Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Rozwój technologiczny w Śródziemiu (Strona 1 z 7)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 01-08-2002 11:52    Temat wpisu: Rozwój technologiczny w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślałem wiele nad tym, czy w Śródziemiu miał miejsce jakikolwiek rozwój tehnologiczny. Doszedłem do wniosku, że nie.
Przez wszystkie ery na Ardzie nie wynaleziono nic, co mogłoby zmienić świat. Żadnych maszyn, nic. Sięgnąłem po niezawodną Księgę Zaginionych Opowieści. I znalazłem.

Głos ma Christopher Tolkien
Cytat:
Tutaj opowieść sugeruje niedwuznacznie, iż spora część tych potworów była mechanicznego pochodzenia, dziełem kowali z Angabandu [Angbandu]. Jednak nawet i te stwory z otwieranymi brzuchami i desantem orków w środku zwane bywają "bestiami" oraz słuchają poleceń Gothmoga, bo choć z brązu i miedzi zrobione, otrzymały serce i ducha.

W pierwotnych wersjach historii występowały więc mechaniczne pojazdy służące do transportu orkowych wojsk.

W ostatecznej wersji Tolkien odrzucił ten pomysł i wyszło to, co znamy - Śródziemie, które zupełnie się nie rozwija.

Czy moje wnioski są słuszne?
Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 01-08-2002 12:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Stwierdzenie, że w Śródziemiu wcale nie było postępu, to tak jakby stwierdzić, że nie było go w Średniowieczu, bo choć Średniowiecze kojaży się z kompletnym zastojem, to jednak wielkie budowle gotyckie do dziś zadziwiają architektów i inżynierów budowlanych, którzy teraz nie zaprojektowaliby czegoś takiego, beż pomocy komputera.
Jeżeli oczekiwałeś kawiarenek internetowych w Gondorze, to sorki kolego, ale do taakiego postępu nikt nie jest zdolny Język Za to od momentu przyjścia Dzieci Eru do Śródziemia wiele się wydarzyło, wiele żeczy zostało wynalezionych- pomijając niesamowite budownictwo, można powiedzieć, że najwięcej postępu było w kuźniach- wykuwano coraz to lepszą broń, Elfy udoskonalały się w wyrobie Pierścieni Władzy... W Śródziemiu cały czas był postęp Nic nowego
pozdrowionka Złośliwy uśmiech

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Vainamoinen

Wysłany: 01-08-2002 12:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zobacz, skarbie, temat a potem odpisuj... postęp TECHNOLOGICZNY. A to co piszesz, to jest postęp KULTURALNY. Osiągnięć kulturalnych można wypisywać mnóstwo: alfabet, pismo runiczne, wybudowanie Orthanku, wyrzeźbienie Argonath... ale nie o to chodzi w tym temacie.

A technologii nic się nie zmieniało, podobnie jak właśnie w średniowieczu. Ale średniowiecze kiedyś się skończyło. Jak myślicie, że gdyby Tolkien snuł opowieść dalej w Czwartą Erę nastąpiłby jakiś przełom, czy też wciąż trwałoby to "średniowiecze". Przy okazji: trwało ono od stworzenia świata, więc około 6600 lat na Ery Słońca + szalenie długie Ery Latarni i Drzew. W sumie mogło to trwać nawet (to tylko przykład) 50 000 lat. Długie średniowiecze... Ja osobiście jestem ciekaw, czy Tolkien wróciłby do pomysłu "mechanicznych bestii".
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 01-08-2002 12:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja myślę Preciousss, że nie zrozumiałaś pytania Złośliwy uśmiech

Vaina_o_kurde_ale_dlugie Z przymrużeniem oka moim zdaniem chodziło o szczególny rodzaj postępu. Rozwój technologiczny.

Czyli na przykładzie naszego świata, przez kilka tysięcy lat ludzie oświetlali dom pochodnią lub świeczką a nagle gość wynalazł żarówkę, chodzili pieszo albo jeździli konno a nagle gość zbudował samochód.

Czyli wynaleziono zupełnie nowe, rewolucyjne wynalazki, które zmieniły nasz świat.

Postęp o którym ty mówisz:
Cytat:
wiele żeczy zostało wynalezionych- pomijając niesamowite budownictwo, można powiedzieć, że najwięcej postępu było w kuźniach- wykuwano coraz to lepszą broń, Elfy udoskonalały się w wyrobie Pierścieni Władzy

jest jakby "postępem wtórnym" i nie o to moim zdaniem chodzi Vaina.[..]
W I Erze wykuwano miecze i w 3 Erze wykuwano lepsze miecze, budowano lepsze budynki ale to tak samo jakbyśmy dzisiaj dalej używali świeczki do oświetlania domu tylko, że miałaby specjalne dodatki zapobiegające ściekaniu wosku.

Faktycznie, na razie mi też nie przychodzi do głowy, żaden rewolucyjny skok technologiczny, wynalazek Śródziemia, który wszedłby do powszechnego użycia i zmienił codzienne życie istot zamieszkujących Śródziemie....

Vainamoinen

Wysłany: 01-08-2002 12:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadza się Goku. Chodziło mi o jeden, ale wielki, wielki wynalazek. Myślmy dalej nad czymś takim Uśmiech

PS Mów mi Vain Uśmiech
Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 01-08-2002 15:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
Zobacz, skarbie, temat a potem odpisuj... postęp TECHNOLOGICZNY. A to co piszesz, to jest postęp KULTURALNY.
Sorki, ale ulepszanie techniki budownictwa i wykonywania broni nazywasz postępem kulturalnym? Zdziwienie Szok Umiem czytać drogi Vainamoinen i wiem na jaki temat piszę.
Co do Średniowiecza, to wejdź sobie kiedyś do gotyckiej katedry i spróbuj sobie wyobrazić jak ten budynek się trzyma- dokładna znajomość zasad fizyki, wszystkich sił działających na każdą część budynku, oraz dokładna znajomość wytyrzymałości materiału były niezbędne, by ten budynek nie zawalił się jeszcze w trakcie budowy. Teraz wyobraź sobie, że ci ludzie nie mieli nawet kalkulatorów...
Piszecie o przełomowych wynalazkach, a nie bierzecie pod uwagę faktu, że twórcy tych wynalazków nie zrobili czegoś z niczego. Opierali swe odkrycia na dostępnej im wiedzy, na odkryciach ich poprzedników, które w prawdzie nie były tak "przełomowe", ale niezbędne do czynienia postępu... W budownictwie ponoć przełomowe były pierwsze "drapacze chmur", choć coś takiego istniało już w Średniowieczu... Nie byłoby postępu, gdyby nasi przodkowie nie wynaleźli koła, albo gdyby nie zaczęli wytapiać metali....
Postęp był, jest i będzie, a Śródziemie nie jest od tego żadnym wyjątkiem...

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Vainamoinen

Wysłany: 01-08-2002 15:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W gotyckiej katedrze byłem, daleko nie mam Uśmiech

Jeśli chodzi o budownictwo, to w porządku, mogę uznać że to na temat. Ale w tym wypadku to Ty masz problem Uśmiech Wyjaśniam: jeśli zaliczasz budownictwo do wielkich osiągnięć, to w Śródziemiu coraz bardziej ono PODUPADAŁO. W Pierwszej Erze powstał Khazad-dum. Kiedy on upadł, krasnoludy podjęły życie tułaczy. Nie mogły zbudować nowego Khazad-dumu? Najwidoczniej nie... Idźmy dalej... Menegroh, Gondolin, Argonath, Osgilliath... to wszystko za czasów Wojny o Pierścień uznawano za cuda przeszłości i nikt nie potrafiłby ich odtworzyć. Tak więc nie tylko nie potrafiono dokonać czegoś większego, ale nawet dorównać przodkom.

Czym jest Edoras wobec Gondolinu?
Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 01-08-2002 16:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
W gotyckiej katedrze byłem, daleko nie mam Uśmiech

Ja też, ale nie każdy wchodząc do gotyckiej katedry zastanawia się w jaki sposób to się trzyma i o to mi chodziło Język

Cytat:

Jeśli chodzi o budownictwo, to w porządku, mogę uznać że to na temat.

Dziękuję o łaskawy panie Ratujcie bo go pobiję
Cytat:

Ale w tym wypadku to Ty masz problem Uśmiech

Ja? Ależ skąd Ci to przyszło do głowy? Złośliwy uśmiech Toć już udowodniłam, że w Śródziemiu był postęp, bo gdyby go nie było, to wszyscy spaliby pod gołym niebem, a zabijaliby się pięściami Super śmiech
Cytat:

Wyjaśniam: jeśli zaliczasz budownictwo do wielkich osiągnięć, to w Śródziemiu coraz bardziej ono PODUPADAŁO. W Pierwszej Erze powstał Khazad-dum. Kiedy on upadł, krasnoludy podjęły życie tułaczy. Nie mogły zbudować nowego Khazad-dumu?

O ile pamiętam przeszkadzał im w tym pewien Balrog i paru orków...
Cytat:

Najwidoczniej nie... Idźmy dalej... Menegroh, Gondolin, Argonath, Osgilliath... to wszystko za czasów Wojny o Pierścień uznawano za cuda przeszłości i nikt nie potrafiłby ich odtworzyć.

A ile razy my, albo nasi przodkowie tak mówili? Mój tatuś jest elekrtonikiem i cały czas się skarży, że sprzęt, który teraz się robi jest o wiele mniej trwały itd. itp. Niektórzy maniacy samochodów marudzą, że takiego modelu jak .... już nikt nie zrobi....
Dlaczego budownictwo podupadało? Z powodu wojen. Zgoda buduje- niezgoda rujnuje.... A w tym czasie w innym miejscu, nie dotkniętym wojnami jak np. Shire jakiś rodak Sama Gamgee wynajduje nowy rodzaj sekatora, patrząc jak jego sąsiadz ulepsza metody hodowli tytoniu... Nie ma postępu?
Cytat:

Tak więc nie tylko nie potrafiono dokonać czegoś większego, ale nawet dorównać przodkom.

Dorównać potrafiono, ale tego nie robiono, bo mieli na głowie inne problemy. Po wojnach miasta często gnębiła bieda...
Nawet jeśli już nie każdy wiedział jak czegoś takiego dokonać, to było to spisane i umieszczone w jakiejś bibliotece (patrz: były biblioteki, ale nie było postępu Ratujcie bo go pobiję ) do odnalezienia, przez następnego odkrywcę. Krasnoludy wiedzę i umiejętności górnicze, budownicze, rzemieślnicze przekazywały swoim potomnym jako ich tradycję... a tamci, jeśli mieli na to szansę ulepszali te techniki...
"Wszystko płynie i niepodobna wejść dwukrotnie do tej samej rzeki"

Lauren Bacall
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Rozwój technologiczny w Śródziemiu (Strona 1 z 7)

Skocz do: