Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 25-07-2002 18:22    Temat wpisu: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wczoraj przyszło mi do głowy, czy w Śródziemiu była jakaś moda na określony styl ubierania wśród kobiet? Biorę tu tylko pod uwagę okres w czasie Wojny o Pierścień, bo tu jest najwięcej danych.

Na "zdrowy rozsądek" to jakaś moda musiała istnieć. Od kiedy istnieją kobiety to istnieje....eeeee.... Z przymrużeniem oka istnieje też moda Śmiech . Od razu mówię, że na modzie się nie znam, noszę spodnie tyłem do przodu Pserwa itd. ale chętnie bym się dowiedział (to chyba dziewczyny będą potrzebne znowu Z przymrużeniem oka ) co myślicie? Były jakieś "trendy" w modzie Śródziemia czy nie? Jeśli tak to jaki "styl" (?) można wyodrębnić? czy widzicie coś wspólnego (ja widzę na razie głównie, że nie pokazywały nóg Śmiech ), jakieś określone rodzaje krojów (? to dobre słowo?), kolorów itp.

Udało mi się wyszperać (ELEKtroniczne wersje WP rulez Jestem za ) takie fragmenty:

O Złotej Jagodzie, co nie zostawiła nigdy Toma na lodzie Pserwa
Cytat:
- Oto moja śliczna pani – rzekł kłaniając się hobbitom – moja Złota Jagoda w srebrze i zieleni, przepasana kwiatami.

Cytat:
Wyszła lśniąc i szeleszcząc suknią.

Cytat:
Dopiero teraz hobbici zauważyli, że pani domu ma na sobie suknię srebrną przepasaną białą szarfą, a na nogach trzewiczki jakby z rybich łusek;

Cytat:
- Złota Jagoda! – krzyknął. – Cudna pani w srebrze i zieleni!

tylko, że Złotą Jagodę trzeba chyba brać trochę jak wyjątek bo popatrzcie na ten fragment o jej mężu:
Cytat:
Tom natomiast ubrał się na niebiesko, w strój o kolorze spłukanych deszczem niezabudek, tylko pończochy włożył zielone.

packerski facet w rajtuzach!!! Szok Śmiech Więc jak ona tolerowała coś takiego i chodziła z nim w takim stroju po lesie, to raczej nie byli normalną parą Z przymrużeniem oka i ich ubiór nie był podobny do ogólnego trendu w Śródziemiu.

O Arwenie, co potrafiła pięknością poruszyć nawet kamienie Pserwa
Cytat:
Głowę jej okrywał czepiec ze srebrnej koronki usianej drogocennymi kamieniami, które migotały białym ogniem, lecz miękkiej szarej sukni nie zdobiły żadne klejnoty prócz paska ze srebra, kutego w kształt liści.

to był strój w czasie imprezy u Elronda, więc można go zaliczyć do "balowych" & "niecodziennych"

O Galdrieli, na której widok nawet krasnolud się jąka i rumieni Pserwa
Cytat:
siedzieli tuż obok siebie Keleborn i Galadriela. Wstali na powitanie gości, bo takiego zwyczaju przestrzegają elfy, nawet najdostojniejsze. Oboje byli niezwykle wysokiego wzrostu, a królowa nie ustępowała postawą swemu małżonkowi. Oboje też byli poważni i piękni. Szaty nosili śnieżnobiałe, pani miała włosy ciemnozłote, Keleborn zaś srebrzyste, długie i jasne.

Cytat:
stała przed hobbitem znów smukła pani elfów, w prostej, białej sukni, a głos jej brzmiał łagodnie i smutno

Cytat:
a przy nim stała Galadriela, smukła, w bieli od stóp do głów, tylko we włosach miała wianek ze złotych kwiatów, w ręku zaś harfę, na której sobie wtórowała śpiewając.

a przy okazji to wiecie, że Galadriela odmówiła Feanorowi pukla swych włosów a Gimlemu dała... (przypakowane kurduple zawsze zbierają śmietankę tak pozostało i do dziś Z przymrużeniem oka pewnie jakby Gimli żył toby był członkiem www.bmwboys.prv.pl Śmiech )

O Eowinie, co swych smutków za Aragornem nie topiła w winie Pserwa
Cytat:
Kobieta w białej sukni pospieszyła do boku króla i ujęła go pod ramię

Cytat:
Była bardzo piękna, włosy spływały na jej ramiona jak rzeka złota. W białej sukni przepasanej srebrem wydawała się smukła i wiotka, lecz zarazem mocna jak stal i dumna, jak przystało córce królów.

poniżej, to już po bitwie w Helmowym Jarze:
Cytat:
Biegła za nim wołając go po imieniu. Odwrócił się i zobaczył w ciemności blask białej sukni i rozognionych oczu.

Cytat:
Nazajutrz jednak, gdy Faramir wyszedł przed dom, zobaczył ją na murach; biała jej suknia jaśniała w słońcu.

Cytat:
Faramir i Eowina mieli na sobie ciepłe ubrania i grube płaszcze; księżniczka narzuciła na ramiona suty płaszcz, szafirowy jak niebo w noc letnią, z gwiazdami wyhaftowanymi srebrem na rąbku szyi.

Cytat:
Księżniczka Rohanu, Eowina, w szatach mieniących się złotem słońca i bielą śniegu, podała pierwszy puchar Eomerowi

ulubionym kolorem Eowiny był ewidentnie biały...

A więc wygląda na to, że kobiety nosiły długie suknie, w jasnych kolorach, długie włosy z wplecionymi ozdobami...

trochę nudnawy taki ubiór jak dla mnie...jakieś propozycje lub dokładniejsze analizy (ja się nie znam) jak mogły wyglądać takie suknie, jakiego materiału mogli używać do ich sporządzenia? itp. np. jakie materiały szeleszczą przy chodzeniu? jedwab? Zdziwienie

aha, a na głowach nosiły czepki?czepce?

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 27-07-2002 21:15    Temat wpisu: Re: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):
A więc wygląda na to, że kobiety nosiły długie suknie, w jasnych kolorach, długie włosy z wplecionymi ozdobami...

Ale moowimi chyba tylko o tych wspaniałych wyżej hmm urodzonych z tam jak jej tam "błękitną krwią" Pserwa . Jakoś sobie nie wyobrażam żeby powiedzmy taka paniennka z jakiegos Śródziemskiego zadupia nosiła takie rzeczy karmiąc świnie...

Sprecyzoojmy że przytoczone (ciężkie były ?? Język ) przez ciebie cytaty odnoszą sie tylko do powiedzmy istot postury ludzkiej... a co jeśli chodzi o hobbitów, orków i krasnoludy (przyciwnej jak i mojej płci)

Goku napisał(a):

a może po prostu nosiły włosy... tak robi większość kobiet na Śiwcie Język

moim zdanie to wszytko zależu od kalsy, rasy i zawodu danej istoty, ale jeśli mamy szukać czegoś powiedzmy najbardziej wiargodnego to można by się przyjżecz filmowi, tam przecierz pracowały całe zastępy znawców mody Śródziemia tylko po to by przybliżyć cały ten świat czyetelnikowi (myśle, ale nie jestem pewien że film jest chyba chociaż w tym zgodny z książką.

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 28-07-2002 04:36    Temat wpisu: Re: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Drops napisał(a):
Ale moowimi chyba tylko o tych wspaniałych wyżej hmm urodzonych z tam jak jej tam "błękitną krwią" Pserwa . Jakoś sobie nie wyobrażam żeby powiedzmy taka paniennka z jakiegos Śródziemskiego zadupia nosiła takie rzeczy karmiąc świnie...

mówimy o modzie a więc Gospodyni Domowa Pserwa oporządzająca trzodę chlewną Uśmiech do tego się nie zalicza bo ma na sobie ubranie robocze tak jak faceci na budowie Uśmiech

Moim zamierzeniem nie było ograniczenie tylko do "sfer wyższych" ale niestety dysponujemy cytatami wyłącznie ich dotyczącymi więc faktycznie w tym temacie pozostanie nam skupić się na elicie Śródziemia (władcy, królowie, księżniczki itp. burżuje Z przymrużeniem oka)

Cytat:
a co jeśli chodzi o hobbitów, orków i krasnoludy (przyciwnej jak i mojej płci)

a skąd ja mam wiedzieć? Język znajdź coś to pogadamy, mi się udało tylko znaleźć cytaty dotyczące Dużych Ludzi

Cytat:

Goku napisał(a):

a może po prostu nosiły włosy... tak robi większość kobiet na Śiwcie Język

good one Super śmiech

Cytat:
moim zdanie to wszytko zależu od kalsy, rasy i zawodu danej istoty, ale jeśli mamy szukać czegoś powiedzmy najbardziej wiargodnego to można by się przyjżecz filmowi, tam przecierz pracowały całe zastępy znawców mody Śródziemia tylko po to by przybliżyć cały ten świat czyetelnikowi (myśle, ale nie jestem pewien że film jest chyba chociaż w tym zgodny z książką.

film by potwierdzał teorię "długich sukni": Galadriela i Arwena, czy ten styl nie jest trochę podobny do stylu ubierania się kobiet na dworach królewskich w średniowieczu?

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 28-07-2002 04:51    Temat wpisu: Re: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):
film by potwierdzał teorię "długich sukni": Galadriela i Arwena, czy ten styl nie jest trochę podobny do stylu ubierania się kobiet na dworach królewskich w średniowieczu?

Nie żeby większość fantasy opierała się na motywach średniowiecznych (przynajmniej jeśli chodzi o fantasy - przeszłośc) ale co tam nawet i trafne spostrzeżenie.. Śmiech

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 05-08-2002 15:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wow! Ale fajny temat Uśmiech

Więc tak (zacieram rączki) Spox
Dla kobiet : bogato zdobione drogimi kamieniami suknie i ogólnie biżuteria była bardzo na miejscu. Płaszcze z delikatnych tkanin. Wśród Elfek popularne były siateczki na włosy, ozdobione klejnotami, jak to zacytował Goku. Musiały też nosić buty- stawiam na pantofelki, niekoniecznie na wysokim obcasie- raz ze względów naturalnych - były wysokie), dwa ze względów praktycznych - kto raz włożył obcasy i ma trochę rozumu pod sufitem Z przymrużeniem oka nie idzie w nich do lasu, nie wchodzi na drzewa itp. Oczywiście wyjątkiem mogło być Rivendell - ale i tak tylko na uczty. Uśmiech
Myślę, że skoro mówimy o modzie, to dyktowały ją właśnie wysoko urodzone Elfki. Czyli Galadriela i Arwen są jak najbardziej na miejscu. Po ich strojach możemy wnioskować, jak ubierał się dwór.
Mężczyźni Elfów nosili długie koszule (tuniki), spodnie, płaszcze i buty w rodzaju sandałów (via Legolas).
Wśród nich, pewnie bardziej od strojów, modna była broń lub raczej jej zdobienia. Wszelkiego rodzaju kołczany, pochwy na miecze i noże. Co Wy na to?
I jeszcze sądzę, że Elfia moda wpływała na całe Śródziemie- szczególnie na Ludzkie kobiety (dlaczego, proszę mnie nie pytać- to damski sekret Elfik )
Założę się, że w Minas Tirith, kobiety zabijały się o jedwab z Lorien Elfik Jestem za

Ale cóż jeszcze :
kolory- zazwyczaj związane z przyrodą i ziemią : biel, złoto, srebro, zieleń, brąz, szarości. Możew modny był określony kolor?
Sądzę, że jednak Elfki dobierały sobie kolory zależnie od karnacji. Uśmiech

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 05-08-2002 15:56    Temat wpisu: Re: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):

trochę nudnawy taki ubiór jak dla mnie...

Nudnawy? Jakby takie ubrania się u nas dostać dało, to chybabym nic innego nie nosiła Love

A konkretniej to w podręczniku do RPG Śródziemie jest dość dokładna rozpiska typowych ubiorów po rasach. Tyle że dużo tego, przepisać tu nie sposób. Ale polecam.

nairael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 217

Wysłany: 05-08-2002 16:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

JESTEM ZACHWYCONA!!!Wlasnie mialam zamiar stworzyc podobny temat
ale nie mialam czasu...
Oczywiscie dosc duzo juz zostalo napisane przez Nimfrodel (oczywiscie Uśmiech ) TAK ZE NIE OBIECUJE ZE NIE BEDE SIE POWTARZAC Uśmiech
Ostatnio z aczelam pracowac nad stworzeniem "kolekcji" ubrania elfiego i glownie kieruje sie kilkoma zasadawi, mianowicie:
1. sukniemusza jeszcze bardziej podkreslac anielska istote elfow(lekkie, luizne(ale nie zawsze), jednak podkreslajace sylwetke)
2.kololry zaleza od miejscowosci (w Lorien kolory "ziemiste" np. oliwkowy brazowy itd; W Imladris bardziej jaskrawe bo tam dominuje moda z Blogoslawionego krolewstwa)
3.Mysle ze nie moga wszystkie suknie byc utrzymane w jednym stylu, bo elfy choczaz byli polaczone jedna istota, alre wszystcy byli rozni i kazdy mial czas by stworzyc swoja wlasna osobopwosc a wiec i swoj wlasny styl Z przymrużeniem oka

W przyszlosci gdy juz bede miala w glowie dosc duzo pomyslow mam zamiar uporzadkowac stroje ze wzgledu na miejscowosci w ktorych moim zdaniem najprawdopodobhnie mozna bylo je nosic.

Bardzo licze na pomoc ze strony forumowcow i najbardziej na pomoc Nimfrodel Mam coś dla ciebie
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 05-08-2002 17:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co mi tam, pobawię się w skrybę. Oto kawałeczek z MERP:

"Noldorowie
Kobiety: Koszule lub bluzy z dobrego płótna, bawełny lub jedwabiu, często śnieżnobiałe; suknie o barwach klejnotów z jedwabiu lub welwetu, czsem z rozciętymi rękawami ukazującymi rękawy koszuli, czasem bez rękawów, często wyszywane lub z aplikacjami na kołnierzu, brzegach, rekawach; pas z jedwabiu, welwetu lub ozdobny sznur okalający talię i biodra, wiązany lub w inny sposób mocowany z przodu; miękkie kapcie lub buty do kostek; opończa welwetowa lub z brokatu z szerokimi rękawami, zwisająca jak płaszcz do kolan. Kobiety, które opuszczają siedzieby elfów (...) często zakładają strój podobny do męskiego.
Mężczyźni: oszule lub bluzy z dobrego płótna, bawełny lub jedwabiu w kolorach klejnotów (szafir, szmaragd, rubin, ametyst, topaz), czasami z rozciętymi rękawami, ukazującymi koszulę pod spodem, czasem bez rękawów, zazwyczaj wyszywane lub z aplikacjami motywów geometrycznych lun przypominających broń; opończa welwetowa lub z brokatu z szerokimi rękawami, przypominająca pelerynę, długa do bioder lub aż do kostek. Dopasowane pończochy, miękkie buty, sięgające do kostek albo aż po kolana."

Uff, może będzie tego więcej, jeśli zechce mi się przepisać.
Jak widać teoria jest tu raczej inna, nie ma mowy o sukniach, ale tnie jest to zbyt wiarygodne źródło, za poza tym przystosowane do RPGrania.

Natomiast co do mojej teorii - raczej zgadzam się z przedmówcami. Suknie długie z dopasowanym stanem (ale nie tak przesadnym jak np. w średniowieczu) i luźnym dołem, raczej jasne.
Włosy zapewne rozpuszczone, z wplecionymi kwiatami, przytrzymywane opaskami lub diademami. Być może warkocze - przynajmniej u elfek.
U ludzkich kobiet mogło to być inaczej, jeśli np. odniesiemy się do realiów historycznych, rozpuszczonych włosów w zasadzie nie noszono (a przynajmniej nie szanujące się osoby). Panny nosiły warkocze, a mężatki czepce. Choć wpływ elfów był na tyle duży, że ta zasada może wogóle nie dotyczyć

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: the fashion czyli Moda w Śródziemiu podczas WoP (Strona 1 z 2)

Skocz do: