Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Twoja ulubiona książka Tolkiena (Strona 7 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jaka jest twoja ulubiona książka Tolkiena
Władca Pierścieni
48%
 48%  [ 98 ]
Silmarillion
36%
 36%  [ 74 ]
rudy Dżil i jego pies
1%
 1%  [ 3 ]
Łazikanty
0%
 0%  [ 0 ]
Tom bombadil
0%
 0%  [ 0 ]
Kowal z podlesia Większego
1%
 1%  [ 3 ]
Listy
0%
 0%  [ 1 ]
Księga zaginionych opowieści
1%
 1%  [ 4 ]
Hobbit
6%
 6%  [ 14 ]
Niedokończone Opowieści
2%
 2%  [ 6 ]
Oddano głosów : 203

Autor Wiadomość
Incánus
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 13-04-2009 19:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

(Krótkie wahanie między Silmarillionem, a Władcą Pierścieni)

Wybrałem Silmarillion ze względu na klimat, poza tym S. jest jakby "mądrzejszy" i poważniejszy od WP oraz niesie więcej treści.
Zawsze zastanawiało mnie, jaką ogromną wyobraźnie musiałby mieć ktoś, kto sam wykreował świat, jego geneze i losy.

"Wiele mam różnych imion w wielu różnych krajach. Mithrandir dla elfów, Tharkun dla krasnoludów; Olorinem zwano mnie za niepamiętnych czasów mojej młodości na dalekim zachodzie, Inkanusem na południu, Gandalfem na północy"
Powrót do góry

Ethelwen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 11-06-2009 21:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzecz jasna „Silmarillion” Love Choć pierwsze podejście, zaraz po lekturze „Władcy Pierścieni” nie było zbyt udane. Nastawiłam się na coś podobnego, a tu zaraz na początku pogubiłam się w imionach, tu ten, tu tamten… Eee, jak tu się połapać? I żadnego hobbita, chlip, chlip. Ale urzekł mnie elegancki styl i niezwykle ilustracje Teda Nasmitha, które zobaczyłam po raz pierwszy. Dlatego wróciłam po jakimś czasie i powiem jedno – „Silmarillion” rządzi. Za styl, wyjaśnienie wielu spraw niewyjaśnionych w WP i oryginalną mitologię.

przemq
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 11-06-2009 21:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja wybrałem Władcę Pierścieni"ze względu na bardzo ciekawą historię świetne postacie i świetny klimat. Silmarillion jest na 2 miejscu, dużo się tam dziej. Uwielbiam stworzenie Śródziemia i historię walki Valarów z Morgothem Z przymrużeniem oka
"Mój drogi Samie. Nie możesz na zawsze pozostać rozdarty, musisz znów mocno stanąć na ziemi, na długie lata. Czeka Cię jeszcze tyle radości, tyle ról, tyle zadań, zaczyna się Twoja część historii..." - LOTR
Powrót do góry

Dwalin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 21-03-2010 15:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tam wolę Hobbita za całokształt i łatwy tekst.

Angbor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 41

Wysłany: 03-04-2010 14:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobiście wybrałem "Rudy Dżil i jego pies" ("Gospodarz Giles z Ham"). Dlaczego? Za swój wiejski klimat którego niestety jest bardzo mało w "Władcy Pierścieni" i pojawia się tam jedynie w Shire.
Powrót do góry

Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 24-08-2011 12:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdecydowanie Silmarillion: za Pierwszą Erę, za najciekawsze i najwznioślejsze historie (w WP to już nie to samo), za Halethę, za Ainulindalë, za Melkora, za Ungoliantę, za Lay of Leithian, za Narn i Chîn Húrin, za Maeglina biednego, za podróż Ëarendila, za silmarile, za prawdziwą Galadrielę, za kontrowersyjnych elfów i za to, że otwiera przed nami cały wspaniały świat, w całym jego pięknie, okazałości i bogactwie. Love Takie spojrzenie całościowe. Uśmiech Saurona ;D
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 24-08-2011 14:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba wolę Władcę od Silma. Bo mimo komplikacji geograficzno-batalistycznych, mimo wielu ciekawych postaci oraz mimo tego północnego, epickiego klimatu Silma, a te rzeczy zwykle bardzo lubię (i chyba jeszcze wiecej niż w Silmie widziałam tego w Dzieciach) to wolę jedną długą historię od zbioru opowiadań, choćby i ściśle powiązanych czasem i postaciami, jakim w sumie jest Silm. Poza tym jednak Silm jest chwilami zbyt katastroficzny - zbyt mało jest tam opisów, w których mowiąc metaforycznie chmury się ropraszają, a we Władcy to jakoś słońce częściej się przebija z za chmur. Uśmiech
poz Uśmiech
tal

Kirinka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 14-06-2013 16:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak to kilka osób zauważyło, szkoda, że nie uwzględniono tutaj Liścia, dzieła Niggle'a. W tym opowiadaniu jest zawarte coś chwytającego za serce. Podoba mi się też możliwość doszukiwania się w nim ukrytego sensu i różnych przenośni, odnajdywanie w tak krótkim dziełu różnych przesłań. Że już nie wspomnę o cudownym zakończeniu, na początku wywołującym poczucie żalu i gorycz, a potem przesyconym czystą radością.
Ale poniważ Liścia tutaj nie ma, zaznaczam Silmarillion, a to z powodu wielu cudownych historii w nim zawartych. Choć ceię też Niedokończone opowieści, głównie ze względu na część poświęconą Númenorowi.

Więc żyjmy aż po kres mogiły!

Pójdziemy tam, gdzie LOS nas poprowadzi.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Twoja ulubiona książka Tolkiena (Strona 7 z 8)

Skocz do: