Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion

Temat: Co sie działo z elfami, które zostały w Śródziemiu? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-01-2002 20:01    Temat wpisu: Co sie działo z elfami, które zostały w Śródziemiu? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

prawdziwy start tematu: 13.11.2001 (data z 2002 r. spowodowana konwersją starych wpisów do nowego engine forum) - elfy
---------------------------------------------------------
Zostawały duchami czy umierały?
Wydaje mi się jakby były dwie sprzeczne hipotezy.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Feanor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 58

Wysłany: 07-01-2002 20:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm, a o jakim okresie mowisz? Chodzi Ci o 4 ere?
Powrót do góry

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 07-01-2002 20:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

niee wszystkie elfy trafialy do mandosu. czy poszly do amanu czy nie. to chyba nie mialo znaczenia.
Powrót do góry

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 07-01-2002 20:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak przynajmniej jest napisane w Silmarillionie. Ale niektóre rody po prostu się "zatarły" tak jak hobbici.

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 07-01-2002 20:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Te co mogly odplynely ze Srodziemia, jakis czas po zniszczeniu pierscienia, a reszta "zwiedla", czy cos takiego lub zginela w walce. Ta czy siak, cielesnie lub bezcielesnie wszystkie elfy trafialy do Amanu, bo Mandos jest w Amanie.
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Nifrodel

Wysłany: 07-01-2002 20:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam na myśli czwartą erę i później. Tolken napisał, że niektóre Elfy pozostały w Śródziemiu i nie odpływały na zachód, ale miały : i tu są dwie wersję: umrzeć (jak np. Arwena) lub stać się wiecznie błąkającymi się duchami aż świat się nie dopełni. Niektóre z tych duchów mogły być niechętne ludziom choć nie mogły im zrobić krzywdy.Myślę jednak, że obie hipotezy mogły być prawdziwe: jak chciały to mogły umrzeć i trafiały do Amanu, jeśli nie błąkały się jako duchy.
Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły???

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 07-01-2002 20:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Tolken napisał, że niektóre Elfy pozostały w Śródziemiu i nie odpływały na zachód, ale miały : i tu są dwie wersję: umrzeć (jak np. Arwena) lub stać się wiecznie błąkającymi się duchami aż świat się nie dopełni.

Elfy nie moga umrzec w tym znaczeniu co ludzie - opuszczajac Arde - musza zostac tu na ziemi az swiat sie dopelni. Nie dotyczy to jednak polelfow. Półelfy z tego co przekazal Tolkien mogly wybrac swoje przeznaczenie - los czlowieka lub los elfa. Ojciec Arweny byl półelfem i w przeciwienstwie do swego brata wybral przeznaczenie pierworodnych. Byc moze z powodu pochodzenia ojca Arwenie przyslugiwala mozliwosc wyboru losu czlowieka. To mogloby wyjasnic dlaczego Arwena mogla umrzec. A moze jej smierc moglaby wyjasnic sila milosci laczaca ja z Aragornem. Milosc juz wczesniej pokonala przeznaczenie. Mam na mysli Luthien (100% elfka a nawet więcej), ktora jak napisal Mistrz jedyna sposrod Eldarow prawdziwie umarla, nie chcac sie rozlaczac z ukochanym smiertelnym Berenem. Płacz 3 Z przymrużeniem oka

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Nifrodel

Wysłany: 07-01-2002 20:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zrozumiałeś mnie, Adanie. W sensie umrzeć mam na myśli cielesną powłokę. Tolkien zaznacza, że elfy, które nie odpłyną na zachód czeka skarlenie i śmierć, bowiem nadejdzie czas Ludzi. Nie była to śmierć w Ludzkiej wersji bo byłoby to niemożliwe. Noldorowie w większości odpłynęli po cofnięciu zakazu. Jednak nie wszystkie Elfy- nie półelfy ale elfy właśnie odpłynęły. Niektóre nigdy nie odkryły w sobie tęsknoty za morzem i pozostały w lasach. One nie tęskniły za Amanem, bo nigdy go nie widziały. Zwłaszcza ci z Avarich, którzy od początku nie posłuchali wezwania i pozostali w Śródziemiu. I właśnie te elfy mnie interesują. Los półelfów jest w miarę jasny, natomiast w sensie śmierci elfa w Śródziemiu mam na myśli dobrowolne lub wymuszone porzucenie ciała i udanie się do komnat Mandosa. Przypuszczam, że te, które nie odpłynęły tak szybko nie chciały się rozstwawać ze Śródziemiem, ale skoro dotyczyło ich rasy uwiąd i znużenie (co jest w wielkim stopniu możliwe po odpłynięciu pierścieni) to ich ciała mogły po pewnym czasie zanikać. I w ten sposób stawały się duchami, dlatego że były nieśmiertelne. Jeśli chciały nadal trwać to pojawiały się w Śródziemiu w postaci niewidocznej dla istot Śmiertelnych, jeśli postanowiły odejść- musiały (chyba) odchodzić do Mandosa. Nie wiem w jaki sposób. Ale myślę, że za moją tezą przemawia jeszcze jedna sprawa- Śródziemie zmieniało się, istoty nieśmiertelne odchodziły w zapomnienie- po Drzewcu także ślad zaginął- chodź nie odpłynął na Zachód, - Ludzie nie potrafili ich rozpoznać ani porozumiewać się.Smutny los czekał wśród nich potem wszystkie "Inne" istoty, dlatego sądzę, że nastanie ery ludzi było zmierzchem wszystkich nieśmiertelnych istot.

~~~~~~~~
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Co sie działo z elfami, które zostały w Śródziemiu? (Strona 1 z 4)

Skocz do: