Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Twoja ulubiona książka Tolkiena (Strona 3 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jaka jest twoja ulubiona książka Tolkiena
Władca Pierścieni
48%
 48%  [ 98 ]
Silmarillion
36%
 36%  [ 74 ]
rudy Dżil i jego pies
1%
 1%  [ 3 ]
Łazikanty
0%
 0%  [ 0 ]
Tom bombadil
0%
 0%  [ 0 ]
Kowal z podlesia Większego
1%
 1%  [ 3 ]
Listy
0%
 0%  [ 1 ]
Księga zaginionych opowieści
1%
 1%  [ 4 ]
Hobbit
6%
 6%  [ 14 ]
Niedokończone Opowieści
2%
 2%  [ 6 ]
Oddano głosów : 203

Autor Wiadomość
Elanora
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 68

Wysłany: 08-12-2003 14:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja nie miałam wątpliwości - dla mnie cały niezwykły świat Ardy jest jednak tłem - wspaniałym, niezastąpionym i głębokim, ale jednak tłem dla historii bohaterów opisanych we Władcy Pierścieni i to przede wszystkim ze względu na Froda, Sama, Aragorna czy Gandalfa zgłębiam tajniki tego świata. W pewnym sensie patrzę na Śródziemie czy Valarów oczami hobbitów. A zatem zdecydowanie wybrałam WP, choć bliskie są mi również Silmarillion, Drzewo i Liść oraz Listy.

Calamrun
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 03-03-2004 17:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja wybrałem WP, a nie Sila, ponieważ po prostu bardziej lubuję się w książkach akcji. Sil jest przed Hobbitem, mimo, że Hobbit to książka akcji.

Ilmen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 24-05-2004 08:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mieć dylemat pomiędzy Silmem a Hobbitem, to dziwne? A niby dlaczego? Ale jeśli tak, to ja też należę do "dziwnych" Super śmiech . Ostatecznie stawiam jednak na Silmarillion, ze względu na treść oczywiście. Uwielbiam Hobbita za humor i chętnie oddałabym dwa głosy Śmiech , gdyby się dało, ale skoro trzeba wybrać, trudno. W końcu Hobbit jest jedynie rozwinięciem jednej z wieeelu cudownych historii jakie zawiera Silm, podczas gdy sam Silm jest dla mnie, taką esencją Śródziemia i uwielbiam błądzić sobie po tej księdze Zakręcony

Adunaphel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44
Nieobecny(a): Pochlonela mnie piekielna ameba

Wysłany: 24-05-2004 11:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Doszlam do wniosku, ze wypadaloby sie wreszcie wypowiedziec na temat wyboru.

Dlugo, dluuugo sie wahalam pomiedzy Silmarillion a Wladca... Od Wladcy zaczelam moja przygode ze Srodziemiem, ale to Silmarillion tak naprawde zaczszepil we mnie fascynacje tym swiatem i wciaz mnie ispiruje do przemyslen, marzen, rozwijania wlasnej "tfurczosci". Śmiech
Ale jednak decyduje sie na WP, bo jest dzielem niezwyklym w przekazie atmosfery.

Simarillion to dla mnie legendarium, owiany mgla przeszlosci zapis czynow dawnych dni. Wladca to dla mnie arcydzielo literackie w sztuce przekazu. Zwykly opis miejsca czy odczuc postaci, przenosi bezposrednio w miejsce akcji. To cos niesamowitego i ilekroc czytam Wladce, zawsze mnie to uderza i zachwyca. Gdy czytam o Shire czuje sie beztrosko i radosnie, w Starym Lesie wszedzie wokol czuc przestrach zagubionego w lesie dziecka, polaczony z nutka ekscytacji prawdziwa przygoda. Potem w miare jak zagrozenie staje sie coraz bardziej powazne, odczuwalnie wzrasta napiecie i ten strach oczuwany wszesniej staje sie niczym w porownaniu z tym czym przychodzi sie zmierzyc. W Rivendell jest ow spokoj a im dalej na poludnie (The Ring Goes South Super śmiech ) tym bardziej rosnie uczucie oddalenia od bezpiecznej przystani i wzmaga sie nastroj beznadziei, ktory osiaga swa kulminacje w Mordorze.
Zadna inna ksiazka, nie tylko Tolkiena, tak mnie nie zauroczyla, wlasnie jesli chodzi o przekaz owego "ducha" akcji.

Czekaliśmy tu, na tej górze, przez całe nasze życie na kogoś, kto zapaliłby tamten stos...nareszcie nasze istnienia mają sens!

---------
Podziękowania dla Pippina od straży wzgórz sygnałowych
Powrót do góry

Aldarien
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 13-12-2004 13:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zagłosowałam na "Silmarillion", ponieważ według mnie w nim najlepiej została przedstawiona historia, kształtowanie i rozwój Śródziemia (i nie tylko Śródziemia) Z przymrużeniem oka . Powieść ta opisuje wiele z najważniejszych wydarzeń Ardy, napisana jest też stylem wysokim (szczególnie początek), który nawiasem mówiąc od razu mi przypadł do gustu Jestem za .
To dzieło Tolkiena zawiera w sobie najwięcej tematów, a zarazem jest bardzo szczegółowe, co też zaliczam jako plus Z przymrużeniem oka .

na pustym niebie
jasny jest lot sokoła...
Powrót do góry

Nieninque
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 27-12-2004 16:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Władcę Pierścieni - jest najbardziej dopracowany, to gotowe, perfekcyjne dzieło. Arcy-dzieło. chwała wam, chylę czoła, dzięki
Gdyby nie jego magia, to w ogóle bym nie przeczytała tych wszystkich innych pozycji... Język
No i do niej najczęściej wracam...
N.
P.S. A właściwie czemu nie ma "Ostatnich Legend Śródziemia"? Są najmniej dopracowane ze wszystkiego, ale mają - moim skromnym zdaniem - lepszy i bardziej wyrazisty klimat niż "Księga Zaginionych Opowieści"... Jak są inne pozycje, to i ta powinna być! Uśmiech

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 27-12-2004 16:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnie Legendy Śródziemia to tom drugi KZO w wydaniu Atlantisu.
W wydaniu Ambera są trzy tomy KZO i nie ma Ostatnich Legend...

Moje Śródziemie
Powrót do góry

luthien_
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 20-02-2005 18:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem najciekawszy i najbardziej klimatyczny jest Silmarillion.W żadnej innej książce bogactwo Ardy nie jest tak dokładnie ukazane.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Twoja ulubiona książka Tolkiena (Strona 3 z 8)

Skocz do: