Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu.... Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." , 

Temat: Czemu zaczęliście czytać książki Tolkiena? (Strona 1 z 24)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 22, 23, 24  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ermenelwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 07-05-2002 17:49    Temat wpisu: Czemu zaczęliście czytać książki Tolkiena? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W jednym z forów pojawił się dość ciekawy wątek:
Cytat:
Ja też nic nie wiedziałem dopóki w bibliotece WP nie spadł mi na głowę

Bez przesady z tą potrzebą uświadamiania. Czy wy wiedzieliście coś na temat Tolkiena gdy czytaliście Hobbita? znaliście jego biografie? wiedzieliście jakie inne książki napisał? wątpię...

Tysiące późniejszych miłośników Tolkiena trafia na niego przypadkiem.

No własnie a czemu Wy zaczęliście czytać WP.

W moim przypadku było tak. W podstawówce przerabialiśmy fragment z WP, dokładnie "Most w Khazad-dum". Wtedy usłyszałam imię Legolas i po prostu mnie zaintrygowało, więc postanowiłam przeczytać. Uśmiech

Misiek_h
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 07-05-2002 17:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mój sąsiad kupił parę lat temu WP. Słyszałem już wcześniej o WP, więc jak tylko przeczytał, pożyczyłem ją. No i wpadłem Z przymrużeniem oka

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 07-05-2002 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja muszę się przyznać, że całkiem przypadkiem wpadłem w księgarni na Silmarillion gdzieś tak koło 90 roku, a ponieważ uwielbiałem różne mitologizowane historie, poczynając od Mitów Greckich, a na Starym Testamencie kończąc, nie mogłem się oprzeć tej książce. No a potem ma sie rozumieć musiała przyjść kolej na Władcę Pierścieni. Co ciekawe Hobbita przeczytałem gdzieś tak koło 7 klasy podstawówki i nie spowodował on że sięgnąłem po WP. Dopiero po lekturze Silmarillionu po prostu musiałem WP przeczytać. Muszę dodać jeszcze, że w mojej rodzinie nie ma tradycji czytania Tolkiena, ani jakiejkolwiek fantasy.
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 07-05-2002 21:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Bez przesady z tą potrzebą uświadamiania. Czy wy wiedzieliście coś na temat Tolkiena gdy czytaliście Hobbita? znaliście jego biografie? wiedzieliście jakie inne książki napisał? wątpię...

Tysiące późniejszych miłośników Tolkiena trafia na niego przypadkiem.

jak to Zdziwienie ja o nazwisko Tolkien znam odkad siegam pamiecia. zaznaczam, ze u mnie w domu fantastyka nie jest czytana przez nikogo oprocz mnie. inna sprawa, ze nie wiedzialam zupelnie o czym sa jego ksiazki ^^"
wracajac do tematu: musze sie przyznac, ze po WP siegnelam ze wzgledu na popularnosc i recenzje innych ludkow. po hobbicie nie palilam sie do przeczytania trzech tysiecy stron Z przymrużeniem oka ale po przeczytaniu zaledwie dwoch rozdzialow, tak mnie wciagnelo, ze zapomnialam o innych xazkach ;P

Gilthoniel, A! Elbereth!
Wciąż pamiętamy - w cieniu drzew,
W kraju dalekim pędząc swe dnie -
Światło twych gwiazd wśród Zachodnich Mórz.
Powrót do góry

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 08-05-2002 07:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przeczytałem WP całkiem niedawno, jak roszeszły się pogłoski o tym, ze będa kręcić film, ale podchodzilem do Tolkiena jak do przysłowiowego jeża: "jakieś tam fantasy - jak ja przez to przebrnę?". Jednak popularność profrsora była intrygująca, no i dobrze było wiedzieć o co w filmie chodzi. Uśmiech Ku mojemu zdumieniu WP wręcz połknąłem, potem Hobbit i Sil. Potem pojawil się film i ciesze się, ze nie pozanawałem Tolkiena poprzez X muzę, bo bym po książkę nie sięgną. Dzieki WP zmieniłem zdanie nt. fantasy.
Powrót do góry

Elurin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 96

Wysłany: 08-05-2002 14:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszyscy tu mówią, że nie ma w ich rodzinach tradycji czytania fantasy. U mnie jest. No i z tego powodu zacząłem czytać Tolkiena. Od małego dziecka (circa 5 lat) pamiętam stojący na najwyższej półce (a w zasadzie stojące - III) tomy z wielkim drukowanym napisem TOLKIEN. Pewnego dnia gdy książkę przeczytał mój starszy brat, postanowiłem, że zrobię to i ja. Co ciekawe nie pamiętam co przeczytałem pierwsze "Hobbita", czy WP.

maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 08-05-2002 15:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkiena "poznalom" w szkole na polskim nauczycielka czytala nam fragment Hobbita (jak uciekali w beczkach)...Po przeczytaniu Hobbita odrazu siegnalom po Wladce...niestety w tlumaczeniu Lozińskiego i troche mnie zatkalo jak zaczolm czytac...

Ostatnio zmieniony przez maeglin dnia 31-08-2002 22:09, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

on-na
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 08-05-2002 16:04    Temat wpisu: Czemu zaczęliście czytać WP? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeden z kolegów wziął ze sobą na wspólne wakacje H i WP. Nieźle się pośmialiśmy, kiedy jednego z pierwszych wieczorów ogłosił, że będziemy sobie na głos czytać codziennie po kawałku (takie "poczytaj mi mamo" kilkanaście lat później Oczko ) Wprawdzie udało mu się wszystkich zgarnąć i skłonić do głośnego czytania, ale skończyło się na jednym wieczorze. Nie przebrnęliśmy przez pierwszy rozdział H - z powodu dogadywań, śmiechu i komentarzy (niektórzy lektorzy wykazali się wybujałym talentem recytatorskim), ale do kolegi ustawiła się kolejka chętnych do pożyczenia i przeczytania książek w trybie indywidualnym. Ja byłam pierwsza w kolejce.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 22, 23, 24  Następna

Temat: Czemu zaczęliście czytać książki Tolkiena? (Strona 1 z 24)

Skocz do: