Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 05-08-2002 23:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
Jak widać teoria jest tu raczej inna, nie ma mowy o sukniach, ale nie jest to zbyt wiarygodne źródło, za poza tym przystosowane do RPGrania.

Dokładnie. Więc nie ma co tu umieszczać fragmentów z MERPów gdzie 90% to całkowite wymysły a 10% bazuje na Tolkienie.

Nie wprowadzajmy zamętu i zostańmy na wnioskach opartych o cytaty z Tolkiena... (te całem MERPy dla Tolkiena dużo niedobrego wyrządziły, wielu ludzi wierzy że napisane tam bestiariusze, opisy ras, zwierząt i np. powyższe o ubiorze to prawda oparta na "Władcy Pierścieni" - i później cytują i udowadniają ci, że to wszystko jest dobrze opisane i nie ma o czym dyskutować a to przecież prawie same wymysły twórców gry niezgodne z "prawdziwą" tolkienowską rzeczywistością) - to tak na marginesie było Uśmiech

Elanor napisał(a):
Suknie długie z dopasowanym stanem (ale nie tak przesadnym jak np. w średniowieczu) i luźnym dołem, raczej jasne.

a co to jest "dopasowany stan"? Zdziwienie , luźny dół mi się podoba Pserwa

to co już napisałyście to dla mnie nawet za dużo, dzięki i lecę do przebieralni następną suknię przymierzyć Jestem rozwalony (* co Pani mi tu z tym kaskiem?!! przecie mówiłem że czepek haftowany chcę kupić Pserwa )

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 06-08-2002 09:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):
Nie wprowadzajmy zamętu i zostańmy na wnioskach opartych o cytaty z Tolkiena...

No jasne, to tylko w ramach ciekawostki podałam.

Goku napisał(a):

a co to jest "dopasowany stan"?

Stan to jest część sukni (ubrania ogólnie) powyżej bioder.

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 06-08-2002 13:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kolejne cytaty Elfik

Cytat:
Oblicze Elronda nie miało wieku, nie było ani stare, ani młode, chociaż wypisana była na nim pamięć wielu radości i wielu trosk. Na włosach, ciemnych jak cienie o zmierzchu, błyszczała srebrna przepaska;
Po prawej ręce Froda siedział krasnolud godnej miny i bogato odziany. Brodę miał długą, rozczesaną, białą, prawie tak śnieżnobiałą jak sukno, z którego było uszyte jego ubranie. Nosił pas srebrny, a na szyi łańcuch ze srebra i diamentów.

Przy nim siedziała pani Arwena. Ze zdumieniem Frodo ujrzał stojącego u jej boku Aragorna, który odrzucił ciemny płaszcz i miał na sobie zbroję elfów z gwiazdą błyszczącą na piersi.

Był też obcy elf w zielonobruntanym stroju, Legolas, syn i wysłannik Thranduila, króla elfów z północnej części Mrocznej Puszczy. Nieco na uboczu siedział rosły mężczyzna o pieknych i szlachetnych rysach, ciemnych włosach i siwych oczach, spoglądający dumnie i surowo. Miał płaszcz i długie buty, jakby do konnej podróży, a ten strój, chociaż bogaty, zarówno jak podbity futrem płaszcz, nosił ślady długiej wędrówki. W srebrnym łańcuchu na szyi błyszczał biały diament, włosy sięgały do ramion. U pasa zwisał oprawny w srebro róg, w tej chwili spoczywający na kolanach właściciela.

A ten cytat uwielbiam, bo mówi bezpośrednio o modzie i gustach Gandalfa Super śmiech

Cytat:
Spojrzałem wtedy na niego i zobaczyłem, że szaty, które zrazu wydawały się białe, wcale nie są białe, lecz utkane z wszystkich kolorów i mienią się, grając barwami olśniewająco przy każdym poruszeniu fałd.
„Wolałem cię z bieli” - powiedziałem.

Nio a teraz coś o ubiorze i uzbrojemniu na wyprawy Uśmiech

Cytat:
Drużyna nie wzięła z sobą wiele oręża, bo nadzieję pokładano w tajności wyprawy, nie w czynach bojowych. Aragorn przypasał Andurila, lecz poza nim nie brał żadnej innej broni; włożył na drogę rdzawozielone i brunatne ubranie Strażników pustkowi. Boromir miał długi miecz, z kształtu podobny do Andurila, lecz nie tak starożytny, tarczę i róg rycerski.
Tylko krasnolud Gimli jawnie obnosił krótką, stalową kolczugę, bo jego plemię lekce sobie waży wszelkie pozory. Za pas miał zatknięty topór o szerokim ostrzu. Legolas zaopatrzył się w łuk i kołczan, a u pasa zawiesił długi, biały nóż. Dwaj młodzi hobbici uzbroili się w miecze, zabrane z Kurhanu. Frodo wszakże nie miał nic prócz Żądełka, a zbroję, zgodnie z życzeniem Bilba, ukrywał pod ubraniem. Gandalf miał swoją różdżkę, lecz do boku przypasał miecz elfów, zwany Glamdringiem, bliźniaczy oręż Orkrista, spoczywającego na piersi Thorina pod Samotną Górą. Wszystkich Elrond zaopatrzył hojnie w grubą, ciepłą odzież, w kurty i płaszcze podbite futrem.

I jeszcze mój niezrównany Legolas Elfik
Cytat:
Z tymi słowy skoczył zwinnie naprzód; Frodo, choć o tym zawsze wiedział, teraz dopiero zauważył, że elf nie ma na nogach butów z cholewami, lecz, jak zwykle, tylko lekkie trzewiki, a stopy jego zostawiają na śniegu ślad ledwie dostrzegalny.

Cytat:
Keleborn i Galadriela. Wstali na powitanie gości, bo takiego zwyczaju przestrzegają elfy, nawet najdostojniejsze. Oboje byli niezwykle wysokiego wzrostu, a królowa nie ustępowała postawą swemu małżonkowi. Oboje też byli poważni i piękni. Szaty nosili śnieżnobiałe, pani miała włosy ciemnozłote, Keleborn zaś srebrzyste, długie i jasne.

A traz coś extra Jestem za Płaszcze Elfów:
Cytat:

Potem elfy rozdzieliły między członków drużyny przyniesione ubrania. Każdy dostał kaptur i płaszcz, skrojony na miarę, z lekkiego, a mimo to ciepłego jedwabiu, tkanego przez Galadrimów. Kolor tkaniny trudno by określić, wydawała się szara jak zmierzch pod drzewami, ale przy poruszeniu lub zmianie światła stawała się zielona jak liście w cieniu lub brunatna jak rola nocą, a niekiedy matowosrebrna niby woda w blasku gwiazd. Wszystkie płaszcze spinała u szyi klamra w kształcie zielonego liścia ze srebrnymi żyłkami.Ale to są płaszcze, nie zbroje, nie odbiją się od nich strzały ani miecze. Będą wam jednak użyteczne: nie ciążą na ramionach, grzeją albo chłodzą, zależnie od potrzeby. Przekonacie się też, jak pomogą wam ukryć się przed nieprzyjaznymi oczyma, czy będziecie wędrować pośród kamieni, czy wśród drzew.

Rohirrimowie: W tym przypadku mozna mówić raczej o cechach uzbrojenia Uśmiech

Cytat:
Trop w trop za wodzem ciągnęła długa kolumna rycerzy zbrojnych, zwinnych, błyszczących stalą; widok był groźny i piękny zarazem.jeźdźcy zdawali się godni szlachetnych wierzchowców, jak one dorodni i smukli; spod lekkich hełmów jasne niby len włosy spływały im na plecy, twarze mieli surowe, spojrzenie bystre. W rękach dzierżyli długie jesionowe włócznie, malowane tarcze zawiesili na plecach, a miecze u boku; polerowane kolczugi sięgały im po kolana.Dowódca, górujący wzrostem nad innymi, wysunął się z szeregu; na hełmie zamiast pióropusza zatknięty miał biały ogon koński.

Aragorn i Gandalf:
Cytat:
Okryty szarym płaszczem Aragorn, syn Arathorna, wysoki, poważny niczym kamienny posąg, z ręką na głowicy miecza, wyglądał jak król, który z mgieł morza wstąpił na brzeg pośledniejszego ludzkiego plemienia. Naprzeciw niego starzec w bieli świecącej teraz tak, jakby ją od wnętrza prześwietlał blask, zgarbiony i sędziwy, a przecież władający siłą potężniejszą niż władza królów.

Theoden:
Cytat:
we wspaniałym złoconym fotelu siedział starzec, tak zgarbiony pod brzemieniem lat, że wyglądał niemal jak karzeł. Długie siwe włosy splecione w grube warkocze opadały spod wąskiej złotej przepaski otaczającej mu skronie. Osadzony pośrodku czoła lśnił jeden jedyny biały diament. Broda biała jak śnieg sięgała do kolan starca.

Nio i na koniec:

Cytat:
W wigilię więc pełni lata, gdy niebo przybrało barwę szafiru i białe gwiazdy rozbłysły na wschodzie, lecz zachód złocił się jeszcze od słońca, gościńcem północnym pod bramę Minas Tirith nadjechał orszak konny. Prowadzili go Elrohir i Elladan pod srebrną chorągwią, za nimi jechał Glorfindel i Erestor, i wszyscy domownicy dworu w Rivendell, a dalej pani Galadriela z Kelebornem, władcą Lorien, na białych wierzchowcach, w otoczeniu mnóstwa przedstawicieli najpiękniejszego plemienia elfów, w szarych płaszczach i z białymi klejnotami we włosach; wreszcie Elrond, szanowany wśród elfów i ludzi, z berłem Annuminasu w ręku; a u jego boku na siwym koniu Arwena, córka Elronda, Gwiazda Wieczorna swego plemienia. Frodo z zachwytem patrzał n nią, gdy się zbliżała jaśniejąca wśród zmierzchu, z gwiazdami nad czołem, w obłoku słodkich woni.

Wygląda więc na to, drogi Goku, że Elfki używały perfum Język

Odnośnie pomocy, nie wiem, jak Nimfrodel, ale ja chetnie pomogę Elfik

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 06-08-2002 13:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

Po prawej ręce Froda siedział krasnolud godnej miny i bogato odziany. Brodę miał długą, rozczesaną, białą, prawie tak śnieżnobiałą jak sukno, z którego było uszyte jego ubranie. Nosił pas srebrny, a na szyi łańcuch ze srebra i diamentów.

Cytat:
b] włożył na drogę rdzawozielone i brunatne ubranie Strażników pustkowi..[/b] płaszcze podbite futrem. [/b]

[/quote]

znaczy to, że w kwestii ubrania Aragorna, Gloina oraz wyposarzenia w zimowe ciuszki, Peter J. sie nie bardzo popisał. Prawie przez caly czas
w filmie, chodza jakby wszedzie byla wczesna jesien, a nie srodek zimy. Nawet przechodzac przez Kharadras widac ze tylko boro i gimli ma cieplejsze ubranie, nie to ze inne ale zdatne do snieznego terenu, zaś Hobbici nie za bardzo, Straznikowi, elfowi i magowi moglo to zbytnio
nie przeszkadzac ale 2 czy 3 dni w takim sniegu mogly sprawic hobbitom niezle odmrozenia albo chociaz totalne zmarzniecie. Maja kaptury ale płaszcze sa nadal bez futra a pod plaszczem maja tylko koszule i cienkie kurtki, nie wiem jak sobie to rezyser wyobrazal, no i plecaki tez powinny byc wieksze jesli niosa w nich zimowe plaszcze.
Aragorn ma kostium czarny jak fan metalu, a nie rdzawy i zielony jak
Ranger, a krasnoludy na radzie wszystkie jak jeden maja ciemne, brazowe łachy jakby dopiero wylazly z kopalni, a nie jak przystalo na spotkanie w tak szacownym miejscu jak Rivendell.
wiem, ze Gloina moglo nie byc ale w grupie krasnaki mogl sie wyroznic jeden na bialo ubrany jako wodz poselstwa. No i brakowalo mi rozmowy Froda z Khazadam, podczas uczty mniejsza o jego imie.
poz
tal

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 07-08-2002 09:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chcialam tylko dodac ze charakteryzacja kostiumy itd. z filmu LOTR choc i praktycznie na 100% odpowiadaja mojemu przedstawieniu o elfach, ale jednak przeszkadzaja w stworzeniu moich wlasnych elfowych kostiumow Skrzywienie Skrzywienie Skrzywienie
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-08-2002 09:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nairael napisał(a):
Chcialam tylko dodac ze charakteryzacja kostumy itd. z filmu LOTR choc i praktycznie na 100% odpowiadaja mojemu przedstawieniu o elfach, ale jednak przeszkadzaja w stworzeniu moich wlasnych elfowych kostumow Skrzywienie Skrzywienie Skrzywienie

Ostatno ukazał się album, poświęcony m.inn projektom kostumów filmowych (co prawda w UK i U.S.A.), ale zeskanujemy obszerne fragmenty na Niezapomince Uśmiech . Ale to jest spoiler Super śmiech
więc jeśli przeszkadają Ci tworzyć własne, to lepiej nie oglądaj. Uśmiech
Są m.inn projekty, które nie znalazły się w filmie i dużo ciekawych detali. Najlepsze są "ofkoz" Z przymrużeniem oka kostumy Elfów Jestem za a szczególnie Galadrieli, Arwen, Gil-Galada, Elronda i Legolasa.
Są w dodatku projekty dla Hobbitów i dla Krasnoludów.

Co jest w tym wszystkim ciekawe?
Otóż np. nie ma jednego założenia, że np. w sukniach jest wysoki stan. Co po niektóre są bardzo dopasowane Elfik np. ten do jazdy konnej u Arwen Język Galadriel to przede wszystkim długie suknie i rozszerzane niemożliwie rękawy Jestem za (I like it) oraz płaszcze z kapturem Elfik Miodzio Jestem za Jestem za Jestem za Nie wspominając o dekoltach w łódkę Love i kroju dopasowanym w talii.
W męskich strojach zwracają uwage (inaczej jak w książce) - wysokie buty. u Legolasa i Gil-Galada, u Elronda ze względu na powłóczystą szatę nie widać. Legolas jest ubrany zgodnie z modą- długa tunika (koszula) no i (jakżeby inaczej Elfik ), płaszcz.

Zwróciliście uwagę na detale uzbrojenia? Zdziwienie
Fantastyczne są np. motywy roślinne w uzbrojeniu Elfów, np. hełmy wyglądają jak kiełki Super śmiech Jestem za
a tarcze mają kształt liści . I ta ornamentyka....mogłabym godzinami podziwiać Love
Naprawdę myślę, że w Śródziemiu Elfy też zdobiły swoje wyroby motywami roślinnymi i geometrycznymi (arabeska). Coś w sumie jak sztuka islamu np. Alhambra (Czerwony Zamek) w Granadzie (Boski! Jestem za ) albo renesansu (Kaplica Zygmuntowska na Wawelu).
Posągi jakoś tak średno pasują, dlatego cieszę się, że jest ich niewiele w filmie.
Po prostu dlatego, że w Endore nie było przedmiotów kultu, a Elfie ciała za szybko się rozkładały, żeby tworzyć cmentarze (IMO).

Ale wracając do mody : Rewelacyjna jest moim zdaniem biżuteria, szczególnie skromne piękno insygniów władzy u Elfów.
A Pierścienie Władzy (w filmie) to już pierwsza klasa (choć mi chodzi po głowie troche inny projekcik Z przymrużeniem oka ).

Myślę, że warto wziąć pod uwagę również to, co ukazano w filmie (szczegołnie jeśli zgodny jest z książką), bo to przecież obraz Śródziemia , stworzonego przez plastyków na podstawie cytatów z książek i będących wypadkową wiedzy o naturze zamieszkujących w nim stworzeń oraz współczesnej kostumologii i scenografii.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP (Strona 2 z 2)

Skocz do: