Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Skąd sie wziął ród Beorna? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 06-06-2002 19:49    Temat wpisu: Skąd sie wziął ród Beorna? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy Tolkien wspomina gdzieś skąd sie wziął ród Beorna i jak to się stalo ze mógł się zmieniac w niedzwiedzia?Ród Beorna był za coś wyróżniony?

Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 643

Wysłany: 11-06-2002 00:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do Beorningów, to mam na ich temat nieśmiałą koncepcję, którą przedstawiałem w topicu o Kamiennych Gigantach (który stał się topikiem o zupełnie czym innym Język ). Oto ona:

http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=76&start=40

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 25-08-2002 20:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Brzmi prawdopobopnie...
Czy Tolkien pisze gdzies o tym?
W Hobbicie prawie nic nie ma chociaz tam powinno byc chyba najwiecej...
Wogule malo wspomina o Beornie, a przecierz to "orginalny" "czlowiek"

Vilva
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 191

Wysłany: 13-07-2003 04:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawe dla mnie zagadnienie, szczególnie że właśnie robię ilustracje do "H" i od paru dni mnie to nurtuje.
Moja koncepcja nieco odmienna - poprzez analogię z Królem Orłów, z tej samej części "Hobbita". W Silmarillionie ród Wielkich Orłów był ulubieńcami Manvego. Takoż było i z Huanem - dawnym podopiecznym Oromego. Kolejnym przykładem (w Hobbicie) jest szlachetny ród Kruków i Drozd pomagający Bardowi.
Ponieważ ta część Śródziemia nie była tak "cywilizowana" jak jego południe i zachód, zakładam że zachowały się tam jeszcze resztki potomstwa owych szlachetnych stworzeń, posiadających swą dumę, ze szczególną nienawiścią traktujących wszelkie przejawy zła.
Huan otrzymał min. dar mowy ludzkiej (choć tylko 3 razy w życiu), potężnej postury itd.
W związku z tym zakładam, że Beorn i jego przodkowie to ród wywodzący się od szlachetnych niedżwiedzi, które Orome obdarzył mocą przemiany w człowieka. Ciekawam tylko w jakim celu - czyżby po to by były "posłańcami" pomiędzy Kelvarami i Dziećmi Iluvatara?

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 14-07-2003 17:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rozróznijmy dwie, rzeczy pochodzenie samego Beorna i jego umiejetnosci przemiany w niedzwiedzia. Od pochodzenia calego ludu.
Co do pierwszego nie wypowiadam sie, przynajmniej na razie, po nie mam pod reka zródel. Język Co do drugiego, to zarówno z Dodatkach do WP, jak i UT, jak wreszcie The Peoples od Middle-earth, mamy poszlaki wskazujace, ze ludzie którzy skupili sie wokól Beorna tworzac lud Beorningow, byli spokrewnieni, z Edainami z Rhovanionu (krewnymi Ludu Hadora) i Eotheodem (nie wszyscy opuscili pólnocne krainy z Eorlem). Byc moze wsród nich byly tez jakies grupy Easterlingów z Ludu Bóra, który jak wiadomo dlugo przemieszkiwal we wschodnim Eriadorze i byc moze (to moja spekulacja) podczas zawieruch związanych z upadkiem Arnoru, jakies (niewielkie grupy) wyemigrowaly w doline Anduiny. Ale przy tym ostatnim sie nie upieram.

Tak wiec lud to nie potomkowie Beorna, choc tacy tez na pewno byli, ale ci z ludzi Doliny Anduiny, ktorzy uznali Beorna za swego przywódce.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

vivid
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34

Wysłany: 02-04-2004 21:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chciałam tu wstawić cytat z,ale niestety zapomniałam,w którym miejscu się on znajduje,a niestety nie udało mi się go znaleźć. Smutek W każdym razie w jednym z listów Tolkien wyraźnie twierdzi,że Beorn był człowiekiem.Na podstawie tego uważam,że ród Beorna musiał w zamierzchłych czasach albo otrzymać ten dar od Eru,albo ludzie zmieszali się z jakimiś pradawnymi istotami,dzięki czemu zyskali część ich zdolności hmmmm...
Powrót do góry

Nieninque
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 07-04-2004 17:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wspomniany przez vivid list to list 144. czyli do Naomi Mitchison (25 IV 1954): "Chociaż Beorn zmieniał skórę i niewątpliwie znał się trochę na magii, był człowiekiem".
To tak gwoli ścisłości Uśmiech

szalcia
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133

Wysłany: 11-05-2007 09:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio zaglądnąłem do lektury "Hobbita" i dręczy mnie jeszcze jedna kwestia. Mianowicie chodzi tutaj o słowa Gandalfa:
Cytat:

Widziałem go kiedyś siedzącego samotnie na szczycie Samotnej Skały, zapatrzonego w księżyc, który zachodził za Góry Mgliste, i dosłyszałem, jak mruczał w języku niedźwiedzi: "Przyjdzie kiedyś dzień, żę oni wyginą, a ja powrócę!". Dlatego właśnie przypuszczam, że musiał ongi przybyć tutaj z gór.

Jest jeszcze jeden cytat:
Cytat:

- Dlaczego ta skała nazywa się Samotna? - spytał Bilbo, idąc u boku czarodzieja.
- To on ją tak nazwał, bo tak mu się podobało. Nazywa wszystko, jak chce, a to w dodatku jedna jedyna skała w pobliżu jego domu i on dobrze o tym wie.

Może Beorn był kimś w rodzaju Bombadila tylko na wschód od Gór Mglistych? Być może faktycznie jest potomkiem dawnych niedźwiedzi, który troszczył się o pewien odcinek gór, który niegdyś zamieszkiwał, a teraz zmuszony do przeprowadzki przez olbrzymy opiekował się pustkowiami nieopodal Samotnej Skały?

Ale z drugiej strony cytat z Listów wspomniany już wcześniej.

I tu nasuwa mi się mała teoria:
Porzucone dziecko ludzkie wychowane przez szlachetne niedźwiedzie, zostaje opiekunem zwierząt, zna ich mowę. Gdy dorasta staję się potężny lecz nieco dziki i tak zamieszkuje sobie okolice, bądź też same Góry Mgliste.

Pozdrawiam victory

P.S. Ale stary topic rozgrzebałem Język

...
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę."

† Arek Gołaś †
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Skąd sie wziął ród Beorna? (Strona 1 z 2)

Skocz do: