Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Parę pytań odnośnie Władcy Pierścieni (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pazday
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 04-02-2018 23:49    Temat wpisu: Parę pytań odnośnie Władcy Pierścieni Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cześć.
Mam parę pytań.
1. Generalnie Istari jako Majarowie powinni być mocniejsi od elfów i tak chyba jest, nie? Jeśli tak jest, to dlaczego Galadriela jest potężniejsza od Gandalfa (a przynajmniej takie sprawia wrażenie) i była nawet w stanie przepędzić Saurona? Jest jakimś wyjątkowym elfem?

2. Ułóż od najpotężniejszego, do najsłabszego. Galadriela, Elrond, Gandalf Biały, Gandalf Szary, Nazgul, Król nazguli, Sauron

3. Mocniejszy jest nazgul czy Saruman? I kto jest wyżej w hierarchi, gdy Saruman jest już po stronie Saurona?

4. Czy Nazgule są materialni? Czy można ich ugodzić mieczem albo strzałą? Jeśli tak, to dlaczego nikt tego nie zrobił, a jeśli nie, to dlaczego Eowenie udało się mieczem zabić króla nazguli, a Merry'emu mieczem go zranić?

5. Dlaczego Gandalf tak rzadko używał magii? Bardzo często zamiast z niej korzystać po prostu używał miecza, zwiększając swoje szanse na porażkę. Chociażby w przypadku starcia z trollem w Morii albo w bitwie pod Helmowym Jarem, czy w wielu sytuacjach podczas bitwy pod Minas Tirith ?
Powrót do góry

CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 128

Wysłany: 05-02-2018 12:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

UWAGA ODPOWIEDZI!!!
1. Tak.
2. Rzuć kośćmi.
3. Wychodzi w chipsach tazzo z liczbą mocy czy jak?
4. W tym wypadku popularne są zapałki i odrobina żeńskiego pierwiastka.
5. Po pierwsze to nie Warcraft, a po drugie dlaczego, np. na początku książki Froda nie zawołał orła specjalnym gwizdkiem, który nosił pod płaszczem, aby polecieć na nim od razu do góry? Hmmm hmmmm... hmmmm... hmmmm...

Pozdrówki wszystko mi się pomieszało chwała wam, chylę czoła, dzięki

pazday
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 05-02-2018 19:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

1. Iluvatar stworzył ją tak wyjątkową i potężną, czy taka się stała?
2. I co wtedy? Śmiech
3. Chyba wiesz co mam na myśli. Z przymrużeniem oka
4. Nie odpowiedziałeś na pytanie. :/
5. Pewnie dlatego, że nie miał gwizdka. Śmiech
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 661

Wysłany: 07-02-2018 12:26    Temat wpisu: Re: Parę pytań odnośnie Władcy Pierścieni Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

pazday napisał(a) (zobacz wpis):
Cześć.
Mam parę pytań.
1. Generalnie Istari jako Majarowie powinni być mocniejsi od elfów i tak chyba jest, nie? Jeśli tak jest, to dlaczego Galadriela jest potężniejsza od Gandalfa (a przynajmniej takie sprawia wrażenie) i była nawet w stanie przepędzić Saurona? Jest jakimś wyjątkowym elfem?

2. Ułóż od najpotężniejszego, do najsłabszego. Galadriela, Elrond, Gandalf Biały, Gandalf Szary, Nazgul, Król nazguli, Sauron

3. Mocniejszy jest nazgul czy Saruman? I kto jest wyżej w hierarchi, gdy Saruman jest już po stronie Saurona?

4. Czy Nazgule są materialni? Czy można ich ugodzić mieczem albo strzałą? Jeśli tak, to dlaczego nikt tego nie zrobił, a jeśli nie, to dlaczego Eowenie udało się mieczem zabić króla nazguli, a Merry'emu mieczem go zranić?

5. Dlaczego Gandalf tak rzadko używał magii? Bardzo często zamiast z niej korzystać po prostu używał miecza, zwiększając swoje szanse na porażkę. Chociażby w przypadku starcia z trollem w Morii albo w bitwie pod Helmowym Jarem, czy w wielu sytuacjach podczas bitwy pod Minas Tirith ?

Te pytania , że zacytuję klasyka "są tendencyjne". Super śmiech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech więc tendencyjnie coś odpowiem wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

1. Galadriel wyjątkowym Elfem jest howgh. I sprawia... dobre wrażenie na przyjaciołach, na nieprzyjaciołach niekoniecznie Język

2. Ale w czym najpotężniejszy? Bo każdy jest w czym innym, np. taki Nazgul na swojej skrzydlatej bestii jest najlepszy w lataniu, ale ... tuż po Gandalfie ( zwłaszcza Białym) na Thorondorze.

3. I znów - w czym - w piciu wina, albo w układaniu zagadek, czy w "robieniu szpadą" pardon mieczem.

4. Są poniekąd i tak jak dowiodła historia można ich ugodzić, jak się tylko nie boisz i ręce się nie trzęsą, zwieracze nie puszczają itd. Elfik

5. Używał, wtedy gdy mógł i gdy była potrzeba i gdy umiał w konkretnej sytuacji - np. fajerwerki, jakie on nie robił fajerwerki! wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Bo wiesz generalnie to nie był czarodziej od wszystkiego, każdy miał ścisłą specjalizację i talenty. A poza tym, akurat podczas bitwy z Balrogiem jak najbardziej użył magii i to co najmniej dwukrotnie ( jeszcze przed bitwą i podczas).
Powrót do góry

Valfea
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 09-02-2018 00:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiem, że pytanie to może być banalne, ale dlaczego Easterlingowie służyli Sauronowi? Co ich motywowało do walki z Wolnymi Ludami Śródziemia? Z góry zaznaczam, iż odpowiedzi typu "bo byli źli itp." moje niewinne serduszko nie akceptuje i mimo tego spróbuje usprawiedliwić jakoś ich czyny Język (No bo przecież człowiek to człowiek).
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 661

Wysłany: 09-02-2018 09:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Valfea napisał(a) (zobacz wpis):
Wiem, że pytanie to może być banalne, ale dlaczego Easterlingowie służyli Sauronowi? Co ich motywowało do walki z Wolnymi Ludami Śródziemia? Z góry zaznaczam, iż odpowiedzi typu "bo byli źli itp." moje niewinne serduszko nie akceptuje i mimo tego spróbuje usprawiedliwić jakoś ich czyny Język (No bo przecież człowiek to człowiek).

To w zasadzie jest pytanie na cały osobny temat. A trzeba by cofnąć się aż do początku Atanich oraz skażenia Ardy, gdy Morgoth próbował deprawować każdego, kogo mógł, a zaczął przecież dużo wcześniej od elfów, więc doświadczenie miał i przesledzić historycznie jak to wyglądało.
Podstawowym tekstem jest tu "Opowieść Adanel"
z HoME X oraz Athrabeth, czyli „O Śmierci i Dzieciach Eru oraz Skażeniu Ludzi” (z innym tytułem lub też podtytułem, "Athrabeth Finrod an Andreth" - Debata Finroda i Andreth ).

Cytat:
Ale wśród mego własnego ludu Wiedzący bez udziału ciemności przekazuje kolejnemu Wiedzącemu słowa o tym, że Ludzie nie są dziś tacy, jakimi byli u zarania. Zaś szczególnie wiele w tej materii powiedzieć mogą Wiedzący Ludu Maracha, którzy zachowali w pamięci imię Tego, którego wy zwiecie Eru, choć lud mój właściwie o Nim zapomniał. Zaś moja wiedza pochodzi od Adanel. Ci jasno twierdzą, że Ludzie krótkowiecznymi są nie ze swej natury, ale stali się tacy za sprawą zła Pana Ciemności, którego imienia się nie wypowiada.

Tak więc Melkor już na początku skaził wszystkich ludzi, natomiast wielu się go wyrzekło, ale byli tacy, którzy uznali go z Boga. Całość o tych wydarzeniach znajduje się w "opowieści Adanel"

W komentarzu Tolkiena do Athrabeth:
Cytat:
"Dokładniej mówiąc, Finrod powiedział, że Melkor nie „zmienił” ludzi, lecz „skusił” ich (by byli mu wierni) w pierwszych latach ich istnienia tak, że Eru odmienił ich „przeznaczenie”. Melkor mógł kusić pojedyncze umysły i wole, ale nie potrafił czynić tego dziedzicznie ani zmienić (wbrew woli i zamysłowi Eru) związek wszystkich ludzi z Ardą i Czasem. Lecz potęga Melkora nad rzeczami materialnymi była ogromna. Cała Arda (i zapewne wiele innych części Ea) została przez niego skażona. "

Potem w: 463 I Ery Easterlingowie zjawiają się w Beleriandzie i przysięgają fałszywą lojalność Maedhrosowi

Cytat:
"Podówczas, jak mówią, zjawili się po raz pierwszy w Beleriandzie Smagli Ludzie.
Niektórzy z nich byli już tajemnie na służbie u Morgotha i przyszli na jego wezwanie, lecz nie wszyscy; wieści o Beleriandzie, o ziemiach i wodach, wojnach i bogactwach tej krainy docierały daleko, a wędrowne stopy człowiecze zawsze w owych czasach skłonne były kierować się na zachód. Ludzie ci, niskiego wzrostu i krępej budowy, mieli ręce długie i silne, cerę śniadą lub bladą, a włosy i oczy ciemne. Dzielili się na wiele rodów, a część ich lgnęła bardziej do krasnoludów z gór niż do elfów.
Maedhros jednak, widząc, jak się przerzedziły szeregi Noldorów i Edainów, podczas gdy lochy Angbandu zdawały się kryć niezliczone i wciąż odnawiające się hordy, zawarł przymierze z nowo przybyłymi ludźmi i obdarzył przyjaźnią największych ich wodzów, Bora i Ulfanga. Ucieszyło to Morgotha, gdyż taki obrót sprawy zgodny był z jego planami.
Synowie Bora, Borlad, Borlach i Borthand, przystali do Maedhrosa i Maglora, lecz zawiedli nadzieje Morgotha, bo dochowali wierności Eldarom. Synowie Ulfanga Czarnego, Ulfast, Ulwarth i przeklęty Uldor, wprawdzie zawarli sojusz z Karanthirem i poprzysięgli mu wierność, lecz zdradzili go."

Jednocześnie w tych czasach Sauron już też "pracował" nad ludźmi np. taki mały dowód - w 460 roku I Ery - śmierć Barahira, Belegunda, Baragunda, i wszystkich z grupy wyjętych spod prawa oprócz Berena ( lokalizację grupy zdradza na przesłuchaniu u Saurona Gorlim)

Potem kolejne czyny Easterlingów i Morgotha:
488 I Ery - Tuor schwytany przez Easterlingów i przetrzymywany przez ich wodza Lorgana w Dor-lómin;

494 I Ery Morgoth skłania Easterlingów ku większej nienawiści wobec elfów i Edainów i wysyła orków by ich przymuszali do działań przeciw ludowi Hadora.

Z kolei w II Erze :
1695 Sauron najeżdża Eregion, by przejąć Pierścienie Władzy. Gil-galad wysyła armię po dowództwem Elronda do Eregionu.

W tym samym roku Easterlingowie za namową Saurona najeżdżają Rhovanion i tamtejszych Edainów sprzymierzonych z Krasnoludami z Khazad-dûm, które zostaje odcięte wówczas od Żelaznych Wzgórz.

Potem w ostatecznej batalii II Ery - Bitwie na Polach Dagorlad w 3434 roku Sauron zgromadził liczne zastępy orków oraz trolli, jak i ludzi – Czarnych Númenorejczyków, Haradrimów i Easterlingów.

W III Erze zaczęło się już w 490 roku, gdy Easterlingowie z Rhun najeżdżają na Gondor - wkraczają do Gondoru przez równinę Dagorlad.
Walki trawją do ok. 550 roku gdy król Gondoru Turambar zwycięża Easterlingów z Rhun; Królestwo Rhovanionu zostaje sojusznikiem Gondoru.

itd. historia walk z Easterlingami i Południowcami jest długa.
Powrót do góry

LordRo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 09-02-2018 09:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To ja może zadam także pytanie, jeżeli można Elfik .

Zawsze mnie zastanawiało, czy Easterlingowie z Beleriandu są tymi samymi co Easterlingowie z Rhunu?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5796

Wysłany: 09-02-2018 17:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zapewne nie. Jeżeli istniało jakieś między nimi pobratymstwo, to nie bliższe niż między Marachianami z Beleriandu a Northmenami z Rhovanionu. Easterlingowie byli znacznie liczniejsi od Edainów, i opis ten oznacza bardzo zróżnicowaną grupę ludzi. Gdzieś tam u początku mieli wspólne korzenie, ale pamięć o tym jak się wydaje zaniknęła.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Parę pytań odnośnie Władcy Pierścieni (Strona 1 z 1)

Skocz do: