Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: WP w teatrze- możliwe, czy nie? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 30-04-2002 12:23    Temat wpisu: WP w teatrze- możliwe, czy nie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Prowadziłam ostatnio z pewną osobą dość ożywioną dyskusję o różnicach między teatrem, a kinem i ze strony ów osoby padł argument, że Władcy Pierścieni nie dałoby się przenieść na scenę teatru, a nawet jeśli by się to stało, byłaby to profanacja tego dzieła.
Ja osobiście uważam, że byłoby to możliwe i z chęcią zobaczyłabym coś takiego. W prawdzie efekty specjalne dużo dały wersji filmowej, ale myślę, że dałoby się oddać klimat Śródziemia w "surowych" warunkach sceny teatralnej. Wymagałoby to o wiele więcej wyobraźni od widza i to akurat uważam za duży plus. Jeśli zostałoby to dobrze zrobione to raczej nie byłaby to profanacja. Ale to jest moje zdanie.
Rozmowa skończyła się propozycją, aby szanownych forumowiczów poprosić o zdanie, więc proszę. Co wy na to? Czy byłoby to możliwe i czy każda próba wystawienia Władcy na scenie teatralnej okazałaby się profanacją?

pozdrowionka Złośliwy uśmiech

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

ermenelwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 30-04-2002 12:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najpierw byłam przekonana, że nie. Ale jak się nad tym zastanowić. Może coś takigo ja teatr Kantora dałoby radę. Z tym, że nakład pracy byłby o wiele większy niż przy filmie i nie wiem czy komuś chciałoby się to robić.

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 30-04-2002 13:06    Temat wpisu: WP w teatrze- możliwe, czy nie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mysle ze mozliwe. Jako teatr to raczej w stylu - dzinsy, harleye i na tle białej sciany, zadnych pseudorealiztycznych drzewek i pagorkow, tylko symboliczna scenografie moglaby to udzwignac, bo Tolkien jest unoiwersalny jak Szekspir ( wiec powinno sie zrobic cos takiego jak
Mont Blanc = drabina, w ktoryms z przedstawien Kordiana ).
Wszytko prawie pozostawic aktorstwu, swiatlu i charakteryzacji.
Inna sprawa że daloby sie tez, jako przedstawienie plenerowe, w stylu "greckim" - caly dzien na powietrzu, w jakiejs wybitnie "srodziemniowej" okolicy, ale juz w bardziej typowych kostiumach, moze nieco przestylizowanych.
Ostatnim dobrym pomyslem na zrealizowanie tego jest to co juz robi
jakis teatr z Illinoi ( moglam sie machnac w nazwie, bo niepamietam ktory ze Stanow ale chyba Illinoi ) robia balet z Silmarilliona glownie Beren i Luthien oraz jakies zwiazane historie.
IMHO mysle, ze Mistrzu bylby zadowolony z uzywania jego dziela w ten sposob, jako materii do teatrow, baletow, radia, kina, grafiki, muzyki, opowiadan, wierszy. Przeciez to jest to czego chcial dla swojego mitu.
poz
tal

magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 30-04-2002 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Prowadziłam ostatnio z pewną osobą dość ożywioną dyskusję o różnicach między teatrem, a kinem i ze strony ów osoby padł argument, że Władcy Pierścieni nie dałoby się przenieść na scenę teatru, a nawet jeśli by się to stało, byłaby to profanacja tego dzieła.

niemozliwe byloby by nietyle samo przeniesienie LOTR na deski teatru, ale oddanie klimatu powiesci. Teatr i telwizja/kino to dwie zupelnie rozne rzeczy.. w teatrze emocje i uczucia sa zupelnie inaczej wyrazane. i choc jestem zwolenniczka teatru to nie widze potrzeby robienia z WP sztuki Język
to chyba na tyle Elfik
ps
a tak przy okazji... nie tak dawno czytalam o musicalu opartym na "Silmarillionie" Elfik

Gilthoniel, A! Elbereth!
Wciąż pamiętamy - w cieniu drzew,
W kraju dalekim pędząc swe dnie -
Światło twych gwiazd wśród Zachodnich Mórz.
Powrót do góry

Preciousss
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 30-04-2002 14:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
niemozliwe byloby by nietyle samo przeniesienie LOTR na deski teatru, ale oddanie klimatu powiesci.

Dlaczego nie? Teatr nie jest pozbawiony efektów świetlno- dźwiękowych. Zamiast np zobaczyć (jak w filmie) ogrom Morii w teatrze można by było go np usłyszeć- w grę wchodzi wyobraźnia widza- to wszystko. WP w wykonaniu teatralnym byłoby trudniejsze zarówno dla obsady, reżysera, scenografa, jak i dla odbiorcy, ale niemożliwy nie Uśmiech

pozdrowionka

"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 30-04-2002 15:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

WSZYSTKO da sie wystawic w teatrze, Tolkiena rowniez mozna by dobrze zaadaptowac, gdyby znalazl sie dobry scenarzysta, dobry rezyser i dobry zespol aktorow. No i oczywiscie kasa. I wcale nie musialby robic tego teatr tak awangardowy jak Cricot2 Kantora.
Kiedy nie bylo jeszcze tasmy filmowej, byl teatr. Wystawiano na scenie wszystko, nawet Szekspira z duzymi scenami batalistycznymi. Czego nie mozna bylo pokazac wprost, starano sie zasugerowac widzom tak, zeby poruszyc z miejsca ich wyobraznie.
A film tylko to uproscil. Dzis widzom, szczegolnie mlodym, Romeo Szekspira kojarzy sie juz tylko z Leonardo diCaprio wysiadajacym z limuzyny z rewolwerem w garsci. Szkoda

Powrót do góry

Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 30-04-2002 16:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A wedlug mnie to jest niemozliwe. Popatrzcie tylko na film: ile lat
czekalismy zeby ktos sie odwazyl go nakrecic ? A poza tym trzeba
by bylo zatrudnic aktorow karlow bo efektow specjalnych w teatrze
za duzo nie ma... No chyba zeby wymyslono jakas ciekawa adaptacje.
No ale wtedy dla mnie to by byla profanacja (heh jakby juz nie bylo
co wystawiac w teatrach, mlodzi scenarzysci czekaja bardzo dlugo na
szanse wystawienia swej sztuki a wy chcielibyscie jeszcze adaptowac
dziela Mistrza). Ja sie na to nie zgadzam ! Śmiech

magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 30-04-2002 19:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Preciousss napisał(a):

Cytat:
niemozliwe byloby by nietyle samo przeniesienie LOTR na deski teatru, ale oddanie klimatu powiesci.

Dlaczego nie? Teatr nie jest pozbawiony efektów świetlno- dźwiękowych. Zamiast np zobaczyć (jak w filmie) ogrom Morii w teatrze można by było go np usłyszeć- w grę wchodzi wyobraźnia widza- to wszystko. WP w wykonaniu teatralnym byłoby trudniejsze zarówno dla obsady, reżysera, scenografa, jak i dla odbiorcy, ale niemożliwy nie Uśmiech

pozdrowionka

zle mnie zrozumialas. piszac o klimacie nie mialam na mysli ani efektow specjalnych, ani scenografii. uwazam, ze film Jackson'a, choc swietny, nie oddaje atmosfery ksiazki w takim stopniu, jakbym chciala. ciagle bede trzymala sie tego, ze sposob gry aktorow teatralnych, mimo ze go uwielbiam, nie pasuje do pokazania emocji i watkowo "wladcy...". wiec ciagle trzymam sie tego, ze nie jest to najlepszy pomysl. nie twierdze, ze jest to nie mozliwe, tylko watpie, zeby mi sie spodobalo.
pzdr

Gilthoniel, A! Elbereth!
Wciąż pamiętamy - w cieniu drzew,
W kraju dalekim pędząc swe dnie -
Światło twych gwiazd wśród Zachodnich Mórz.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: WP w teatrze- możliwe, czy nie? (Strona 1 z 4)

Skocz do: