Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Wszystko o Nazgulach (Strona 3 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 07-01-2002 22:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czyli wniosek z powyższego Gothmog II nie był Nazgulem. Ponawiam więc pytanie: Kim on był? Czy wiadomo coś na ten temat? Czy był orkiem, człowiekiem czy czymś innym jeszcze?

Qrde nawet w encylkopedi Śródziemia pana Fostera pisze ze Gothomg II gł (powtarzam mógł, czyżby Foster nie wiedzaił nic na temant innych Nazguli) być Nazgulem.

A tak pozatym to niektórzy mieli po 2, 3 imiona (np. Morghot, Gandalf itg... )

No i w końcu mógłby ktoś powiedzieć gdzie Tolkien pissze cosik o Nazgulach, może gdzieś w listach ????

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 07-01-2002 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lastiel
Cytat:
Źrudło - Przewodnik po śrudziemiu.

co to za siara?

wydawnictwo,autor i do czego to jest poproszę

bo mam Fostera "Encyklopedia Śródziemia" oraz Tylera "Przewodnik encyklopedyczny" a tego nie mam więc to pewnie jakaś kiszka?

ale wolę się upewnić...

imiona Nazguli które wymieniłeś znajdują się w karciance MELE (którą kolekcjonuję) i słyszałem, że rodzina Tolkienów ścigała ich za to że przeginali (Iron Crown nazywała się ta firma) i nie przedłużyli im licencji później.

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 07-01-2002 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Qrde nawet w encylkopedi Śródziemia pana Fostera pisze ze Gothomg II gł (powtarzam mógł, czyżby Foster nie wiedzaił nic na temant innych Nazguli) być Nazgulem.

Foster, proszę szanownych państwa Z przymrużeniem oka, i owszem, daje się cytować, ale z zachowaniem dużej ostrożności. Pomijam masę literówek, błędnych odwołań i półprawd (domysłów) podawanych za pewnik, ale zdarza mu się całkowicie mijać z Kanonem. Wynika to zapewne z okresu, w którym powstała ta poprawiona (i wydana u nas) wersja Encyklopedii-po S a przed NO i resztą "Historii...", i dlatego może wprowadzać pewien ferment poznawczy. W interesującym nas temacie można znaleźć tam małą herezję (hasło "Nazgule"):
Cytat:
Nie znamy żadnych imion Nazguli, aczkolwiek Gothmog mógł być drugim co do rangi Nazgulem

Tymczasem sam JRRT pisze (NO, Atlantis s. 266):
Cytat:
W tych czasach Dowódca Upiorów Pierścienia mieszkał w Minas Morgul z sześcioma towarzyszami, zaś najpotężniejszy po nim Khamul, zwany Cieniem Wschodu, pozostawał w Dol Guldur, gdzie pełnił obowiązki namiestnika Saurona

Oczywiście można założyć, że Khamul i Gothmog to ta sama osoba pod dwoma różnymi imionami, ale wtedy Tolkien dałby chyba gdzieś sygnał, że tak istotnie jest.
I ja też będę obstawał za nieuznawaniem karcianek za miarodajne źródło cytowań Super śmiech

jedI
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 07-01-2002 22:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A co do karcianek to w tej nowej Nazgule mialy jeszcze inne imiona, kazde zaczyna sie od Uaire:
Attea
Cantea
Enquea
Lemenya
Nelya
Nertea
Ostea
Toldea oraz Witch-king, Lord of Angmar
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 07-01-2002 22:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi się wydaje że poza Khamulem wprost nie został nazwany żaden z Upiorów. Gdzieś czytałem jednak opinię, że nazwa Minas Morgul sugeruje, iż Władca Upiorów miał na imię właśnie Morgul.

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 07-01-2002 22:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I to by sie zgadzało /Morgul/ znaczy czarnoksięski czyli Władcą upiorów był Czarnoksiężnik z Angmaru

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 07-01-2002 22:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje zdanie na temat takich spekulacji znacie... Z przymrużeniem oka
Wiec jak zwykle lyzka dziegciu.

Gothmog jako Nazgul to bzdura rozpowszechniona w Polsce np przez Encore- dla potrzeb gry 'Wojna o Pierscien' (pamieta ktos?). Tak naprawde Gothmog byl komendantem Minas Morgul- pewnie kims w rodzaju Ust Saurona. Czarnym Numenorejczykiem, nie zniewolonym jednak przez jeden z Pierscieni Rzadzacych. Okrucienstwem pewnie nie ustepowal Upiorom- jak powiedzial pewien ork 'sluzba w stolicy to teraz ciezki kawalek chleba'. Z przymrużeniem oka
Zbieznosc imion z wodzem Balrogow jest przypadkowa- w sensie, ze nie implikuje od razu tozsamosci tych postaci. Podobnie bylo z wieloma imionami we WP- mamy przeciez Berena, Ecthaliona itepe. Nie kazdy musi byc Glorfindelem, prawda?
A etymologia slowa Gothmog jest metna- w LT2 Christopher podaje jako najbardziej prawdopodobny 'Glos Moga'- vide Usta Saurona.

Co do 'nieudolnosci' Nazgul-hai.
Nie da sie ukryc, ze gdyby np uzyto zamiast Nozu Morgulu zwyklego miecza, ksiazka skonczyla sie by w polowie pierwszej Ksiegi. Zwyciestwem Mordoru.
Ale powtarzam po raz ktorys juz- WP nie jest powiescia realistyczna, a zachowanie bohaterow jest podporzadkowane fabule. Szukanie dziury w calym niszczy cala magie.
A jak ktos chce 'prawdziwego' wyjasnienia, niech przeczyta 'Ostatniego Powiernika Pierscienia' Jeskowa.

Teraz rzeczy zabawniejsze, czyli imiona Nazgul-hai.
Te podane przez was sa wyssane z brudnych palcow 'mistrzow' z ICE. I wygladaja na zupelne pomieszanie z poplateniem.

Drobiazgowej analizy w tej chwili zrobic nie moge- do zrodel bede mial dostep dopiero w czwartek- ale kilka spostrzezen:

Pierwsza lista imion jest z Adunaic- sprytnie, bo Nazgul-hai byli Czarnymi Numenorejczykami. Niekonsekwencja jest tutaj Khamul- bo to z Czarnej Mowy.

Druga lista jest jednak w queya- nie wiem co za 'geniusz' to wymyslil- i nie sa to imiona, tylko wyliczanka: 'Nazgul Drugi', 'Nazgul Trzeci'... W dodatku nie po kolei i nieortograficznie- powinno byc Úlairë costam, a nie Uaire.

Morgul jako imie Wodza jest kolejna bzdura- pochodzaca z kolei od Tylera. Minas Morgul, przypominam, jest nazwa _sindarinska_, i oznacza Wieza Zlych Czarow. Fakt, orkowie w WP bodaj dwukrotnie uzywaja nazw sindarinskich (Udun i 'morgulskie szczury'), nawet Usta Saurona nazywa go wlasnie imieniem w quenya- ale watpie by Wodz wazylby sie na cos takiego.
Aha, nie nalezy utozsamiac czastki 'gul' z sindarin z 'gul' w Czarnej Mowie.

Nazgul-hai uzywali Czarnej Mowy, wiec logiczne sie wydaje, ze zniewoleni przez Saurona wyparliby sie wlasnej tozsamosci i przybrali imiona z tego wlasnie jezyka- tym bardziej ze byli nielicznymi, ktorzy znali ten jezyk.
Potwierdza to jedyne znane imie Upiora- Khamul. AFAIR Galadhorn kiedys napisal, ze to moze od Khand-gul (wschodu-upior).

Wszystko ponad to jest tylko gdybaniem... i to lichej proby, bo dociekania w stylu 'kto mocniejszy, Balrog czy Nazgul' sa zywcem jak z karcianki, wybaczcie... Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 07-01-2002 22:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hehe, Neratin rozbił moją teoryjkę w drobny mak. Żeby się usprawiedliwić, wyjasnię skąd moja w nią wiara. Wiedziałem że Minas Ithil została przemianowana na Minas Morgul przez samych Gondorczyków, ale wydawało mi się że orki same zaczęły ją tak nazywać (co zresztą Neratin sam potwierdził). Wydawało mi się więc prawdopodobne, że jej władca przybrał to imię bądź był tak nazywany przez swoich podwładnych (gdy go nie widzieli Uśmiech ). Zapomniałem jednak o języku, z którego wywodzi się to słowo... Poza tym przypomniało mi się własnie, że przecież w tej samej sytuacji był Khamul - i jakos nie zaczęto go nazywać Guldur Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Wszystko o Nazgulach (Strona 3 z 8)

Skocz do: