Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? (Strona 14 z 16)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 08-11-2008 15:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetne przykłady, rzeczywiście Hua Yin pasuje do Rivendell. Zaś Rankapur to mogłaby być vanyarska twierdza .

bonia napisał(a) (zobacz wpis):
Tło tej animacji jest jak najbardziej realnym pejzażem i można powiedzieć, że nie przez przypadek kojarzy Ci się z Valinorem Uśmiech To zespół świątynny Bagan w Burmie - ponad 2000 świątń i stup buddyjskich na obszarze 40 km2. Zabytek archeologiczny porównywalny z Angkor Wat w Kambodży. Absolutnie magiczne, niezwykłe miejsce. Przepiękne zdjęcia można znaleźć TUTAJ

Wielkie dzięki za tę informację! Uśmiech Oby się ostało, nie padło ofiarą ekstremistów, chciałabym to kiedyś zobaczyć na własne oczy.

Myanmar albo Valimar:
http://www.flickr.com/photos/oasisgalleries/170563338/in/set-7215759446 0319358/
http://www.flickr.com/photos/oasisgalleries/346244386/in/set-7215759446 0319358/
http://www.flickr.com/photos/oasisgalleries/175874725/in/set-7215759446 0319358/
http://www.flickr.com/photos/oasisgalleries/175874729/in/set-7215759446 0319358/
http://www.flickr.com/photos/oasisgalleries/175874728/in/set-7215759446 0319358/
http://www.flickr.com/photos/oasisgalleries/169363184/in/set-7215759446 0319358/

Pałac Ingwëgo:
http://www.flickr.com/photos/oasisgalleries/170563336/in/set-7215759446 0319358/

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

jurecq
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 08-11-2008 20:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ciekawe przyklady, przyznam ze bedac trocheobeznanym nie znalem Meharangarh Fort - ciekawy, dowiem sie czegos o nim wiecej Uśmiech niedlugo postaram sie zamiescic przerobke Helmowego Jaru, ale to w innym kontekscie Uśmiech

oczywiscie nie ma rzadnych powodow do linczu za umieszczenie rysunku (:

bonia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 286

Wysłany: 08-11-2008 21:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To własność i siedziba maharadżów Jodhpuru w indyjskim Rajastanie. Piękne zdjęcia są pod adresami:
http://www.fotoazja.pl/pl-k46-0-32-Indie,Jodhpur.html
http://www.molon.de/galleries/India/Rajahstan/Jodhpur/Meherangarh
http://www.pbase.com/dbalwani/meharangarhfort
i nie tylko Uśmiech
Podobne twierdze mieli właściwie wszyscy władcy księstewek w dzisiejszym Rajastanie więc Meharangarh Fort jest tylko jednym z wielu przykładów. Niektóre z nich zbudowane zostały w tym samym czasie co Avila czy w Segovii zamek Colca.

Nie ujmując niczego średniowiecznym zamkom i miastom Europy, bogactwo architektury radżastańskich twierdz i pałaców jakoś bardziej mi pasuje do wysokich umiejętności architektów Gondoru, a już na pewno do krasnoludzkiej odbudowy Minas Tirith za czasów panowania króla Elessara Z przymrużeniem oka

No bo czyż mogły ludzkie ręce wykuć w kamieniu takie koronkowe cuda?

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

I tak na prawdę w tym miejscu zaczyna się mój problem z kulturą materialną Śródziemia. Bo nie mam problemu raczej z miastami, zamkami czy wyrobami rzemiosła lub artystycznymi Dużych Ludzi. Ale jak wyobrazić sobie dzieła rąk krasnoludów czy elfów? Przecież ja WIEM, że Meharangarh Fort JEST dziełem rak ludzkich. A skoro takie cuda potrafią wykonać Ludzie, którzy mają na doskonalenie swojej sztuki kilkadziesiąt lat, to JAKIE cuda tworzyli architekci Noldorów czy Sindarów, którzy rozwijali swój kunszt przez lat 3 000 na przykład?
Dlatego nawet nie próbuję dopasowywać niczego co znam, do budowli czy innych dzieł jakie w Valinorze tworzyli Vanyarowie - skoro mieli praktycznie nieograniczone zasoby surowcowe (wszak w Valinorze było wszystko), najlepszych we wszechświecie nauczycieli (wszak Valarowie mogli prawie wszystko), sami mieli niezwykłe talenty i do tego praktycznie nieograniczony czas na naukę, to na logikę biorąc, mogli a nawet powinni tworzyć coś, czego ja nie mogę znać z autopsji i nawet moja ludzka wyobraźnia nie jest w stanie tego wygenerować.

Karolinka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 01-01-2009 22:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może wie ktoś czemu na rysunkach/filmach budynki Śródziemia są budowane pionowo? Gdzie w książce jest uzasadnienie dlaczego Jackson postawił w Hornburgu wieżę wysoką na pół kilometra? Mam Niedokończone Opowieści w tłumaczeniu Radosława Kota, na okładce jest oblężenie Gondolinu. Mury są nieprawdopodobnie wysokie. Skoro są białe, to pewnie mur Srebrnej Bramy. Zaglądam do książki, ten mur był "niski i gruby" - tak więc sami widzicie. I może tłumaczyć to długim istnieniem państw Tolkienowskich, że niby przez tysiące lat doszło do postępu w budownictwie? Jeśli tak - to czemu do końca Trzeciej Ery nie wynaleziono samolotu, z którego spuszczono by Jedynego do Orodruiny?
Powrót do góry

GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 43

Wysłany: 02-01-2009 08:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Interpretacja artysty - wsio:) przeoczenie, błąd itp.

Wiem że z samolotem to ironia - ale kto powiedział że odkrycia MUSZĄ mie miejsce? Są na świecie jeszcze społeczności ludzkie które żyją jak w epoce kamienia łupanego Język

Byłem tylko 24godziny w robocie więc jestem jeszcze w miarę bystry Uśmiech
Powrót do góry

Folcwine
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 02-01-2009 18:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Karolinka napisał(a) (zobacz wpis):

Gdzie w książce jest uzasadnienie dlaczego Jackson postawił w Hornburgu wieżę wysoką na pół kilometra?

W mojej jest tak.
Cytat:
U wejścia do Parowu znajdowały się wrota Helma; tak nazywano sterczącą z północnego zbocza skalną ostrogę, na której dawno, dawno temu wzniesiono kamienne mury, a za nimi strzelistą wieżę. Rohhirimowie powiadali, że w czsach świetności Gondoru królowie Numenorejczyków rękami gigantów zbudowali tę twierdzę.

Mam powody myśleć, że Skała Rogu była kolosem.

Mam Niedokończone Opowieści w tłumaczeniu Radosława Kota, na okładce jest oblężenie Gondolinu. Mury są nieprawdopodobnie wysokie. Skoro są białe, to pewnie mur Srebrnej Bramy. Zaglądam do książki, ten mur był "niski i gruby" - tak więc sami widzicie.

Akurat Morgoth zaatakował miejsce, w którym góry były najwyższe i najtrudniej było się dostać, nikt się tego nie spodziewał, myślę, że głównie tym się kierował autor rysunku.

I może tłumaczyć to długim istnieniem państw Tolkienowskich, że niby przez tysiące lat doszło do postępu w budownictwie? Jeśli tak - to czemu do końca Trzeciej Ery nie wynaleziono samolotu, z którego spuszczono by Jedynego do Orodruiny?

A wyobrażasz to sobie? Mnie by taka książka nie zafascynowała. Literatura fantasy musi mieć swój urok. Wielu zarzuca Tolkienowi brak postępu, ale to dla mnie głupota. W końcu literatura fantasy to fantazja autora, a nie opisywanie dziejów naszego świata i jego ewolucji.

EDIT
jeszcze coś, znalazłem w internecie na stronie http://www.lodz.tpsa.pl/bez/Tolkien/cuda.html
gdzie ejst napisane o Gondolinie
Cytat:
Wokol miasta rozciagal sie wysoki mur, i Eldarowie gromadzili sie na nim by czcic wielkie swieta.

Jeszcze bym musiał sam sprawdzić w książce, ale czas nie pozwala chyba.
PS. Forum nie śpi, Forum czuwa Uśmiech Saurona ;D
EDIT 2
rzeczywiście sprawdziłem jednak w książce i mur tej bramy był niski i gruby, no cóż, taka interpretacja autora rysunku Język

Nolimon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 111

Wysłany: 17-02-2009 18:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że z powodzeniem takie coś mogliby wykonywać noldorscy kamieniarze w Valariandë, Vinyamarze, bądź w Ondolindë Uśmiech Chociaż piękno tego projektu poraża tak mocno, że mógłby być zarezerwowany dla Valmaru Uśmiech

(pierwszy raz spotkałem się z oryginalnym szkicem projektu Sagrada Familia)

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 08-06-2009 00:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może wie ktoś czemu na rysunkach/filmach budynki Śródziemia są budowane pionowo?

Silmarillion, s. 83 w poprawionym wydaniu Amberu:
Cytat:
Zdarzyło się też, że murarze z plemienia Finwego, pracując w kamieniołomie wśród gór w poszukiwaniu budulca - bo lubili wznosić wysokie wieże - pierwsi odkryli szlachetne kamienie (...)

Władcy elfów (Ingwe w Tirionie, Turgon w Gondolinie) mieli swoje siedziby w wieżach, z wież można albo wypatrywać wrogów, albo spoglądać w morze dla czystej przyjemności. Skoro Noldorowie, którzy później powrócili do Śródziemia, gustowali w wysokich budynkach, to prawdopodobnie ten zwyczaj przejęli ludzie przez nich uczeni. Niskie i masywne konstrukcje zwykle ewoluują w lżejsze, wystarczy spojrzeć na kolejność romanizm-gotyk, więc ilustratorzy, poza korzystaniem z cytatów, imho wybierają te drugie jako kojarzące się z lepiej rozwiniętą kulturą i sztuką.
Nolimon napisał(a) (zobacz wpis):

(pierwszy raz spotkałem się z oryginalnym szkicem projektu Sagrada Familia)

Projekt pasuje do budowli Noldorów albo Vanyarów (realizacja już mniej, za bardzo przypomina termitierę), ale nie ustawiałabym go w Ondolinde, tam widzę coś bardziej surowego, chłodnego, o innym typie urody. Popieram rezerwację dla Valmaru Z przymrużeniem oka

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Następna

Temat: Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? (Strona 14 z 16)

Skocz do: