kontrolowali ich rozmnażanie - musieliby chyba ciągle polować?

Nadal nie odpowiedziałeś na proste pytanie - czy audiobooki zawierają całość książek? Poprzednie twe posty sugerowały, że mogą nie zawierać - to znaczy, że powinny nie zawierać, skoro twierdzisz, że nie można się na nie powoływać, gdy chodzi nam o zgodność z papierowym tekstem. Więc czy możesz to potwierdzić jasno, lub zaprzeczyć swym poprzednim sugestiom?
poz Uśmiech
tal

klemenko

Wysłany: 31-12-2010 23:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem, nie słuchałem tego audiobooka. Nie jest jednak wykluczone, że zawiera jakieś skróty czy zmiany. Tak czy inaczej, jedynym źródłem jest książka.

A ja dalej nie wiem, gdzie Tolkien miał popełnić błąd w sprawie, o której tu dyskutujemy. Tu akurat jest wszystko konsekwentne: Sauron dowiedział się o przepowiedni i misji Boromira i przekazał tę wiedzę przez posłańców Nazgúlom.

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 514

Wysłany: 01-01-2011 13:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Będzie Offtopic

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Nadal nie odpowiedziałeś na proste pytanie - czy audiobooki zawierają całość książek? Poprzednie twe posty sugerowały, że mogą nie zawierać - to znaczy, że powinny nie zawierać, skoro twierdzisz, że nie można się na nie powoływać, gdy chodzi nam o zgodność z papierowym tekstem.

To może ja odpowiem, powołując się na własne doświadczenia z audiobookami. Z tego co się orientuje zawierają one liczne skróty i pominięcia, np mniej ważnych fragmentów. Pamiętam jak słuchałem kawałka "Pana Wołodyjowskiego" i porównywałem na bieżąco z książką. Lektor skracał ,jednak ogólnie szkoda się żadna powieści nie działa. Ale w przypadku Tolkiena, wiadomo, każde zdanie się liczy, więc klemenko ma racje- nie powinniśmy się na nich opierać Z przymrużeniem oka

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Aragorn7

Wpisy: 585

Wysłany: 30-12-2014 21:27    Temat wpisu: Re: sieci szpiegowskie Nazguli? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Pojawiło mi się takie małe pytanie dotyczące Nazguli, a bardziej ich możliwości operowania w terenie Uśmiech
Otoż słucham sobie "Niedokonczynych Opowieści" - amatorskiego (ale całkiem fajnego Jestem za ) audiobooka na YT o tu:
http://www.youtube.com/watch?v=-zEkhlJ89aA
I gdzies sie tam pojawia stwierdzenie, że Nazugule dowiedziały się o przepowiedni ze snu oraz o wyruszeniu Boromira. Więc pytanie brzmi - jak u sklątki ciężkiej mogły się tego dowiedzieć.
....
poz Uśmiech
tal

Odkopię stary temacik w związku z tym cytatem oraz nawiązaniami do nielogiczności w filmowym Hobbicie - http://forum.tolkien.com.pl/viewpost.php?p=135132

Przeszukałem teraz NO pod katem występowania hasła Nazgul i nic takiego tam nie ma.

Natomiast jest wspomniane na TolkienGateway że niektórzy ( nawet nie mówiąc o głównym szefie) tez byli czarnoksiężnikami i potrafili posługiwać się magią;

Cytat:
Their arsenal of deadly armaments was not confined to physical means;
they also had seemingly magical weapons of devastating power. They
were surrounded by an aura of terror, which affected all living
creatures; their "breath" (called the Black Breath) was poisonous, and
their cries caused terror and despair in all who heard them. Some of
the Nazgûl appear to have been accomplished sorcerers and used magic
to devastating effect.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Wszystko o Nazgulach (Strona 6 z 8)

Skocz do: