Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Hobbit - ocena własna (Strona 1 z 11)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Loralor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 06-01-2002 21:42    Temat wpisu: Hobbit - ocena własna Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najwięcej uwagi poświęca się WP, ale przecież Hobbit to Wprowadzenie, choć moim zdaniem, jes pisany bardziej bajkowo, to chyba nikt się przy nim nie nudził (moge się mylić), cenię Hobbita przedewszystkim za humor, ale także za całokształt, kiedy przed oczami stają mi po kolei wszystkie sceny to muszę przyznać, że Mistrz jest po prostu cudowny i zazdroszcze mu. Sama chciałabym napisać taką książkę!!!
I o tych mrocznych murach także śpiewaj, Które trwały tak długo pod cieniem zielonym.
Powrót do góry

Durandir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 06-01-2002 21:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

moim zdaniem hobbit jest "za krótki" tzn. tolkien z szybkością błyskawicy przenosi się od wydarzenia do wydarzenia. Na mnie książka robi wrażenie trochę chotycznej, ale to odczucie subiektywne.

I po 2: Hobbit był właśnie pisany jako bajka i kłócił bym się czy można go zaliczyć do książek fantasy,

Ostatnio zmieniony przez Durandir dnia 06-01-2002 21:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 06-01-2002 21:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Na mnie książka robi wrażenie trochę chotycznej

Narracja jest trochę pośpieszna, to fakt, ale chaosu w niej nie ma-logika i kompozycja całości pozostaje (moim zdaniem) niezachwiana.
Cytat:
Hobbit był właśnie pisany jako bajka i kłócił bym się czy można go zaliczyć do książek fantasy,

WP też nie był pisany jako "fantasy"-z tego powodu, że wtedy takie określenie jeszcze nie funkcjonowało w literaturze. Co prawda w 1932 r. ukazał się "Feniks na mieczu" Howarda i tą datę uważa się za początek nurtu sword&sorcery, ale nie bez kozery właśnie Tolkiena określa się jako ojca gatunku (z czego wynika, że nie mógł usiąść i powiedzieć "Teraz napiszę powieść fantasy").

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 06-01-2002 21:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien kiedy pisał Hobbita napewno nie miał zamiaru napisać powieści fantasy, przynajmniej w pełnym tego sława znaczeniu, gdyż Hobbit był pisany z myślą o dzieciach (i to chyba nie tych starszych).
I to prawda że Hobbit jest bajkowy. To nie ulega wątpliwości

MenTh0l
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 06-01-2002 21:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hobbit rządzi. Jakby nie on, nigdy bym nie przeczytał nic z Tolkiena. Od H. sie zaczeła cała moja przygoda z Tolkienem. Pamietam jeszcze jak zachwycil mnie ten GENIALNY klimat, te przygody Bilba no i niepowtarzalni Gandalf, Thorin i Elrond. Kocham te książke i cały czas do niej wracam. Kupiłem nawet Hobbita w oryginale. W/g mnie to jest klasyka- bez niej nie wolno zagłębiać sie wogole w reszte. Tak nawaisem mowiac to juz wiem co bede czytal moim dzieciom:)

Drops
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 06-01-2002 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

heh, ja tam Hobbita nie czytałem jako pierwszego to chyba była 3 książka Tolkiena. I dpooki nie przeczytałem go dwa razy nie wywarł na mnie pozytywnego wrażenia ot co taka bajka dla dzieci, nic nadzwyczajnego

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 06-01-2002 21:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"Hobbita" nic nie przebije pod względem humoru językowego. Jako źródło cytowań jest może trochę niezgodny z resztą kanonu (np. Elfowie uciekający ze strachu przezd trollami), ale walory językowe ma pierwszorzędne. Podpisuę sie obiema rękoma pod postem Menth0la Uśmiech

Loralor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 06-01-2002 21:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się z MenThOL'em i Ruginem, po 1, (już nie wspominając o tatusiu czytającym Tolkiena na dobranoc Język) moja historia zaczęła się właśnioe od Hobbita, i to dzięki niemu pokochałam Tego Wielkiego Pisarza, po 2, czy nie masz czasem ochoty usiąść w wygodnym fotelu, przed kominkiem i fajką (tytoń powoduje raka serca i choroby - Ministerstwo Zdrowia i Oświaty Z przymrużeniem oka) w ustach i zagłębiś się w takiej lekturze, gdzie możesz się troche pośmiać, poczuć się jak w bajce i stać się jednym z takich bajkowych postaci? sięgnij od czasu do czasu po Hobbita i zauważ te wspaniałe strony tejże książki!
I wcale nie chce tu nikogo obrażąć, ani nic podważać, po prostu to moja opinia! Skrzywienie

I o tych mrocznych murach także śpiewaj, Które trwały tak długo pod cieniem zielonym.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następna

Temat: Hobbit - ocena własna (Strona 1 z 11)

Skocz do: