Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

Temat: FotR: Wesołość elfów w filmie (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Acoasmata
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 21-11-2003 15:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje mi się mimo wszystko, że książkowe elfy były weselsze - niestety z tych scen zrezygnowano pewnie, bo z czegoś musiano zrezygnować. A szkoda, wielka szkoda, ja uwielbiam elfy właśnie za ich pogodę ducha, a nie tylko nostalgiczne rozmyślanie.

Adunaphel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44
Nieobecny(a): Pochlonela mnie piekielna ameba

Wysłany: 30-11-2003 01:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mnie podobal sie sposob przedstawienia elfow. Fakt, PJ polozyl przede wszystkim nacisk na to, aby ukazac ich madrosc i dostojnosc. Ale chyba slusznie, ksiazka ma miedzy innymi te przewage nad filmem, iz to, co nie zostalo ukazane wprost moze byc opisane. Natomiast elfy przedstawione w filmie jako wesolki, ktore spedzaja czas na spiewach i tancu, tracilyby bardzo na swojej dostojnosci.
Nie mam po reka WP, wiec nie moge podac dokladnego cytatu, Sam po tym jak spotkal elfy stwierdzil, ze jego lubienie lub nie-lubienie nic ich nie moze obchodzic, poniewaz one sa ponad to. I to wiele mowi o ksiazkowych elfach. To sa istoty wyzsze. I ten przede wszystkim aspekt zostal ukazany w filmie. A jednak wcale nie takie niedostepne.
Przyjrzyjmy sie uwazniej: Ten przekomiczny wyraz twarzy Erlonda gdy na Radzie wypadaja ukryci hobbici. Serdeczny smiech Galadrieli po komplemencie Gimlego. Fantastycznie zaskoczony i speszony Haldir po uscisku Aragorna. To tylko kilka smaczkow, ktore spawiaja jednak, ze elfy staja sie nam blizsze, bardziej "ludzkie" i wcale nie takie smutne. Przynajmniej ja tak je odbieram Śmiech

Czekaliśmy tu, na tej górze, przez całe nasze życie na kogoś, kto zapaliłby tamten stos...nareszcie nasze istnienia mają sens!

---------
Podziękowania dla Pippina od straży wzgórz sygnałowych
Powrót do góry

maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 06-12-2003 13:59    Temat wpisu: Re: FotR: Wesołość elfów w filmie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi też sposób przedstawienia elfów przez PJ podobał się. Owszem brak mi troche radosci eflów ale myślę, że dzieki powadze i może rzeczywiście pewnej nostalgi elfów otrzymaliśmy klimat trafnie oddający niebagatelnoć czasów akcji filmu i książki. Imho uświadoamia to, że mimo zwyczajnej wesołości elfów, czy też nawet innych ras Śródziemia, odczuwają one ze nie wszystko jest mo (ok Super śmiech ) i poza niczego świadomymi hobbitami zachowują się inaczej Uśmiech Spox

co do:
Iljandi napisał(a):

Usunięto też wiele scen w których, Tolkien pokazywał, że elfy prawie zawsze są optymistami!

chyba mam jakąs skleroze ale czy moglabym prosić o przytoczenie takiej sceny? Uśmiech Dla mnie zawsze elfy były neutralne Pserwa

Cytat:

Gildor przez chwilę milczał.
- To mi się nie podoba- rzekł wreszcie- Spóźnienie Gandalfa nie wrózy nic dobrego. Ale przysłowie mówi: "Nie wtrącaj sie do sprawd czarodziejów, bo są chytrzy i skorzy do gniewu". Sam musisz rostrzygnąć: iść dalej czy też czekać.
-Jest także inne porzekadło- odparł Frodo.- "Nie pytaj o radę elfów, bo odpowiedzą ci ni to, ni sio"

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: FotR: Wesołość elfów w filmie (Strona 2 z 2)

Skocz do: