Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Hobbit - ocena własna (Strona 10 z 11)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lady dragon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 56

Wysłany: 31-05-2012 10:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do samego ,, Hobbita" to ja przeczytałam go najpierw. Szczerze mówiąc bardzo mnie wciągnął od samego początku. I do samego końca czytałam go z zapartym tchem. Tylko nie wiem dla czego zawsze przy nim coś muszę jeść... Co do ulubionej rasy z Hobbita to ja wprost kocham uwielbiam smoki, ale i elfy są bardzo bliskie mojemu sercu. Elfik
Powrót do góry

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 31-05-2012 11:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio chciałam odświeżyć sobie Hobbita przed premierą ekranizacji. Jednak jakoś nie mogę się zmusić do lektury. Hobbit to książka dla dzieci i niestety to widać przy lekturze. Niedawno czytałam też Narnię - a właściwie słuchałam audiobooków - w w tym przypadku "dziecięcość" tej literatury aż tak mi nie przeszkadzała jak przy Hobbicie. Może dlatego, że w stosunku do Tolkiena mam trochę większe oczekiwania? Kiedy czytałam Hobbita po raz pierwszy, też szczególnie mnie nie zachwycił, to chyba jedna z książek Tolkiena, które najmniej mi się podobały (oprócz Pana Błyska). W Hobbicie brakuje mi przede wszystkim historycznego tła, nawiązań do wydarzeń ze wcześniejszych er Śródziemia, które nadawały tę niezwykłą głębię Władcy, czy też - z nowszych dzieł - Dzieciom Hurina. Hobbit jest trochę jakby zawieszony w próżni pod tym względem.

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 601

Wysłany: 31-05-2012 11:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bo Hobbit nie jest książką dziejącą się na przestrzeni wielu wieków jak Sil, czy nawet lat jak WP .
Obrazuje on drobny epizod ( w dziejach Śródziemia ) i jako taki powinien być w takim kontekście oceniany .
Jednak ten drobny epizod ma swoją i historię i głębokie korzenie w przeszłości, jak i kontynuację w WP.
Więc oceniając te książkę jako samoistne dzieło to nie będzie ocena obiektywna, gdyż IMHO tylko z innymi można ją w miarę obiektywnie ocenić.
Powrót do góry

thorgal20
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 84

Wysłany: 01-06-2012 11:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie można oceniać Hobbita jako oddzielnej książki. To jest opis wydarzeń, który ma istotne znaczenie dla tego co działo się później w Śródziemiu. Tak jak napisał Aragorn7 trzeba na tę książkę patrzeć z szerszego kontekstu. Nie uznaję audiobooków dlatego nie zamierzam komentować zapoznawania się z książką w ten sposób.

Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 18-11-2012 18:32    Temat wpisu: Re: Hobbit - ocena własna Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mam takie pytanko, nie dawno zacząłem czytać po raz kolejny Hobbita gdzie w początkowych rozdziałach Thorin z krasnoludami mieli spotkac się pod Zielonym Smokiem o 11. jak oni liczyli godziny? zegary sloneczne czy co?

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 18-11-2012 18:45    Temat wpisu: Re: Hobbit - ocena własna Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Turambar II napisał(a) (zobacz wpis):
mam takie pytanko, nie dawno zacząłem czytać po raz kolejny Hobbita gdzie w początkowych rozdziałach Thorin z krasnoludami mieli spotkac się pod Zielonym Smokiem o 11. jak oni liczyli godziny? zegary sloneczne czy co?

O czasie w Śródziemiu:http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=81350&high light=zegary#81350

Btw bardzo ciekawy temat Uśmiech

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Ashke Verasca
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 06-12-2012 07:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hobbit jest dla mnie bają nad baje. Czyta się szybko i łatwo, są postacie, które można pokochać, wydarzenia, które wciągają. I jak już się przeczyta Władcę Pierścieni, to widzimy, jak wielkie znaczenie mają niektóre z nich. Kocham Hobbita, za to, że mogę wrócić do czasów szczęścia i młodości Bilba. I za Smauga oczywiście.

amaze
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 27-12-2012 17:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem dość świeżo po przeczytaniu Hobbita po raz drugi (chciałam go sobie odświeżyć przed premierą) i teraz podobał mi się bardziej niż za pierwszym razem.
Pierwszy raz czytałam go bardzo dawno temu, oj, to prawie piętnaście lat już minęło, kiedy jeszcze nie śniło nam się, że będzie to kiedyś lektura szkolna (na marginesie: ostatnio w poszukiwaniu tego tytułu przetrząsnęłam bez mała pół biblioteki publicznej i byłam bardzo mile zaskoczona, kiedy pani bibliotekarka poinformowałam mnie, że powinnam szukać na półce z lekturami szkolnymi...). No i nie zachwycił mnie... żeby nie powiedzieć: totalnie znudził i zawiódł. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że miałam złe nastawienie.
Dopiero co poznałam fantasy w wydaniu Sapkowskiego, którego wszystkie części Wiedźmina zafascynowana połknęłam i poprosiłam kolegę o podsunięcie mi czegoś podobnego. Ten zaś, zapalony fan fantasy, uznał najwidoczniej (bardzo słusznie zresztą), że przyda mi się co nieco klasyki i podsunął Hobbita, nie uprzedzając jednak, że próżno w nim szukać tego typu rozwiązań, akcji i soczystości, jak u Sapkowskiego. No a ja szukałam, nie znalazłam i efekt był tego taki, że aż do ponownej lektury zapamiętałam tylko sam początek książki (do przygody z trollami), resztę chyba wyparłam Z przymrużeniem oka

A Hobbita chyba powinno się czytać trochę jak baśń. Rozluźnić się i dać się porwać tej dziecięcej stronie w nas. Teraz za drugim podejściem czytałam go z uśmiechem na ustach i z prawdziwą przyjemnością chłonęłam atmosferę Śródziemia... Dziś wiem, że będę do niej wracać, a już na pewno będę ją czytać dzieciom.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Następna

Temat: Hobbit - ocena własna (Strona 10 z 11)

Skocz do: