Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 20-04-2017 19:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzieki Sirielle za wydzielenie. Z kolei poszedłem za sugestią Sędziwojki, gdyż w końcu nie musimy ograniczać się do Polskich seriali i polskiej historii.

Natomiast wracając do Krzywoustego, rozumiem, że Ciebie ten temat nie interesuje i nie zamierzam Cię do niego przekonywać, ale przyznaj, ze jest to temat na serial lub film, niezależnie od naszych sympatii.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 20-04-2017 22:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Z kolei poszedłem za sugestią Sędziwojki, gdyż w końcu nie musimy ograniczać się do Polskich seriali i polskiej historii.

Natomiast wracając do Krzywoustego, rozumiem, że Ciebie ten temat nie interesuje i nie zamierzam Cię do niego przekonywać, ale przyznaj, ze jest to temat na serial lub film, niezależnie od naszych sympatii.
Dziękuję za uwzględnienie mojej sugestii. Uśmiech

Przyznać się - to groźnie brzmi! Z przymrużeniem oka
Oczywiście, obiektywnie jest to dobry materiał na serial/film, dotąd skupiałam się na subiektywnych odczuciach.

Namierzyłam kolejny serial, który może być całkiem niezły, ma dobre opinie. Świeża rzecz, obecnie emitowany jest 2 sezon (możliwe, że go nawet już znacie, był puszczany w polskiej TV). Mowa o Versailles. Jak to u nas, niepotrzebnie dodano do oryginalnego tytułu dopisek Prawo krwi.
Wprawdzie, z tego, co dotąd widziałam, w sieci fanki głównie zachwycają się romansowym duetem MonChevy tj. Filip Orleański & Filip Lotaryński. Jestem rozwalony
Idę oglądać, nie mogę przepuścić Francji (nawet mimo faktu, że to oblatana epoka Króla Słońce). Gandalf na Cienistogrzywym

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 20-04-2017 22:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Aż mi żal Mam coś dla ciebie ściska, że Francuzi tak schrzanili tak znakomity materiał na ekranizację, jak Królowie przeklęci Druona. Serial z 2005 jest "nieoglądalny" (przynajmniej dla mnie)

Widziałam całość tego nowego serialu. Książki nie znam więc nie mogę ocenić zmian w adaptacji, ani czy były z sensem, ale dodam tylko coś o wyglądowej sferze tego serialu. Hmm.... Śmiech No więc tak, gdy jestem w nastroju tolerancyjnym to powiem, że jest to fajna stylizacja, trochę teatr, trochę opera, trochę kojarzy mi się z filmami typu "Krull" i "Legenda" a gdy mam nastrój złośliwy Śmiech to uważam, że ta stylizacja - te kostiumy i scenografia jest potwornie chabeźna, jak seriale fantasy klasy B z epoki kręcenia "Willowa" Ble Ble ;D Skrzywienie Super śmiech
Widziałam też na YT początek starej, serialowej wersji (z angielskimi napisami) i prawdę mówiąc o wiele wolę tamte, bardziej siermiężne ale i bardziej historyczne kostiumy, przynajmniej ja je tak odbierałam. hmmmm... Aczkolwiek realizacja - gra, montaż, muzyka, dialogi - chyba z antycznych czasów seriali telewizyjnych (gdzieś z okolicy "Klaudiusza" ) znudziła mnie po pół godzinie Śmiech
poz Uśmiech
tal

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 21-04-2017 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Aż mi żal Mam coś dla ciebie ściska, że Francuzi tak schrzanili tak znakomity materiał na ekranizację, jak Królowie przeklęci Druona. Serial z 2005 jest "nieoglądalny" (przynajmniej dla mnie)

Widziałam całość tego nowego serialu. Książki nie znam więc nie mogę ocenić zmian w adaptacji, ani czy były z sensem, ale dodam tylko coś o wyglądowej sferze tego serialu. Hmm.... Śmiech No więc tak, gdy jestem w nastroju tolerancyjnym to powiem, że jest to fajna stylizacja, trochę teatr, trochę opera, trochę kojarzy mi się z filmami typu "Krull" i "Legenda" a gdy mam nastrój złośliwy Śmiech to uważam, że ta stylizacja - te kostiumy i scenografia jest potwornie chabeźna, jak seriale fantasy klasy B z epoki kręcenia "Willowa" Ble Ble ;D Skrzywienie Super śmiech
Widziałam też na YT początek starej, serialowej wersji (z angielskimi napisami) i prawdę mówiąc o wiele wolę tamte, bardziej siermiężne ale i bardziej historyczne kostiumy, przynajmniej ja je tak odbierałam. hmmmm... Aczkolwiek realizacja - gra, montaż, muzyka, dialogi - chyba z antycznych czasów seriali telewizyjnych (gdzieś z okolicy "Klaudiusza" ) znudziła mnie po pół godzinie Śmiech
poz Uśmiech
tal
Myślę, że porównanie do Ja, Klaudiusz może być trafne. Czasowo się zgadza - oba seriale pochodzą z lat 70., aczkolwiek Królowie Przeklęci powstali kilka lat wcześniej. Widziałam oba jedynie we fragmentach i również uderzyła mnie pewna sztuczność i "nagość" scenografii. Od dworów - czy to cesarskiego czy to królewskiego - oczekuję więcej splendoru.
Rzymowi, Isabel i Versailles nic nie można pod tym względem zarzucić, tylko się zachwycać.

Na podstawie 1 odcinka Versailles mogę powiedzieć, że serial zapowiada się dobrze.
Trójka głównych męskich aktorów gra powyżej przeciętnej - Ludwik XIV, Filip "Monsieur" i Kawaler Lotaryński.
Cieszy mnie, że jednak jeszcze istnieją młodzi, dobrzy aktorzy plus/minus w moim wieku. Z przymrużeniem oka

Ponadto jest na co popatrzeć wizualnie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech I inspirować się w zakresie tolkienowskich malunków.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Chevalier to trochę vanyarski typ (ew. Tuor?), zaś Monsieur pasowałby na Maeglina.

Aczkolwiek w wersji współczesnej MonChevy prezentują się bardziej męsko. Z przymrużeniem oka Ładne bestyjki.
Monsieur:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

Chevalier:

Ups, chyba mi się zrobił wątek a la "jacy aktorzy do Silmarillionu?". Pserwa

Wracając do tematu - dla osób lubiących Wikingów - aktor od Ludwika XIV grał tam Aethelstana. Z przymrużeniem oka
Jedyne, co mi przeszkadza w Versailles, to niekoniecznie dobrze dobrane postacie kobiece i nieunikniony kiczowaty barokowy sztafaż, ciuszki, architektura itp. Innym natomiast może się podobać.

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 29-07-2017 10:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze nie widziałam 2 odcinków 7 sezonu GoT i zupełnie nie mam na to ochoty. Z przymrużeniem oka Tym bardziej, że opinie na ich temat nie są zbyt pozytywne.
Wolę oglądnąć po raz kolejny wybrane odcinki 2 sezonów serialu Versailles, który ostatnio zawładnął moim sercem. Love
W przeciwieństwie do GoT fabuła Wersalu ma sens, a wszyscy aktorzy grają bardzo dobrze. Nie ma aktorskich drewien w stylu Danki i Jona. Złośliwy uśmiech

Nie widziałem Wersalu, i raczej nie obejrzę. Nie lubię Ludwika XIV, znacznie bardziej zawsze wolałem jego dziadka, Henryka IV. Nie podoba mi się kraj, w którym za wydanie bardziej wystawnej uczty niż król można było trafić do Bastylii. Idea Wersalu, też jest dla mnie odrażająca.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 29-07-2017 12:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ludwik XIV też nie zalicza się do moich ulubionych królów Francji. Wręcz przeciwnie, zawsze go miałam za megalomana. Język
Moim ulubieńcem jest zdecydowanie kto inny, z epoki średniowiecza.
Zaś z nowożytności również lubię Henryka IV i Ludwika XIII (tego ostatniego to akurat przez pryzmat kardynała de Richelieu). Mam też słabość do niesławnego u nas Henryka III, ale tu przyznaję się bez bicia - wszystko przez książki Dumasa. Z przymrużeniem oka Słowne utarczki króla z Chichotem - miodzio!

Gdy dowiedziałam się, że powstał Wersal, pomyślałam sobie: "Co? Znowu będą wałkować Króla Słońce? Czemu nie zekranizują jakiegoś innego okresu z historii Francji?".
Ten serial jest świetnym przykładem, że czasem nie warto poddawać się uprzedzeniom. Uśmiech
Ogromnie podoba mi się uczłowieczenie Ludwika XIV, George Blagden wykonuje naprawdę świetną robotę. chwała wam, chylę czoła, dzięki Pałac w Wersalu ukazany jest jako złota klatka.
Nie ma w tym serialu ani jednego źle grającego aktora, wszyscy bohaterowie są wiarygodni psychologicznie. Fabuła jest interesująca.

Oczywiście, to period drama, dlatego są celowe pewne nieścisłości z datacją i przeinaczenia historyczne, które mi zupełnie nie przeszkadzają.

I aktorzy bywają za ładni w stosunku do ich historycznych pierwowzorów, ale nie sądzę, żeby widz chciał oglądać Filipa Orleańskiego (Monsieur) grubego, niskiego, z mnóstwem wstążek we włosach i chodzącego na tak wysokich obcasach, że przypominały szczudła. A tak jego wygląd w późniejszych latach życia opisywał Saint-Simon. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Ups, rozpisałam się.
Więcej moich refleksji odnośnie Wersalu napiszę w wątku o serialach historycznych.

Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 29-07-2017 21:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przeniosłam, żebyście mi wątku GoT nie przechwycali Z przymrużeniem oka

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 31-07-2017 16:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze a propos Ludwika XIV (i GoT), oniryczny wstęp do 3 odcinka 2 sezonu zalicza się do moich ulubionych scen Versailles, z wielu powodów. Jestem rozwalony Jednym z nich jest celne uwypuklenie królewskiego ego oraz ujawnienie ukrytych lęków króla.
Ludwik: How dare you insult me?
Do you know who I am? I am the king! Louis the Great!

Ta kwestia nasunęła mi natychmiastowe skojarzenie ze słowami Tywina skierowanymi do nieświętej pamięci Joffa: Any man who must say "I am the king" is no true king. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 2 z 3)

Skocz do: