Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Beren i Luthien wrażenia z lektury (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Riddick
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 08-06-2017 21:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

vater napisał(a) (zobacz wpis):
Wydaje mi się, ze materiału jest więcej niż w HoME

Z tego co widziałem na szybko przeglądając to na pewno nie ma całego Lay of Leithian, znanego z 3 tomu HoME, więc nie ma mowy o większej ilości materiału niż w HoME.
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 600

Wysłany: 09-06-2017 06:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
We wstępie Ch. Tolkien pisze:
But this book does not offer a single page of original and unpublished work.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

vater napisał(a) (zobacz wpis):

No to rzeczywiście dziwne. W ogóle idąc tym tropem można by wydać każda opowieść w taki sposób, przedstawiając jej ewolucję.

Ale nie każda by się sprzedała w ogóle lub co najmniej dobrze i być może to jest clue Z przymrużeniem oka

A właśnie ciekawe czym się różni wersja "paperback , large print" za 26,05 $ od hardcover która jest w promo tańsza bo za 18 $.
Czy tylko wielkością czcionki i tym samym objętością "papierową" (oprócz oczywiście samej okładki co jest oczywiste i wyższej ceny za miękką co już oczywiste nie jest wieeeeeeeeeelgachny uśmiech )?
Okładka paperback, large print

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 09-06-2017 12:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam przykre wrażenie, że jest to sprzedawanie odgrzewanych kotletów, i chęć zarabiania kolejny raz na tym samym. Jest ona łagodzona tym, że nie wszyscy kupujący wiedzą, że kotlet jest odgrzewany. W końcu nie każdy jest na tyle wielkim pasjonatem by kupować HoME, które nie jest łatwe w lekturze. Jeszcze mniej chętnych ma VT i PE, to wydawnictwa niszowe. W efekcie dla wielu osób zwłaszcza w świecie nieanglojęzycznym, to będzie szansa poznania czegoś nowego dla nich. W tym sensie ten kotlet choć odgrzewany, dla wielu może ciągle być smaczny.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 09-06-2017 19:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oglądałem na razie tylko wydanie włoskie. Na angielskie muszę poczekać do pojutrza, gdy - jak Eru da - będę w Zjednoczonym Królestwie. I mam trzy refleksje. (1) Od edycji Ch. Tolkiena wolę edycję MumakiL Fandom PresssSss..., gdzie jest więcej tej najpóźniejszej wersji opowieści o Lúthien i Berenie; (2) kupię tę książkę tylko dla ilustracji Alana Lee; (3) najbardziej czekam na polskie wydanie jesienią, bo chciałbym zobaczyć tłumaczenie wierszowanego Leithian pióra Elring lub Evermind.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 09-06-2017 20:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Riddick napisał(a) (zobacz wpis):

Z tego co widziałem na szybko przeglądając to na pewno nie ma całego Lay of Leithian, znanego z 3 tomu HoME, więc nie ma mowy o większej ilości materiału niż w HoME.

Niechybnie masz racje. Powiem szerze, że bardziej przeglądnąłem akurat te części prozatorskie, stąd to wrażenie.

Cóż.. szkoda. Za to tym bardziej doceniam wydawnictwo fanowskie Uśmiech

Oczywiście czekam na polską wersję. To samo przez się będzie wartościowe.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 11-06-2017 12:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przeczytałem Beren i Luthien, dość szybko, wiec może nie wszystko wyłapałem. Dokładną recenzję przygotuję do następnego Aiglosa. Teraz mogę napisać, że moje uczucia są mieszane. Negatywne wynikają z dwóch powodów. Po pierwsze spodziewałem się publikacji istniejących, acz nieznanych do tej pory fragmentów prozatorskich, przede wszystkim tego, o którym wspominają Hammond and Scull, z lat 50-tych, choć warto by także zobaczyć pełną wersję z lat 30-tych, którą znamy tylko w przyciętej formie z Silmarillionu. Tymczasem Kane i fanowski Silm pokazują, jak bardzo Christopher Tolkien przycinał wykorzystywane teksty.
Była szansa by czytelnikom zaprezentować nieznane teksty, nie skorzystano z tego. I z tym wiąże się moje drugie rozczarowanie. Boję się, że ta decyzja oznacza, że jeszcze bardzo długo ich nie poznamy.
Pozytywy też są praktycznie dwa. Pierwszy, to udostępnienie w bardziej przystępnej formie, szerszej publiczności, ważnych fragmentów HoME. Drugi to komentarze od redaktorskie, które dopowiadają trochę do znanej historii, do historii tekstu i sposobu myślenia Christophera Tolkiena.
Czy wybrana konstrukcja jest dobra. Nie wiem. Mam mieszane uczucia, jak mieszana jest konstrukcja. Redaktor nie wiedział na co się zdecydować, czy na historię Berena i Luthien, czy na historię tekstu. Obie są opowiedziane, tworzą w sumie zgrabna całość, ale pozostaje też pewien niedosyt.
Acha, i jeszcze jeden powód do satysfakcji, dobrze , że z redakcją t. II nie czekałem na tę publikację, nie było najmniejszego sensu.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 28-11-2017 22:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakoś tak bez echa przeszło polskie wydanie Berka i Lucienki, które miało miejsce 21 listopada 2017. Ciekawe dlaczego? Czy nikt nie kupił jeszcze, czy nikt nie ma ochoty dzielić się wrażeniami??
For the home of the holy
Powrót do góry

vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 28-11-2017 23:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

U mnie książka na razie czeka w kolejce.. a większość pewnie czeka jak dostanie ją wkrótce w prezencie Język
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Beren i Luthien wrażenia z lektury (Strona 2 z 3)

Skocz do: