Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Waszym przeznaczeniem jest wybór." Aragorn, Władca Pierścieni

Temat: 50 lat Ziemiomorza (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 783

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 10-11-2018 14:58    Temat wpisu: 50 lat Ziemiomorza Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mija 50 lat od pierwszego wydania Czarnoksiężnika z Archipelagu. Z tej okazji wydano zbiorczo wszystkie opowieści z Ziemiomorza, plus dwie dotąd niepublikowane książkowo.

A mnie ciekawi, ilu tolkienistów lubi świat Le Guin. Na forum znalazłem tylko temat o filmie rysunkowym, związanym z Ziemiomorzem, a pytam o książki.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5824

Wysłany: 10-11-2018 15:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo lubię Ziemiomorze, i to zarówno pierwsza trylogię, jak i późniejsze dopiski. Nawet Tehanu, chociaż to nie łatwa część. Sam Czarnoksiężnik z Archipelagu, to była dla mnie książka porównywalna z WP, choć objętość nie ta. Historia Geda mnie poruszała i to bardzo mocno, ale najbardziej z postaci lubiłem Ogiona Milczącego. Jeszcz ebardziej lubię Najdalszy Brzeg, a zwłaszcza dwie sceny. Pierwszą, w której Ged tłumaczy Lebennenowi dlaczego nie traci daru tam gdzie stracili go wszyscy. I druga to Orm Embar proszący Geda o pomoc. Dla mnie jeden z najlepszych opisów smoka w literaturze.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 10-11-2018 15:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tehanu nie lubię. I za Innym wiatrem nie przepadam. W Najdalszym brzegu poruszają mnie ostatnie sceny, Orm Embar ostatkiem sił miażdżący ciało Coba i potem wędrówka Geda i Lebannena przez suchą krainę, gdzie gwiazdy są nieruchome.

Sama Le Guin bardzo ceniła Tolkiena.

PS Próbowałem sobie przypomnieć, dlaczego Ged nie traci mocy, ale mam lukę w pamięci.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5824

Wysłany: 10-11-2018 16:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Tehanu nie lubię.

To nie jest moja ulubiona książka, ale nauczyłem się ją lubić, a zakończenie uważam za bardzo udane.

Cytat:
I za Innym wiatrem nie przepadam.

Lubię Inny wiatr jako dopełnienie historii.

Cytat:
W Najdalszym brzegu poruszają mnie ostatnie sceny, Orm Embar ostatkiem sił miażdżący ciało Coba i potem wędrówka Geda i Lebannena przez suchą krainę, gdzie gwiazdy są nieruchome.

To także jest bardzo mocny przekaz. Całą książkę lubię, więc nawet nie mam ochoty polemizować.

Cytat:
Sama Le Guin bardzo ceniła Tolkiena.

Pytanie czy Tolkien czytał coś Le Guin? Teoretycznie mógł, bo Czarnoksięznik wyszedł w 1968 roku.

Cytat:
PS Próbowałem sobie przypomnieć, dlaczego Ged nie traci mocy, ale mam lukę w pamięci.

Ged tłumaczy Lebennenowi, że nikt nie odbiera mocy, tylko czarodzieje ją oddają w zamian z obiejtnice nieśmiertelności. Ged zaś mówi, ze całe życie chciał być tylko czarodziejem i jest dokładnie tym kim zawsze chciał być i niczego więcej nie chce. W tej scenie widać w nim, że jednak był uczniem Ogiona, choć go porzucił.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wysłany: 10-11-2018 18:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O, dzięki, muszę sobie przypomnieć książkę.

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3852

Wysłany: 11-11-2018 23:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytałam cały cykl, z Tehanu włącznie, ale muszę przyznać, że niewiele pamiętam. Poza tym, że podobał mi się ten świat i jego bohaterowie, moc prawdziwych imion. Tehanu rzeczywiście było smutne, przygnębiające. Podobnie jak odejście Quendiuch na Zachód Smutek
Po raz pierwszy zetknęłam się z Czarnoksiężnikiem z archipelagu w postaci słuchowiska radiowego (chyba czytanego przez jednego lektora). Przypadkowy traf i fragment tyle ciekawy, że zapamiętałam tytuł i po jakimś czasie trafiłam na książki. I to chyba jeszcze przed przeczytaniem czegokolwiek Tolkiena hmmmm...

Pewnie kiedyś sięgnę po ten cykl znowu. Na pewno po opowiadania, których dotąd nie czytałam, a trafiłam niedawno. Skoro wydano jakieś nowe powieści, to tym bardziej warto sobie przypomnieć części już znane Uśmiech

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 884

Wysłany: 12-11-2018 14:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem wielkim miłośnikiem tego cyklu i już się przyzwyczaiłem do wielkiej dekonstrukcji metafizyki świata przedstawionego, która zaczyna się wraz z Tehanu. Nie wiem, czy zapoznaliście się z bardzo ciekawym tekstem Mistrzyni Urszuli, który jest takim małym "Silmarillionem" Ziemiomorza, a niestety nie wydano go w polskim przekładzie Opowieści z Ziemiomorza (choć w oryginale angielskim ten tekst jest). "Opisanie Ziemiomorza" to tekst o dziejach, językach, rasach, chronologii świata przedstawionego. Dokonałem już większości przekładu na użytek swój i innych fascynatów tego świata. Zapraszam:

http://tolkniety.blogspot.com/2016/12/mam-dla-was-prezent-ursula-le-gui n.html

A tu bezpośredni link do dokumentu PDF

http://www.elendilion.pl/wp-content/uploads/2016/12/OpisanieZiemiomorza .pdf

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 676

Wysłany: 12-11-2018 17:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O dzięki Uśmiech
Faktycznie w "Opowieściach z Ziemiomorza" nie ma tego tekstu, przynajmniej w tej wersji elektronicznej, którą posiadam.
Też będę musiał cały cykl przeczytać od nowa.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: 50 lat Ziemiomorza (Strona 1 z 2)

Skocz do: