Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? (Strona 15 z 16)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lady dragon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 56

Wysłany: 28-08-2009 17:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ciężko o tym co cokolwiek napisać hmm .. Tolkiena zainspirowało średniowiecze ja tez bym wyobrażała sobie tak śródziemie w stylu średniowiecznym jako pasjonatka i nie tylko hi hi:) poza tym do jego książek ten świat pasuje wyobrażacie sobie że co by było gdyby akcja władcy pierścieni odgrywała się w 21 wieku? albo w 16? świat średniowieczny i fantasy łącznie z jego stylem jest dużo bardziej efektowny ludzie tęsknią do tego świata i wszystkiego co jest z nim związane bo wydaje im się że to świat pełen ideałów gdzie wszystko jest lepsze i jest to czego teraz brakuje Elfik
Powrót do góry

CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 122

Wysłany: 30-12-2013 16:22    Temat wpisu: Style architektoniczne miast i budowli Ardy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam pewną odskocznię od tematu nieustannie związanego z ekranizacją H2, bo gdzie nie wejdę atakuje mnie on z każdej strony do roboty UWAGA, UWAGA !!!
Czy zastanawialiście się nad stylami architektonicznymi w całej Ardzie? W jakim stylu wzniesiono dane miasta czy budowle i dlaczego? Gondolin dla mnie to istny gotyk, ze względu na strzelistość budowli i monumentalność całego miasta. Rivendell to rokoko, ze względu na fantazyjne dekoracje, bogate zdobienia i niestandardowe kształty, a co myślicie o innych?

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 30-12-2013 18:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rivendell i rokoko?? Zdziwienie Ratujcie bo go pobiję W żaden sposób się nie zbiegają. Rokoko to styl przeładowania złotem i pozłotką. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić żyjące 3 tysiace lat smukłe, poważne i wojownicze elfy lubujące się w mieszczańskich złocistych puttach gęsto rozpacianych na plafonie z grubawą Dianą Śmiech O matko i córko, nie Ratujcie bo go pobiję
Ale Rivendell dla mnie jest drewniane, smukłe, z lśniących jasnych odmian drewna, wplecione w krajobraz leśny. Jest to raczej wielokrotność bryły drewnianego zameczku, rodzaj leśniczówki ale o wiele bardziej smukłej, eleganckiej i z dużą ilością "filigranowych" drewnianych rzeźbień. Raczej bryła górskich zamków Ludwika Bawarskiego jednak z jasnego, srebrzystego i złotawego typu drewna z rzeźbieniami przypominającymi styl lateński i secesję. Rzeźby podobne do tej quasi-secesji jaką zastosowali Howe i Lee w filmie, ale samą bryłę widziałabym raczej jako bardziej kompaktowy i smukły zameczek a nie rozrzucone tu i ówdzie odrębne wille i altany jak to było u nich. Na pewno powinno być kilka malowniczych wodospadów ale nie koniecznie przepływających przez i pod budynkami. I nie koniecznie takich wielkich jak te zrobione w filmie, wystarczające byłby wodospady wielkości naszych, karkonoskich. Na pewno też jakiś jeden duży taras i kilkanaście mniejszych tarasów i balkonów by było ok. Ponieważ w filmie mamy jesienne liście niezbyt podobało mi się, że wiele elementów drewnianych budowli jest także żółte, złociste, rdzawe a nawet siwe czy niebieskie itp. moim zdaniem ładniej by wyglądało filmowe Rivendell na tle jesiennych barw, gdyby było wyłącznie w barwach białej i brązowej z odrobiną srebra.
poz Uśmiech
tal

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 30-12-2013 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba się tu jeszcze nie wpisywałam. Jakoś nie miałam chakry, teraz też nie mam, ale sobie popiszę. Z przymrużeniem oka

Filmowe Rivendell mnie całkowicie satysfakcjonuje - jest przepiękne i baśniowe. Niczego bym w nim nie zmieniła - błękit się piękne komponował ze srebrem i złotem. Love Jesienna kolorystyka byłaby dla mnie zbyt mdła. Z przymrużeniem oka

Generalnie pomysły architektoniczne ukazane w LOTRze zyskały moją aprobatę i nie wyobrażam sobie tych budowli inaczej.

Minas Tirith - monumentalny romanizm. Love (Zresztą mój ulubiony styl, jeśli mowa o epokach rzeczywistych Język)

Gondolin wyobrażam sobie podobnie, tyle że z większą domieszką gotyckich elementów - kwiatonów, maswerków i przeplatających się, misternych detali rzeźbiarskich.

Edoras - tak jak w filmie - typowa anglosaska (i wikińska) zabudowa - drewno i germańskie ornamenty.

Aman - to dopiero gratka architektoniczna! Język W mojej wyobraźni budowle Valinoru łączą w sobie elementy gotyku z architekturą islamu (Samarkanda, Dziedziniec Lwów w Granadzie Miłość, meczet Umajjadów w Damaszku etc.) oraz antycznej Grecji i Rzymu.

Można by się pokusić o wyobrażenie zabudowy Haradu i inszych ziem na Południu.
Na mój gust to architektura starożytnej Persji (Ekbatana, Persepolis), Mezopotamii (Babilon, Ur etc.), Syrii, Libanu, ogolnie islamu oraz wreszcie namioty koczowników tj. Beduinów, ludów tureckich na terenie ob. Uzbekistanu i Turkmenistanu etc.

Podsumowując: istnieją 2 style, które nie pasują mi do Ardy w żaden sposób - barok i rokoko oraz, co raczej oczywiste, architektura współczesna (Bauhaus, Le Corbursier etc.). Obrzydlistwo w moim odczuciu. Jestem rozwalony

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 122

Wysłany: 30-12-2013 21:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do drewna to oczywiście się zgadzam, miałem na myśli bardziej kształty wielu konstrukcji i elementów, z których były zbudowane.

Cytat:
Można by się pokusić o wyobrażenie zabudowy Haradu i inszych ziem na Południu.

Co do tego, to jedynie bogato rozwinięty orientalizm przychodzi mi do głowy, w rejony zapuszczające się aż po kulturę mongolskich stepów.

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 30-12-2013 22:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tez nie widze miejsca dla baroku i rokoko, nawet w schylkowym Numenorze gdzie taki przepych dla przepychu moze by mial jakies uzasadnienie. Dla mnie te style to po prostu pstrokaty kicz Uśmiech
Twierdze na polnocy (elfie i nie tylko) widze zdecydowanie w stylu romanskim - zwlaszcza Himring, gdzie uzasadnia to surowy klimat - zwarte grube mury, mala powierzchnia wzgledem objetosci, jak rowniez siedzibe Caranthira czy.. Carn Dum. Architektura Gondolinu/Tirionu to gotyk w 'bialej' wersji wzbogacony o secesyjne elementy, natomiast architektura zla - Barad Dur, Dol Guldur to gotyk strzelisty, mroczny i upiorny. Nie mozna zapominac ze siedziby elfow w Beleriandzie musialy miec funkcje obronne, nie wszystkich chronila magiczna obrecz lub bycie ukrytym krolewstwem, zwlaszcza twierdze Feanorionow i Fingolfina byly na widoku i w bliskosci Morgotha, co jest kolejnym argumentem za masywnym, romanskim stylem Uśmiech Ludzkie poludnie, czyli Gondor to architektura klasyczna lub romanska, ale nie tak potezna jak na polnocy. Rivendell jak Gondolin, tylko delikatniej, bez monumentalizmu - filmowe Rivendell bylo swietne - wyglad miejsc to jedna z niewielu rzeczy u PJa gdzie nie ma sie czego przyczepic. Harad kojarzy mi sie raczej z Bliskim Wschodem, ale przedislamskim - Persowie, Babilon.

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następna

Temat: Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? (Strona 15 z 16)

Skocz do: