Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Mythopoeia - "głębin tnących cienkie deski" (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Misiek_h
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 16-06-2002 22:11    Temat wpisu: Mythopoeia - "głębin tnących cienkie deski" Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mythopoeia, tł. J. Lichański, wydane w tomiku "Drzewo i liść oraz Mythopoeia" przez Zyska i S-ka, Poznań 2000

Cytat:
Chciałbym móc z minstrelami śpiewać
i poruszyć drżącą ręką - niewidziane.
Chciałbym wraz z żeglarzami głębin
tnących cienkie deski
na stoku gór
wyruszyć na niepewne, pełne zasadzek drogi;
bo niektórzy dotarli poza legendarny Zachód.

Mam takie pytanie : czy to głębiny tną cienkie deski na stoku gór, czy to jest tylko błąd w moim wydaniu? Jeśli to rzeczywiście chodzi o głębiny, to nie rozumiem znaczenia tych wersów. Jakieś pomysły?

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 16-06-2002 22:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To żeglarze chyba tną te deski...

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 17-06-2002 08:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie się wydaje, że "żeglarze głębin" - (to takie określenie) - "którzy tną cienkie deski na stoku gór" (deski na statki?).
Powrót do góry

asceta
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 17-06-2002 09:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eee, chyba Glorfindel ma to w podpisie...

W każdym razie z formalnogramatcznego punktu widzenia ciąć deski mogą głęiny jak i żeglarze:
''wraz z żeglarzami głębin tnących deski''
Z tym że możliwość absurdalną (głębiny) mózg odrzuca. Deski są pewnie cięte na okręty, z tym że ci żeglarze tną je jak nie żeglują oczywiście.
Ale czytałem, że jeśli chodzi o dawne łodzie (wczesnośredniowiecznych Słowian) to deski na poszycie nie były cięte tylko darte i podobno dawało to lepsze efekty.
Mnie natomiast interesuje wyrażenie żeglarze głębin: co oni łodziami podwodnymi pływają Śmiech zresztą pod wodą nie da się żeglować.
Ale wiadomo że chodzi o to że pływają po głebokich morzach a nie w ich głębinach.

Upierdliwy asceta
Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 17-06-2002 10:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja będę jeszcze bardziej upierdliwa- gdyby chodziło o żeglarzy to gramatycznie poprawnie byłoby "wraz z żeglarzami głębin tnącymi cienkie deski..." , więc chyba nie o to chodzi...
W sumie nie wiem jak to zrozumieć... może fale rozbijające statki o skały, ale to chyba też nie to... Skrzywienie

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Misiek_h

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 17-06-2002 12:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak mi teraz przyszło do głowy :

Jeżeli założyć, że ta forma gramatyczna jest poprawna, a nie jest błędem tłumacza lub drukarni - może "głębiny tnące cienkie deski na stokach gór" to Morze niszczące budowle upadłego Numenoru? Może "legendarny Zachód" to Zachód z punktu widzenia Śródziemia - czyli Numenor. "Żeglarze głębin" to ci, którzy odważyli się popłynąć w kierunku dawnego Numenoru. "Górą" mogłaby być Meneltarma. Ci, którzy dotarli "poza legendarny Zachód", dotarli do Valinoru - a zatem osiągnęli nieosiągalne, spełnili marzenia.

Jeśli założyć duże związki "Mythopoei" ze Śródziemiem - miałoby to sens, chociaż z drugiej strony chyba zachodzi to na nadinterpretację. Ale warto spróbować Z przymrużeniem oka

asceta
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 17-06-2002 13:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Preciousss napisał(a):

Ja będę jeszcze bardziej upierdliwa- gdyby chodziło o żeglarzy to gramatycznie poprawnie byłoby "wraz z żeglarzami głębin tnącymi cienkie deski..." , więc chyba nie o to chodzi...

Eee, racja. "Tnących'' może się odnosić tylko do głębin. Bo i ''tnących'' i ''głebin'' to dopełniacz a ''żeglarzami'' to narzędnik.

Weźmy to na racjonalniejszym przykładzie:

Wraz z żeglarzami okrętów przemierzających morza- o tu widać to jasno że przemierzających jest do okrętów.
Wraz z żeglarzami okrętów przemierzającymi morza - na pewno można przemierzającymi przypisać do żeglarzy ale nie do okrętów. Po prostu imiesłów przy rzeczowniku musi być wtym samym przypadku. A przemierzającymi i żeglarzami to są narzędniki

Ale to chyba błąd tłumacza.
Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 19-06-2002 12:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
głębin
tnących cienkie deski na stoku gór

..."głębin tnących" - fakt, coś tu nie pasuje. Chyba żeby założyć, że chodzi o morze (w domyśle głębiny) rzucające statkami (o cienkich deskach) o skaliste zbocza gór. Ale strasznie to naciągane Nie Nie Szok
Ja stawiam na błąd w tłumaczeniu, ale w takim razie dajcie ten fragment w oryginale, to się przekonamy.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Mythopoeia - "głębin tnących cienkie deski" (Strona 1 z 2)

Skocz do: