Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? (Strona 1 z 16)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 26-04-2002 18:49    Temat wpisu: Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? Chodzi mi głownie o Gondor, Rohan i Rivendell??? Wiem, że Tolkien był zafascynowany średniowieczem, ale chyba każdy ma własne odczucia Elfik

aha!!! zapomniałam dodać, że chodzi mi o koniec trzeciej ery Uśmiech Saurona ;D

Gilthoniel, A! Elbereth!
Wciąż pamiętamy - w cieniu drzew,
W kraju dalekim pędząc swe dnie -
Światło twych gwiazd wśród Zachodnich Mórz.
Powrót do góry

Elurin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 96

Wysłany: 26-04-2002 21:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmmm, trudne pytanie. Z zachowanych rysunków, a przede wszystkim opisów jednego możemy być pewni. Budynki nie wyglądały jak z 1200 roku, tzn. czerwona cegła itp., chociaż po wnętrzach pałacu królewskiego w Minas Tirith spodziewać się możemy angielskiego gotyku strzelistego. Jeżeli chodzi o Rivendell to chyba połączenie tegoż gotyku strzelistego (zaznaczam, są to budowle z kamienia, a nie z cegły) z niewielką domieszką (kolumny itp.) architektury klasycznej, głównie prostej tzn. styl dorycki. W Rohanie sprawa jest prosta. Anglosaskie dwory z ok. VIII w. wyglądają dokładnie jak Edoras. To nie jest pełny wywód, a raczej moja skromna, subiektywna opinia.

Czarodziejka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 05-06-2002 17:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O jaki fajny temat Spox !!!!
Mnie jakos gotyk zupelnie nie pasuje.Zbyt 'nowy' Śmiech ,zbyt jednoznacznie kojarzy sie z kultura chrześcijańskiej Europy.
Jesli o mnie chodzi , bardziej widze to w klimacie wczesnego sredniowiecza-/gdzies miedzy VI a XI w.,Polnoc Europy/.Duzo lukow,plecionek celtyckich i tego typu ornamentyki...cudo!
Do Gondoru pasuje cos w stylu architektury karolinskiej,ewetualnie ottonskiej.W Rivendell podobnie tylko bardziej fantazyjnie i kameralnie.
Oczywiscie moja uwaga nie dotyczy Shire, bo czy norki moga odznaczac sie jakims specjalnym stylem? Język
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 05-06-2002 18:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czarodziejka napisał(a):
Oczywiscie moja uwaga nie dotyczy Shire, bo czy norki moga odznaczac sie jakims specjalnym stylem? Język

jestem lamerem w tych sprawach ale czy jakieś typy budowli które można zawsze na 100% zidentyfikować, określić ich przynależność do danej kategorii oraz mają charakterystyczne dla siebie, stałe elementy nie mają automatycznie jakiegoś stylu architektonicznego?

Mieszkania hobbitów miały okrągłe okna, drzwi, były budowane w wykopanych w ziemi otworach. Cały Shire w miejscach gdzie mieszkali tylko hobbici był tak zbudowany.

Czy to nie jest styl architektoniczny?

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 05-06-2002 19:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No, co do Shire, to sie troche mylisz, Goku...
JRR we wstepie do Wladcy pisze, ze w norkach mieskaly tylko najbogatsze i najbiedniejsze hobbity. Sredniacy budowali domki z kamienia, zblizone ksztaltem do ludzkich.

Powrót do góry

Czarodziejka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 06-06-2002 09:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
JRR we wstepie do Wladcy pisze, ze w norkach mieskaly tylko najbogatsze i najbiedniejsze hobbity. Sredniacy budowali domki z kamienia, zblizone ksztaltem do ludzkich.

no wlasnie, a chalupki sredniakow prawie zawsze wygladaja podobnie.Jesli o stylu architektonicznym mowa-nie ma chalupek barokowych ani gotyckich Uśmiech .
Norki z okraglymi oknami mozna w zasadzie okreslic jako 'styl miejscowy',charkaterystyczny tylko dla Shire.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-08-2002 14:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Styl architektoniczny u Elfów jest dla mnie najbardziej zbliżony do orientalnej sztuki islamu. Elfy stosowały arabeskę (motywy roślinne i geometryczne), która dominuje w tej sztuce.
Najpiękniejszym jej przykładem jest hiszpański Czerwony Pałac Alhambra, którego zdjęcia dołączam.
Według mnie tak właśnie mogło wyglądać Rivendell.
Ostatnie zdjęcie to kościół La Sagrada Familia w Barcelonie, którego strzeliste wieże najbardziej odpowiadają moim wyobrażeniom o wieżach Eldarów.

Oprócz tego, czy Toledo nie przypomina Wam troche Minas Tirith?
A Rock of Cashel w Irlandii Edoras? Uśmiech

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 07-08-2002 15:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Architektura Islamu jak dla mnie jest nieco przeornamentowana. Choć coś w tym jest. W filmie też chyba jakby nieco czerpano z tego źródła. Ja widziałbym w architekturze elfów coś niecoś z Gotyku. Strzeliste, ostro zakończone budowle. Mogłoby to przypominać Gotyk z elementami klasycznymi (kolumny bogato zdobiobne - zbliżone do korynckich?) i zdobieniami roślinnymi z Islamu. Z drugiej strony sądzę że mogło być kilka stylów wśród elfów. Inny w śród elfów szarych, inny w śród Noldorów, a jeszcze inny za morzem. Style Sindarów i Noldorów mogły się przenikać, aby w końcu stworzyć jakiś wspólny styl Śródziemia.
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Następna

Temat: Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia? (Strona 1 z 16)

Skocz do: