Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Cała Polska czyta Tolkiena... dzieciom (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 20-04-2008 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Meldagorze, można Ci tylko pozazrościć takiego mądrego Braciszka!!! Elfik I powinszować mu takiego dobrego nauczyciela! Z przymrużeniem oka Miejmy nadzieję, że Twój Braciszek jak dorośnie nadal bedzie się pasjonował Tolkienem! Śmiech Spox
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 03-05-2008 14:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ehh... to dobrze by było czytać dzieciaczkom Tolkiena, nie przeczę... Ale zależy jakim Skrzywienie
Przytoczę własne doświadczenie. Jakiś rok temu moja ośmioletnia siostrzyczka Magdziorka zapoznała się z filmem (ee.. podobał się jej.. nie powinna go ogląać ale jakoś tak sama nauczyła się obsługiwac DVD wszystko mi się pomieszało ) i stwierdziła, że bardzo się jej podoba (teraz już wiem, że PODOBAŁ SIĘ JEJ ARAGORN Skrzywienie )...

Po pewnym czasie i po setnym oglądnięciu WP przez Magdziorka stwierdziłam, że zapoznam ją co nieco z Tolkienem. Miałam zamiar zacząć od Hobbita. Cóż - porażka. Ale się przyczepiłam i mimo wszystko chciałam wykształtować siostrzyczke na tolkienomaniaczke Jestem rozwalony i drugie podejście zrobiłam z Gospodarzem Gilesem z Ham...

Eeeem....
Teraz mam wyrzuty sumienia, że przeze mnie Magda nie chce czytać książek Smutek Ostatnio biegała po domu uczekając przed swoją lekturą Puc, Bursztyn i goście krzycząc "Wolę umrzeć na schodach niż przeczytać książkę!!!"

Jeżeli ktoś ma na tyle inteligentne dzieci, że chętnie słuchają historii napisanych przez Mistzra - proszę im je czytać! To zależy od rodziców. Ale lepiej nie robić tego na siłę..
No chyba że chce się mieć potem w domu takie Magdy które Filonka bez ogonka czytają przez 2 miesiące (bo "lepsze są Simsy" wszystko mi się pomieszało )...

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Natolin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 382

Wysłany: 02-06-2008 16:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mój 6-letni brat Szymon bardzo mnie zaskoczył swoją wiedzą o Tolkienie Zdziwienie Zdziwienie .
- Ja chcę być Nazgulem! – krzyknął, gdy ktoś z rodziny poruszył temat strojów na TFa. Tym bardziej mnie zaskoczył, gdy go zapytałem jak wyglądają Nazgule. Odpowiedział: noszą czarne płaszcze i jeżdżą na czarnych koniach. Potem powiedziałem mu, że Nazgule nazywają się inaczej Upiory Pierścienia i jako Nazgul musi chodzić jak pokraka. Więc on spróbował poruszać się stylem nazgulskim. Język A potem ciągle pytał: Jak nazywają się Potwory Pierścienia. Super śmiech Super śmiech Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 02-06-2008 16:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mój brat jest podobnym książkomaniakiem jak ja. Jego biblioteczka przerasta moją (no, powody TEGO faktu są wyjątkowo przyziemne), a czyta dużo i szybko. Ma tylko 9 lat, a Hobbita skończył w trzy dni i teraz domaga się WP Elfik Jego ulubioną rozrywka stało się łażenie za mną i pytanie o wszystko, czego nie zrozumiał, a oczywiście bez wgłębiania się w WP, Silma i tak dalej nie mogę odpowiedzieć. Drugą ulubioną rozrywką jest powtarzanie na głos składu drużyny krasnoludów w komplecie z Bilbem. Nie macie pojęcia, jakie to męczące, wysłuchiwać litanii Oinów, Gloinów, Orich, Norich, Dorich i innych Thorinów przez dwanaście godzin na dobę...

EDIT: Już kończy drugi tom WP Elfik

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3

Ostatnio zmieniony przez Niuchaczaus dnia 23-04-2011 15:19, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Pan Vandemar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 13-10-2008 16:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tylko chciałbym dodać, że zmuszanie/zachęcanie dzieci do czytania Tolkiena to ryzykowna sprawa, bo może zakończyć się dwoma różnymi, niezbyt ciekawymi, wariantami:

a.) Dzieci zaczną kojarzyć Tolkiena z lekturami typu "Krzyżacy", "Pan Tadeusz", czy, w przypadku "Hobbita", "Plastusiowy Pamiętnik". Chyba nie muszę tłumaczyć w jaki sposób zaszkodziłoby to nie tylko Tolkienowi, ale fantastyce w ogóle. Przy okazji, uważam, że autorom, których książki są lekturami szkolnymi, wyrządzono wielką krzywdę.

b.) Hurra! Święto lasu! Dzieci pokochały Tolkiena! Zaczytują się w jego książkach! Wieszają mapy Śródziemia na ścianach! Dyskutują na przerwach, kto był "fajniejszy": Aragorn czy Legolas! Koncerny zwietrzyły okazję! Wielki powrót wszelakich kapsli z orkami i spółką dołączanych do paczek z chrupkami! Nowość- kapsle z Ainurami! Breloczki, piórniki i Bóg wie, co jeszcze, z podobiznami Turina, Berena, Luthien... I Harry Potter został zdetronizowany. Ale czy tego chcemy?

Według mnie lepiej nie popularyzować Tolkiena za bardzo i na siłę, bo stanie się albo persona non grata, albo jedną z ikon kultury masowej. W ogóle lepiej nie kombinować, bo obecny stan rzeczy jest chyba najbardziej pożądany. Albo najmniej niepożądany.
Powrót do góry

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 13-10-2008 17:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pan Vandemar napisał(a) (zobacz wpis):

a.) Dzieci zaczną kojarzyć Tolkiena z lekturami typu "Krzyżacy", "Pan Tadeusz", czy, w przypadku "Hobbita", "Plastusiowy Pamiętnik". Chyba nie muszę tłumaczyć w jaki sposób zaszkodziłoby to nie tylko Tolkienowi, ale fantastyce w ogóle. Przy okazji, uważam, że autorom, których książki są lekturami szkolnymi, wyrządzono wielką krzywdę.

b.) Hurra! Święto lasu! Dzieci pokochały Tolkiena! Zaczytują się w jego książkach! Wieszają mapy Śródziemia na ścianach! Dyskutują na przerwach, kto był "fajniejszy": Aragorn czy Legolas! Koncerny zwietrzyły okazję! Wielki powrót wszelakich kapsli z orkami i spółką dołączanych do paczek z chrupkami! Nowość- kapsle z Ainurami! Breloczki, piórniki i Bóg wie, co jeszcze, z podobiznami Turina, Berena, Luthien... I Harry Potter został zdetronizowany. Ale czy tego chcemy?

Cóż ja może byłam dziwna, ale "Krzyżaków" i "Pana Tadeusza" lubiłam. I to, że były lekturami w szkole nie zmieniło tego. A nawet w przypadku niektórych książek, dzięki szkole poznałam je lepiej. "Hobbit" był moją lekturą w podstawówce, WP w gimnazjum (tu co prawda mieliśmy tylko 2 godziny lekcyjne na to i ja prowadziłam lekcje, bo moja ówczesna polonistka nie przepadała za Tolkienem).

Ani przypadek a) ani b) (w kontekście koncernów, nie map Jestem rozwalony ) nie nastąpił.

Zatem, popularyzować Tolkiena jak najbardziej, polecać go znajomym, czytać dzieciom. Czemu nie? Ale nic na siłę Ble Ble ;D Jak się komuś spodoba to świetnie, jak nie trudno, tragedii nie będzie.

Ale ja bym tak czarno przyszłości nie widziała Pserwa

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Pan Vandemar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 13-10-2008 18:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też lubiłem "Krzyżaków". "Pana Tadeusza" trochę mniej.

Twierdzisz, że przypadek a) i przypadek b) nie nastąpiły. Oczywiście, że nie nastąpiły, bo gdybałem na temat zjawisk, które mogłyby zajść, gdyby Tolkiena popularyzowano "masowo" (wiem, idiotyczne sformułowanie), a Ty jesteś pojedynczą osobą Z przymrużeniem oka .

Oczywiście nie mam nic przeciwko zachęcaniu ludzi do czytania dzieł Tolkiena. Chodzi mi o to, żeby nie indoktrynować dzieci, bo one niestety nie pojmą, "o co w tym chodzi" i nawet, jeśli "Władca" im się spodoba, to sens czytania tej książki zostanie wypaczony.

PS.: Mam nadzieję, że piszę zrozumiale. Nie byłby to pierwszy raz, kiedy używam słów których nie rozumiem w momentach, w których nie powinienem Zdziwienie .
Powrót do góry

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 13-10-2008 19:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pan Vandemar napisał(a) (zobacz wpis):
Chodzi mi o to, żeby nie indoktrynować dzieci

Polecam lekturę eseju Zofii Staneckiej "Nasturcji Gamgee" Opowiedz mi mamo... Czyli dziecko w krainie Władcy Pierścieni (Aiglos nr 4). Właśnie do niego wróciłem z wiadomych powodów. Uśmiech

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Cała Polska czyta Tolkiena... dzieciom (Strona 4 z 5)

Skocz do: