Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: "Nierówni" Valarowie (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 675

Wysłany: 24-09-2018 11:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Ten link do tematu o Irmo nie działa.

Też jestem ciekaw prywatnej hierarchii Valarów. W mojej wysoko stoi Ulmo.

O, przepraszam, ucięło link, właściwy - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5910

W mojej również Ulmo stoi najwyżej, gdyż jest najbliżej spraw Śródziemia i chyba najbliższy jest "interwencjonizmu w większej skali" tak upragnionemu i oczekiwanemu przez wielu.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5819

Wysłany: 24-09-2018 21:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tradycyjnie stoję jednak przy Manwë i Vardzie, i to bynajmniej nie ze względu na standardową hierarchię, chociaż najbardziej lubię chyba Aulëgo. Ulmo szanuję a Mandos budzi we mnie mieszane odczucia.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1074
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 24-09-2018 22:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
A ciekawym dlaczego w Twojej hierarchii Mandos plasuje się wyżej niż Manwe. Nie chcę polemizować, tylko się dowiedzieć. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Wyżej także niż Varda??
Kusiło mnie, żeby napisać - tak, wyżej niż Varda! wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
A poważniej, Varda jako uosobienie nieskończonego światła Ilúvatara i ta, która jako pierwsza (?) poczuła niechęć do Melkora, plasuje się moim zdaniem wyżej niż jej małżonek.

Często przykuwają moją uwagę bohaterowie przemykający w tle albo pełniący role szarych eminencji. Zalicza się do nich Mandos - nie ma co ukrywać, obiektywnie niezbyt sympatyczna postać, którą jednak subiektywnie darzę ogromnym szacunkiem i sentymentem.
Mandos jawi mi się jako uosobienie nieubłaganego (no, prawie - Luthien miała na niego wpływ) losu wszystkich istot na Ardzie, czysta myśl Ilúvatara. Vala niezmienny, potężny, stały niczym skała, którego brak zatrząsłby posadami tolkienowskiego legendarium (z racji panowania Mandosa nad Salami swojego imienia i duszami wszystkich elfów oraz z uwagi na jego proroctwa).
Szalenie podoba mi się idea Drugiego Proroctwa Mandosa. Owszem, zapowiada tolkienowskie Götterdämmerung, ale i też odrodzenie, a nawet przebaczenie dla takiego zatwardzialca jak Fëanor. Aż ciepło się robi na sercu.

Nie do końca przekonuje mnie Manwë w roli Króla Valarów, był zbyt dobry, zbyt łagodny. A ściślej chodzi mi tutaj o jego decyzję dotyczącą uwolnienia Melkora z Sal Mandosa. Manwë okazał swoją dobroć, niezrozumienie zła i wielkoduszność, którą jednak w tym wypadku można nazwać naiwnością. Ta jego decyzja zapoczątkowała cały łańcuch przykrych zdarzeń. Oczywiście, nawet Valarowie mogą się mylić.
Spodobała mi się reakcja innych Valarów wobec ułaskawienia Melkora: Nienna poparła Manwëgo, Ulmo i Tulkas byli przeciw, a Mandos milczał.
Natomiast ujęła mnie dobroduszność Manwëgo wobec Eärendila i ocalenie go przed karą śmierci. Mandos w tym wypadku niestety byłby skłonny do ukarania syna Tuora.

Cenię jeszcze Ulma głównie za jego troskę o ludzi i elfów. Odbiór Pana Mórz psuje mi nieco skojarzenie z Posejdonem - w mojej wyobraźni Ulmo nie przypomina greckiego boga, ale w ten sposób jest przedstawiany na większości fanartów.
Przyznam, że niezbyt mnie interesują Aulë, Tulkas i Oromë (ciekawi bohaterowie, ale dla mnie zawsze bledli w porównaniu z innymi Valarami) oraz większość Valier.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 26-09-2018 19:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za co cenię Manwego? Za to, że jest pełen współczucia i miłosierdzia, za to że nie traktuje prawa literalnie, ale rozumie, że powinno być łagodzone współczuciem i zrozumieniem. Za to, wreszcie, że wie, iż żaden cel nawet najszczytniejszy, nie uświęca środków. A jednocześnie, kiedy trzeba potrafi objawić się błysku gniewu i mocy, a wtedy nawet Morgoth czuje przed nim lęk.
Popełnia błędy, ale najczęściej nie są one tymi, które większość z nas uważa za takowe.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 13-10-2018 16:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Manwe nie jest naiwny, ma świadomość, jakie zagrożenia niesie działanie według zasady cel uświęca środki. Melkor nie został uwięziony w Amanie by go karać, ale by wyrwać go samo nakręcającego się cyklu zła. By mógł z dystansu spojrzeć na siebie i to co uczynił. Dano mu drugą szansę. Odosobnienie miało trwać określony czas, potem musiał zostać uwolniony.

Co do Vardy to masz rację, jest uosobieniem nieskończonego światła Iluvatara, Jego wszystko przenikającej woli.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: "Nierówni" Valarowie (Strona 2 z 2)

Skocz do: