Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

Temat: Ktora scene lub opowiesc z Silmarillion lubicie najbardziej? (Strona 2 z 11)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-01-2002 21:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie wzrusza ten fragment:

"Luthien tymczasem zawędrowała do siedzib Mandosa, gdzie dla Eldarie wyznaczone są miejsca za pałacami Zachodu na najdalszej rubieży świata. Ci, którzy czekają, siedzą tam w cieniu własnych myśli. Luthien wszakże była od nich wszystkich piękniejsza i bardziej zasmucona. Uklękła przed tronem Mandosa i zaśpiewała. Nigdy w żadnej mowie nie ułożono pieśni tak pięknej jak ta, którą Luthien zaśpiewała Mandosowi, nigdy też nie było i nie będzie pieśni smutniejszej. Bez zmian, niezniszczalną, śpiewa się ją dotychczas w Valinorze poza zasięgiem słuchu świata, a Valarowie słuchają jej zasmuceni. Luthien spolotła bowiem ze sobą dwa wątki, smutek Eldarów i smutek ludzi, dwóch plemion, które Iluvatar powołał do bytu przeznaczając im na mieszkanie Ardę, Królestwo Ziemi, pośród niezliczonych gwiazd.
A gdy klęczała przed Mandosem, łzy jej spadały na jego stopy jak deszcz na kamienie. I Mandos, który nigdy przedtem ani potem nie dał się nikomu tak wzruszyć, ulitował się nad Luthien."

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 01-03-2002 10:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeżeli chodzi o opowieść, to najbardziej lubię tą o Turinie.
Co do scen, to są takie momenty, gdy w głowie dosłownie "pojawia" mi się obraz, np:
nr1 - na pierwszym planie krzaki, drzewa i ogólnie chaszcze, b. ciemne, (w cieniu). Drugi plan: zalana słońcem łąka, białe kwiatki (niphredile?), za łąką znowu ciemny las. I teraz uwaga: w tych krzakach jest mężczyzna, a na łące kobieta - jest b. piękna, tańczy, nie widzi patrzącego. On zaś stoi w zachwycie i zaraz krzyknie "Tinuviel!" (Już się domyśliliście, z czego to?)
nr2 - Kupa kamieni, jeden z nich większy - jest na nim coś napisane. Obok na ziemi siedzi dwoje ludzi - oboje dosyć starzy - twarz mężczyzny poorana zmarszczkami - widać, że dużo przeszedł. Kobieta ma siwe włosy, ale nadal jest piękna. Siedzą przytuleni do siebie i patrzą na zachód słońca. Słońce zachodzi - kobieta wzdycha i przymyka oczy. On nic nie mówi, nadal patrzy w stronę zachodu - tylko z żalu ściska mu się serce - jedna łza spływa mu po policzku. Robi się ciemno...

Mormegil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 18-03-2002 16:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

well, jeżeli chodzi o historię to oczywiście najlepsza i najbardziej poruszająca jest dla mnie historia Turina... takich nieszczęść nikt inny w Ei nie przeżył, choć bliski tego był Beren...

jeżeli zaś chodzi o moment, to najlepszy dla mnie był pojedynek Fingolfina z Morgothem i ostatnie słowa Berena przed śmiercią w Doriath, z Silmarillem w ręku

- Bądź pozdrowiony, Gurthangu! Nie znasz pana ani poddaństwa innego niż wobec ręki, która tobą włada. Nie wzdragasz się przed żadną krwią. Czy zgodzisz się więc przelać krew Turina Turambara? Czy zadasz mi prędką śmierć?
Powrót do góry

Tuor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 27

Wysłany: 24-03-2002 16:18    Temat wpisu: Którą scene lub opowieść z Silmarillionu lubicie najbardziej Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie najlepsza historia to oczywiście dzieje syna Hurina, ale bardzo podobała mnie się także ścieżka życia Tuora oraz związany z nim upadek Gondolinu i śmierć ostatniego, żyjącego syna Fingolfina. Kolejna klęska dobra, utrata nadzieji na pokonanie Melkora a następnie Earendil i happy end (no może nie do końca).
Jeżeli chodzi o moją ulubioną scenę to jest to spotkanie syna Huora z Ulmem w Nevrast. Zwiastun zmierzchu Melkora, choć odbywa się to w atmosferze zagrożenia i beznadziejności po klęsce sił jasności w Beleriandzie.

Aredhela Ar-Feiniel
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 25-03-2002 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na pierwszym miejscu znajduje się historia Eola, Aredheli i Maeglina. Miłość, nienawiść, walka, ucieczka, zdrada czegóż tam nie ma.

Jeśli chodzi o ulubiona scenę to nie będę niestety oryginalna: jest to walka Fingolfina z Morgothem. Najwyższy władca Noldorów z oczyma błyszczącymi jak u Valara wyzywający czarnego wroga świata na desperacki pojedynek... To naprawdę robi wrażenie. Zainteresowanych odsyłam do piosenki Blind Guardian pt "Time stands still..."

Nie można pominąć oczywiście Luthien tańczącej w Angbandzie i Berena wydzierającego silmaril z korony Morgotha.
Powrót do góry

maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 29-04-2002 19:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W Silmarillionie wszystkie(prawie) sceny sa genialne... np.scena to jak Maedhros po przyplynieciu do Ardy,bezradnie patrzy na plonace okrety ktore mialy wrocic i przewiesc do Ardy jego przyjaciela Finroda (i nie tylko)... albo jak Hurin po wyjsciu z twierdzy Morghota wola o pomoc i nieswiadomie wzkazuje mu kierunek w ktorym znajduje sie Gondolin...

A opowiesc? Chyba tak jak wiekszosci historia Turambara...to jest najbardziej bez-nadziejna (w sensie ze tyle bylo w niej nieszczesc i nieszczesliwych przypadkow, i panowala ogolna bez-nadzeja,a nie ze byla kiepska) i to jest w niej hm...w pewnym sensie piekne...

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 02-05-2002 14:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Earendil wyruszajacy po pomoc do Valinoru. I jego triumfalne wkroczenie na pokladzie Vingilota z Silmarilem na czole do wojny z Morgothem.
Biorac przyklad z jednej z poprzednich wypowiedzi: ja tez bym tak chcial...

Powrót do góry

Czarodziejka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 06-05-2002 13:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Muzyka Ainurow i wszystko co z niej wyniklo Uśmiech lepsze niz np.w Biblii i podane w lepszej formie.
O dziwo watek-Berena i Luthien a szczegolnie motyw z wilczurem Berena.
Histroia Turina ktora wiekszosc uwaza jak widze za jedna z lepszych jest tragiczna ale kojarzy mi sie mitem o Edypie a ten zawsze mnie dolowal..taka duszna,zbyt ciezka atmosfera..nic tylko sie rzucic z mostu Spazmy
Upadek Numenoru-jakos to zawsze mnie ruszalo-taaakie wzniosle i bez happy endu.Takie..nostalgiczne Jestem za poprostu cudo.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następna

Temat: Ktora scene lub opowiesc z Silmarillion lubicie najbardziej? (Strona 2 z 11)

Skocz do: