Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo, Hobbit

Temat: Twoja ulubiona książka Tolkiena (Strona 3 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jaka jest twoja ulubiona książka Tolkiena
Władca Pierścieni
48%
 48%  [ 98 ]
Silmarillion
36%
 36%  [ 74 ]
rudy Dżil i jego pies
1%
 1%  [ 3 ]
Łazikanty
0%
 0%  [ 0 ]
Tom bombadil
0%
 0%  [ 0 ]
Kowal z podlesia Większego
1%
 1%  [ 3 ]
Listy
0%
 0%  [ 1 ]
Księga zaginionych opowieści
1%
 1%  [ 4 ]
Hobbit
6%
 6%  [ 14 ]
Niedokończone Opowieści
2%
 2%  [ 6 ]
Oddano głosów : 203

Autor Wiadomość
Elanora
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 68

Wysłany: 08-12-2003 14:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja nie miałam wątpliwości - dla mnie cały niezwykły świat Ardy jest jednak tłem - wspaniałym, niezastąpionym i głębokim, ale jednak tłem dla historii bohaterów opisanych we Władcy Pierścieni i to przede wszystkim ze względu na Froda, Sama, Aragorna czy Gandalfa zgłębiam tajniki tego świata. W pewnym sensie patrzę na Śródziemie czy Valarów oczami hobbitów. A zatem zdecydowanie wybrałam WP, choć bliskie są mi również Silmarillion, Drzewo i Liść oraz Listy.

Calamrun
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 03-03-2004 17:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja wybrałem WP, a nie Sila, ponieważ po prostu bardziej lubuję się w książkach akcji. Sil jest przed Hobbitem, mimo, że Hobbit to książka akcji.

Ilmen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 24-05-2004 08:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mieć dylemat pomiędzy Silmem a Hobbitem, to dziwne? A niby dlaczego? Ale jeśli tak, to ja też należę do "dziwnych" Super śmiech . Ostatecznie stawiam jednak na Silmarillion, ze względu na treść oczywiście. Uwielbiam Hobbita za humor i chętnie oddałabym dwa głosy Śmiech , gdyby się dało, ale skoro trzeba wybrać, trudno. W końcu Hobbit jest jedynie rozwinięciem jednej z wieeelu cudownych historii jakie zawiera Silm, podczas gdy sam Silm jest dla mnie, taką esencją Śródziemia i uwielbiam błądzić sobie po tej księdze Zakręcony

Adunaphel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44
Nieobecny(a): Pochlonela mnie piekielna ameba

Wysłany: 24-05-2004 11:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Doszlam do wniosku, ze wypadaloby sie wreszcie wypowiedziec na temat wyboru.

Dlugo, dluuugo sie wahalam pomiedzy Silmarillion a Wladca... Od Wladcy zaczelam moja przygode ze Srodziemiem, ale to Silmarillion tak naprawde zaczszepil we mnie fascynacje tym swiatem i wciaz mnie ispiruje do przemyslen, marzen, rozwijania wlasnej "tfurczosci". Śmiech
Ale jednak decyduje sie na WP, bo jest dzielem niezwyklym w przekazie atmosfery.

Simarillion to dla mnie legendarium, owiany mgla przeszlosci zapis czynow dawnych dni. Wladca to dla mnie arcydzielo literackie w sztuce przekazu. Zwykly opis miejsca czy odczuc postaci, przenosi bezposrednio w miejsce akcji. To cos niesamowitego i ilekroc czytam Wladce, zawsze mnie to uderza i zachwyca. Gdy czytam o Shire czuje sie beztrosko i radosnie, w Starym Lesie wszedzie wokol czuc przestrach zagubionego w lesie dziecka, polaczony z nutka ekscytacji prawdziwa przygoda. Potem w miare jak zagrozenie staje sie coraz bardziej powazne, odczuwalnie wzrasta napiecie i ten strach oczuwany wszesniej staje sie niczym w porownaniu z tym czym przychodzi sie zmierzyc. W Rivendell jest ow spokoj a im dalej na poludnie (The Ring Goes South Super śmiech ) tym bardziej rosnie uczucie oddalenia od bezpiecznej przystani i wzmaga sie nastroj beznadziei, ktory osiaga swa kulminacje w Mordorze.
Zadna inna ksiazka, nie tylko Tolkiena, tak mnie nie zauroczyla, wlasnie jesli chodzi o przekaz owego "ducha" akcji.

Czekaliśmy tu, na tej górze, przez całe nasze życie na kogoś, kto zapaliłby tamten stos...nareszcie nasze istnienia mają sens!

---------
Podziękowania dla Pippina od straży wzgórz sygnałowych
Powrót do góry

Aldarien
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 13-12-2004 13:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zagłosowałam na "Silmarillion", ponieważ według mnie w nim najlepiej została przedstawiona historia, kształtowanie i rozwój Śródziemia (i nie tylko Śródziemia) Z przymrużeniem oka . Powieść ta opisuje wiele z najważniejszych wydarzeń Ardy, napisana jest też stylem wysokim (szczególnie początek), który nawiasem mówiąc od razu mi przypadł do gustu Jestem za .
To dzieło Tolkiena zawiera w sobie najwięcej tematów, a zarazem jest bardzo szczegółowe, co też zaliczam jako plus Z przymrużeniem oka .

na pustym niebie
jasny jest lot sokoła...
Powrót do góry

Nieninque
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 27-12-2004 16:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Władcę Pierścieni - jest najbardziej dopracowany, to gotowe, perfekcyjne dzieło. Arcy-dzieło. chwała wam, chylę czoła, dzięki
Gdyby nie jego magia, to w ogóle bym nie przeczytała tych wszystkich innych pozycji... Język
No i do niej najczęściej wracam...
N.
P.S. A właściwie czemu nie ma "Ostatnich Legend Śródziemia"? Są najmniej dopracowane ze wszystkiego, ale mają - moim skromnym zdaniem - lepszy i bardziej wyrazisty klimat niż "Księga Zaginionych Opowieści"... Jak są inne pozycje, to i ta powinna być! Uśmiech

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 27-12-2004 16:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnie Legendy Śródziemia to tom drugi KZO w wydaniu Atlantisu.
W wydaniu Ambera są trzy tomy KZO i nie ma Ostatnich Legend...

Moje Śródziemie
Powrót do góry

luthien_
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 20-02-2005 18:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem najciekawszy i najbardziej klimatyczny jest Silmarillion.W żadnej innej książce bogactwo Ardy nie jest tak dokładnie ukazane.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Twoja ulubiona książka Tolkiena (Strona 3 z 8)

Skocz do: