Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Nowa edycja 'The J. R. R. Tolkien Companion and Guide' (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
raymount
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 19-11-2018 12:33    Temat wpisu: Nowa edycja 'The J. R. R. Tolkien Companion and Guide' Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam nadzieję że nie powielam tematu...

Chodzi mianowicie o to, że w 2017 roku HarperCollins wydało rozszerzoną, 3-tomową edycję "The J. R. R. Tolkien Companion and Guide". Dokładnie to:

https://www.bookdepository.com/J-R-R-Tolkien-Companion-Guide-Wayne-G-Ha mmond/9780008214548?

No i kusi mnie żeby zakupić, tyle że mam drobne wątpliwości, a nie znalazłem nigdzie fragmentów tej edycji (być może ktoś ma i mógłby te wątpliwości rozwiać)... Otóż w opisie wydawnictwa pojawia się kuszące info, że jest to:

" the most extensive biographical resource about him ever published. Thousands of details have been drawn from letters, contemporary documents in libraries and archives, and a wide variety of other published and unpublished sources.."

No i w związku z tym może ktoś z Was się orientuje:

1. Czy ta wznowiona edycja obejmuje również nowe źródła, np. te, na których bazuje John Garth w swojej książce "Tolkien and the Great War" (publikacja z 2003 roku), czyli niepublikowanych wcześniej nigdzie pamiętnikach Tolkiena oraz relacjach rozmów z nim?

2. Czy część "Reader's Guide" zawiera również w formie encyklopedycznej hasła dotyczące postaci i zjawisk ze świata Tolkiena, czy wyłącznie jest to spis jego prac (+ prac którymi się inspirował) z opisem?

No i tak generalnie, to warto Waszym zdaniem zakupić to cudeńko? Z przymrużeniem oka Ktoś ma i mógłby podzielić się opinią?

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5825

Wysłany: 19-11-2018 20:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
No i w związku z tym może ktoś z Was się orientuje:

1. Czy ta wznowiona edycja obejmuje również nowe źródła, np. te, na których bazuje John Garth w swojej książce "Tolkien and the Great War" (publikacja z 2003 roku), czyli niepublikowanych wcześniej nigdzie pamiętnikach Tolkiena oraz relacjach rozmów z nim?

Tego na 100% nie wiem. Mam wersję dwutomową. Oboje autorów ma jednak dostęp do niepublikowanych źródeł, więc jest to możliwe.

Cytat:
2. Czy część "Reader's Guide" zawiera również w formie encyklopedycznej hasła dotyczące postaci i zjawisk ze świata Tolkiena, czy wyłącznie jest to spis jego prac (+ prac którymi się inspirował) z opisem?

Nie. Nie ma tam haseł dotyczących świata przedstawionego. To opisy utworów, wątków literackich, wydań, miejsc z którymi Tolkien był związany i tym podobnych rzeczy.

Cytat:
No i tak generalnie, to warto Waszym zdaniem zakupić to cudeńko? Z przymrużeniem oka Ktoś ma i mógłby podzielić się opinią?

Zależy po co Ci to. To jest wybitne kompendium ale nie na temat śwtat przedstawionego, ale na temat twórczości i życia Tolkiena.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

raymount
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 19-11-2018 21:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Zależy po co Ci to. To jest wybitne kompendium ale nie na temat śwtat przedstawionego, ale na temat twórczości i życia Tolkiena.

Szczerze mówiąc liczyłem po cichu na porządne kompendium dotyczące właśnie świata wykreowanego przez Tolkiena, połączone ze skrótowym opisem prac z których korzystał i wątków biograficznych z rozbudowanym, detalicznym indeksem (no dobra.. wiem, że przesadziłem Z przymrużeniem oka Coś takiego raczej nie zamknęłoby się w trzech tomach). Jako że mam biografię autorstwa Carpentera, mam Gartha, a co do samego świata - mam HoME i to co ukazało się u nas po polsku, to w tej sytuacji jeszcze sobie przemyślę ten zakup...

Dzięki za info.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Nowa edycja 'The J. R. R. Tolkien Companion and Guide' (Strona 1 z 1)

Skocz do: