Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Pochówek Denethora (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thirdiwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 25-04-2018 10:39    Temat wpisu: Pochówek Denethora Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam, dawno się tu nie udzielałam (baaaardzo dawno), ale mam bardzo poważną rozkmine - otóż, czy Denethor, po popełnieniu samobójstwa został pochowany przy Rath Dínen? Czy są gdzieś wzmianki na ten temat?

Przyznam szczerze, że to pytanie zrodziło się po przeczytaniu tematu: Rozpacz i desperacja w dziełach Tolkiena oraz wypowiedzi Angantyra (tak, wiem, wyciągam stare, zakurzone rzeczy sprzed ponad dekady, typowa ja... Jestem rozwalony )

Angantyr napisał(a) (zobacz wpis):

Denethor ulega rozpaczy. Traci nadzieję na wszelkie zwycięstwo i pragnie zginąć śmiercią haniebną. W pewnym sensie tak jest, bo ani nie będzie pochowany w grobowcu, ani nie odda życie za ludzi i miasto, które z racji pełnionej przezeń funkcji są pod jego opieką.

Ktoś, coś... robienie pieknych oczek

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5795

Wysłany: 25-04-2018 19:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie znalazłem konkretnej wzmianki, ale może coś mi umknęło. Wydaje się, jednak, że Denethor nie spoczął w grobowcach, gdyż wbrew zwyczajowi dokonał aktu samospalenia. Tym samym sprzeniewierzając się godności, którą pełnił. Na logikę jego szczątki musiały zostać jakoś pochowane. Ale nie znalazłem wzmianki jak.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 660

Wysłany: 26-04-2018 08:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też szukałem i też konkretnego fragmentu nie znalazłem, ale myślę, że Denethor ( jego prochy) zostały umieszczone jednak w Rath Dinen , jako miejsca spoczynku Namiestników oraz Królów (Dom Namiestników i Dom Królów).
Denethor dokonując samospalenia zrywa z tradycją, ale jednocześnie trzeba zauważyć, że w czasach przednumenorejskich była tradycja pochówku na stosie pogrzebowym.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5795

Wysłany: 26-04-2018 09:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Możliwe jest, ze został pochowany w Rath Dinen, ale nie w osobnym grobie, ale na przykład w symbolicznym grobie Boromira, jeżeli taki powstał, lub w grobie swego ojca Ectheliona, albo w grobie swojej żony Finduilas, co najbardziej prawdopodobne. Inna możliwość jest taka, że Faramir zabrał ze sobą do Emyn Arnen, gdzie jego grób stanowił początek nowej nekropolii namiestników.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Thirdiwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 26-04-2018 10:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi! chwała wam, chylę czoła, dzięki

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
w grobie swojej żony Finduilas, co najbardziej prawdopodobne.

Opcja z pochówkiem obok Finduilas jest baaaardzo kusząca. I wzruszająca. Love

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Inna możliwość jest taka, że Faramir zabrał ze sobą do Emyn Arnen, gdzie jego grób stanowił początek nowej nekropolii namiestników.

Jakoś mało prawdopodobnym wydaje mi się, żeby Faramir zabrał prochy ojca do Ithilien. Myślę, że chciał go pochować w Minas Tirith, którym rządził i które kochał. To mi pasuje do Faramira. I Denethora. Ale to bardzo, bardzo ciekawa myśl, dzięki! Z przymrużeniem oka

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Denethor dokonując samospalenia zrywa z tradycją, ale jednocześnie trzeba zauważyć, że w czasach przednumenorejskich była tradycja pochówku na stosie pogrzebowym.

Tylko że to właśnie był "pogański" zwyczaj, uznany za sprzeciw wobec woli Eru. Nie uznawano go już od dawna w czasach Denethora.
Z drugiej strony, można uznać, że Denethor nie był już panem swego umysłu, więc nie zdawał sobie sprawy, co robi. A więc nie został "potępiony" po samobójstwie. Aczkolwiek trudno przecież osądzać poziom szaleństwa. I może lepiej było pochować go po cichu w grobie żony, niż narażać się na gadanie poddanych (kto tam ich wie, co sobie myśleli o "szalonym" władcy. Plotki, ploteczki, etc...). Ale to tylko takie gdybanie, a nic nie jest pewne. I nie wiem, czy ktoś aż tak to analizował. Zrobiono to pewnie szybko i po cichu. I tyle.

Btw, chyba nie było wcześniej takiego przypadku, żeby zobaczyć, jak w takiej sytuacji postępowano. Denethor, piromanie jeden, jesteś pionierem! Oklaski

Wiem, to było słabe...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Pochówek Denethora (Strona 1 z 1)

Skocz do: