Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Czy Glorfindel z WP był tym samym, którego zabił Balrog? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jedI
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 07-01-2002 21:51    Temat wpisu: Czy Glorfindel z WP był tym samym, którego zabił Balrog? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

prawdziwy start tematu: 22.12.2001 (data z 2002 r. spowodowana konwersją starych wpisów do nowego engine forum) - elfy
---------------------------------------------------------
Byc moze ten temat juz kiedys na jakims forum byl poniewaz dotycy on bardzo kontrowersyjnej kwestii, niemniej jednak...
Czy Glorfindel z Wladcy byl tym samym, ktory zginal w walce z Balrogiem.
Ja szukajac w necie dowiedzialem sie tylko, ze nie bylo to nigdzie wyjasnione a sam Tolkien zdal sobie sprawe ze zbieznosci imion juz po fakcie. Gdybym sie mial jednak kierowac intuicja to wydaje mi sie ze sa to jednak dwie rozne osoby.
Powrót do góry

nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 07-01-2002 21:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

tu coś jest na ten temat :
http://www.lodz.tpsa.pl/iso/Tolkien/lessfaq.html#e2
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 07-01-2002 21:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Doszedł do wniosku że Glorfindel z Gondolinu, który runął w przepaść walcząc z Balrogiem po złupieniu miasta (II. 192-4, IV.145), i Glorfindel z Rivendell byli jednym i tym samym; wypuszczono go z Mandosu i wyprawiono z powrotem do Śródziemia gdzieś w Drugiej Erze.

Ot i odpowiedź samego Tolkiena. Ja jednak rozmyślając nad tą wizją, doszłam do innego wsniosku. A mianowicie, że zawszło w przypadku Glorfindela to samo, co w przypadku Gandalfa. Wszyscy myśleli, że on zginął, a on tymczasem powaraca jeszcze potężniejszy itp. Chociaż to się może nieco pokrywa?
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 07-01-2002 21:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też o tym słyszałem, ale to dla mnie trochę niepokojąca teoria. Dlaczego ten Noldor został wypuszczony z Sal Mandosa? Valarowie najwyraźniej uczynili to dla Gandalfa bo jego misja była dla Śródziemia niezbędna (w przeciwnym razie doszłoby pewnie do powtórki z Numenoru). Jakie zadanie miał natomiast Glorfindel??? Czy chodziło tylko o jego późniejszą interwencję przeciw Nazgulom???

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 07-01-2002 21:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Też o tym słyszałem, ale to dla mnie trochę niepokojąca teoria. Dlaczego ten Noldor został wypuszczony z Sal Mandosa? Valarowie najwyraźniej uczynili to dla Gandalfa bo jego misja była dla Śródziemia niezbędna (w przeciwnym razie doszłoby pewnie do powtórki z Numenoru). Jakie zadanie miał natomiast Glorfindel??? Czy chodziło tylko o jego późniejszą interwencję przeciw Nazgulom???

Raczej niemozliwe, by Valar mieli jakakolwiek wladze nad zyciem i smiercia Maia. Gandalf odrodzil sie 'sam', podobnie jak wczesniej wielokrotnie Sauron. I nie mozna tu mowic o jego smierci i o zmartwychwstaniu, jak w przypadku Glorfindela, ktory umarl naprawde (tzn w jedyny dostepny elfom sposob).
Zreszta zmartwychwstaly Glorfindel raczej nie dokonuje zadnych wielkich czynow- o ile nam wiadomo. Jedynym godnym uwagi jest przepowiednia o losie Wodza.
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 07-01-2002 21:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tyle, że Gandalf mówi, że "zostałem tu na krótki czas przywrócony". Jak dla mnie wygląda to na interwencję. Jeśli nie Vala, to może Eru?

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

glorfindel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 16-01-2002 22:27    Temat wpisu: Glorfindel Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według mnie nie unika wątpliwości, że Glorfindel z Gondolinu i Glorfindel z Imaldris to ten sam elf.Słyszałem już teorię, że elfy mogą się odradzać ale pominimy tą kwestię.Kolejnym argumentem przemawiającym za tym iż Glorfindel z Gondolinu i z Imaldris to te same postacie jest sytuacja przy brodzie Imaldris(WP t.I)gdzie Glorfindel pokazał swoją prawdzią moc w walce z nazgulami,tez to iż Elrond póżniej powiedział, że Glorfindel jest już jednym z nielicznych elfów mogących stawic im czoło.Gandalf stwierdził,ze Glorfindel w walce z nazgulami był przez chwilę taki jak na Ardzie.Pozatym żadko się zdarzało, zeby dwa elfy miały takie same imiona.

A każdy kto twierdzi, żę Glorfindel nie był wspaniałym elfem nich pogada ze mnąmaaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa))))))))

Tnących cienkie deski na stoku gór
Wyruszyć na niepewne, pełne zasadzek drogi;
Bo niektórzy dotarli poza legendarny Zachód.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 17-01-2002 11:25    Temat wpisu: Glorfindel Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

glorfindel napisał(a):

.Gandalf stwierdził,ze Glorfindel w walce z nazgulami był przez chwilę taki jak na Ardzie.

A w oczach jaśniało mu światło Amanu...
Uważam, że to ten sam Elf.
Suilad

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Czy Glorfindel z WP był tym samym, którego zabił Balrog? (Strona 1 z 3)

Skocz do: