Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 11 z 15)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3877

Wysłany: 03-02-2019 20:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odcinek 4. Całe odkrycie grobu było dość niesamowite, bo przez lata zbliżanie się do tego kopca było tabu. Do dziś nie wiadomo kim była starsza z kobiet - wieszczką, kapłanką, królową? Ale na podstawie jej kości zębów ustalono, że wychowała się na terenie dzisiejszego Iranu, więc pochodziła z Persji. To nie wyrokuje o jej narodowości, ale jest możliwe, że nie była nordyckiego pochodzenia. Raczej nie była to też królowa Åsa, babka Haralda Pięknowłosego, jako przypuszcza polska Wikipedia, w materiale nic o tym nie wspomniano. A jednak pochowano ją po królewsku. Jestem ciekawa czy było możliwe sprawdzenie jej DNA? Zawsze mnie dziwi dlaczego tego się nie robi. Może nie zawsze jest to możliwe, a może wyniki są nieakceptowalne, więc się je zataja hmmmm... O tym, że w Norwegii się nie mówi o jej pochodzeniu słyszałam od Norwegów w trakcie festiwalu wikińskiego, więc coś w tym jest.

Edit.

Dla odmiany anglojęzyczna Wikipedia przypisuje młodszej z kobiet pochodzenie z Iranu - właśnie na bazie badań DNA:
https://en.wikipedia.org/wiki/Oseberg_Ship
Ale wg badań DNA, nie analizy pierwiastków w kości zębów, o której jest mowa w dokumencie tv.
Co ciekawe norweska Wikipedia podaje te same informacje, co anglojęzyczna (młodsza mogła pochodzić z Iranu, Pakistanu lub z Indii - haplogrupa U7), więc jednak jeśli Norwegowie chcą mogą do nich dotrzeć.
https://no.wikipedia.org/wiki/Osebergfunnet
Ponoć badanie DNA starszej kobiety dało 3 różne źródła/wyniki DNA. Oba źródła podają, że wyniki badań DNA są niepewne, wyników młodszej z kobiet nie udało się powtórzyć w kolejnych testach i generalnie DNA obu kobiet jest zbyt zanieczyszczone/zniszczone. Szkoda Smutek Ale mam odpowiedź na swoje pytanie o DNA.

Teraz tylko pozostaje pytanie czy angielski dokument pomylił osoby i robi sensację, czy też badania składu kości zębów były nowsze. Albo ja coś pomyliłam, może obejrzę powtórkę.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1086
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 03-02-2019 20:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a):
niejsza z nim, jest sporo drugoplanowych postaci, których los mnie interesuje i książę Bolko, który z aktora w kiepskiej peruce przeistoczył się w prawdziwą postać. Nie wiem jak bardzo Kazimierz i Bolko przypominają prawdziwe postaci historyczne, ale ten drugi udał się KK znakomicie.
Książę Bolko - zakładam, ze chodzi o Bolka II Świdnickiego - był swego czasu jedną z moich ulubionych postaci XIV w. w zakresie historii ziem polskich. Uśmiech Zręcznie lawirował między Cesarstwem a Polską i Węgrami.

Korony Królów nie oglądam już od dawna, ale sądząc po fotografiach mam wrażenie, że jakościowo ciuszki się poprawiły. Są nawet wyrafinowane.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 04-02-2019 16:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oczywiście chodzi o Bolka/Bolesława II Małego, księcia Świdnicy. Pojawia się teraz w prawie każdym odcinku, bo równolegle śledzimy losy Świdnicy, poświęcono mu też jeden odcinek "KK - Taka historia". Skoro lubisz postać, to możesz obejrzeć i przy okazji dać znać gdyby coś poknocili w opowieści. Ja Bolka bardzo polubiłam i oceniając po serialu żałuję, że to nie jemu trafił się tron Polski. Rzecz jasna to może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością, w końcu twórcy serii wpływają na nasze sympatie. Świadomie lub nie; bo niby po co mieliby mi obrzydzać Kazimierza? A jednak im się udało Jestem przeciw

Wraz z większym budżetem i po krytyce ze strony bractw, jak zakładam, poprawiły się stroje (i ich ilość), dekoracje, ilość statystów, konnych i generalnie - wszystko. Już w pierwszym sezonie była różnica między odcinkiem 1 i 20-którymś, mniej więcej wtedy wg mnie jakość się poprawia, a teraz tę różnice również widać. Może poza Budą, bo nie wiedzieć czemu opowiadają w kółko jaki to węgierski dwór wspaniały, a potem kręcą sceny w Malborku - jeśli dobrze poznaję - i nawet dekoracja nie zasłaniają łat na ścianach. Innymi słowy dwór w Budzie wypada słabiej, niż Wawel. Przynajmniej na razie. I bawi mnie, jak za każdym razem te same osoby opuszczają bramę zamku w przebitkach przy zmianie miejsca akcji. Biedny człowiek w pomarańczowej tunice wciąż wyjeżdża z bram Świdnicy, kurier jaki czy co? Z przymrużeniem oka Mogli nakręcić kilka wersji z różnymi statystami. Ale to drobnostka. Tak czy inaczej to nadal telenowela, ale teraz wygląda porządnie Jestem za Starsza córka Kazimierza już odeszła z zamku, a młodsza Kunegunda poślubiona Ludwikowi Bawarskiemu nadal czeka na wyjazd z Wawelu. Niestety już wiem jak się potoczyły jej losy Smutek Kazimierz właśnie zamierza poświęcić Świdnicę na rzecz układów z Luksemburgami i wyprawy wojennej na Wschód, na pewno pojawi się Bolko. Więc jak chcesz zerknij na aktualne odcinki by mieć porównanie Uśmiech

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5891

Wysłany: 06-02-2019 12:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bolko pewnie nie byłby gorszym kandydatem na tron niż Kazimierz, choć pewnie wiele w polityce królestwa by to nie zmieniło. To w czym byli podobni to realizm. Robienie tego co osiągalne i możliwe bez zamykania furtek na przyszłość.

Co do Kazimierza, to nie był przyjemny facet. Był wybitnym władcą, mającym wizję, polityki. Wiedział czego chciał i do czego dążył. Był sprawnym politykiem i administratorem, który umiał skupić przy sobie i wychować grono wybitnych współpracowników. Ale jako człowiek, jak się wydaje przyjemny nie był. Był porywczy i apodyktyczny - vide sprawa Maćka Borkowica. A jak traktował żony, wiemy.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 06-02-2019 14:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za informacje. Czyli jednak dobrze przedstawili charakter Kazimierza w drugim sezonie Jestem za

Fajnie pogrzebać i sprawdzić coś więcej o postaciach pojawiających się na ekranie, choć czasem daje to dziwne wyniki - szlachetny rycerz ze świty Wittelsbacha - Hasso Wedel - okazał się... generałem Wermachtu Zdziwienie Możliwe, że dwie postaci nosiły identyczne imię i nazwisko, tylko Google o tej pierwszej nie bardzo słyszało i w pierwszych wynikach wyrzuca nam generała. Nawet jeśli tak jest, to pomysł wydaje mi się dziwny. Dałabym owemu rycerzowi neutralne nazwisko, a nie speca od propagandy III Rzeszy. W końcu jego postać jest pewnie wymyślona dla ubarwienia fabuły. Nie wiem czy to easter egg, złośliwy żart czy niedopatrzenie. Z drugiej strony nie miałam o prawdziwym Hasso von Wedlu pojęcia, a teraz już wiem, więc zawsze jakiś plus. Zresztą takowych jest więcej - w dokumencie o wojnach Anglii i Francji przewinął mi się ślepy Jan Luksemburski walczący po stronie Francuzów. Wcześniej bym na niego nie zwróciła większej uwagi, chociaż ślepy król walczący przywiązany do rycerzy to ciekawostka, ale przez KK ta postać od razu nabrała większego znaczenia.

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 06-02-2019 20:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetnie, że jakość serialu, jak piszesz, poprawiła się pod wieloma względami. Jestem za
Mimo wszystko, mając w pamięci pierwsze odcinki jakoś nie mam ochoty do niego wracać, ale nie zarzekam się, możliwe, że kiedyś obejrzę.
Z ciekawości zapytam też kolegi z pracy, który ongiś nam żywo relacjonował każdy odcinek wypominając wszelkie babole historyczne, jakie są jego odczucia odnośnie najnowszych odcinków. Jestem rozwalony

Sirielle napisał(a):
Fajnie pogrzebać i sprawdzić coś więcej o postaciach pojawiających się na ekranie, choć czasem daje to dziwne wyniki - szlachetny rycerz ze świty Wittelsbacha - Hasso Wedel - okazał się... generałem Wermachtu Zdziwienie Możliwe, że dwie postaci nosiły identyczne imię i nazwisko, tylko Google o tej pierwszej nie bardzo słyszało i w pierwszych wynikach wyrzuca nam generała. Nawet jeśli tak jest, to pomysł wydaje mi się dziwny. Dałabym owemu rycerzowi neutralne nazwisko, a nie speca od propagandy III Rzeszy. W końcu jego postać jest pewnie wymyślona dla ubarwienia fabuły. Nie wiem czy to easter egg, złośliwy żart czy niedopatrzenie.
To nie jest niedopatrzenie, prawdziwy Hasso von Wedel żył w XIV w. Jest o nim wzmianka np. na stronie zamku w Złocieńcu - http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/7620/Zlocieniec/
Ród Wedlów wspomniany jest także w publikacji Archiwum Państwowe w Szczecinie: przewodnik po zasobie archiwalnym: akta do 1945 roku, Warszawa-Szczecin 2002. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
A to, że generał Wehrmachtu miał takie imię i nazwisko - zupełnie mnie nie zaskakuje.
Mógł on być nawet jakimś dalekim potomkiem średniowiecznego rodu von Wedlów, tym bardziej, że sam urodził się w Stargardzie, a stamtąd już niedaleko do ongiś Wedlowskiego Złocieńca. Uśmiech

Sirielle napisał(a):
Zresztą takowych jest więcej - w dokumencie o wojnach Anglii i Francji przewinął mi się ślepy Jan Luksemburski walczący po stronie Francuzów. Wcześniej bym na niego nie zwróciła większej uwagi, chociaż ślepy król walczący przywiązany do rycerzy to ciekawostka, ale przez KK ta postać od razu nabrała większego znaczenia.
Tak, to było w bitwie pod Crecy w 1346. Szkoda, że główna linia Kapetyngów wygasła w 1328, co doprowadziło w końcu do Wojny Stuletniej.

M.L. napisał(a):
Bolko pewnie nie byłby gorszym kandydatem na tron niż Kazimierz, choć pewnie wiele w polityce królestwa by to nie zmieniło.
Niestety, obaj nie mieli legalnych męskich potomków. Ludwik Andegaweński może i był Wielki na Węgrzech, ale Polskę traktował po macoszemu. W sumie trudno mu się dziwić.

Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 07-02-2019 01:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Mimo wszystko, mając w pamięci pierwsze odcinki jakoś nie mam ochoty do niego wracać, ale nie zarzekam się, możliwe, że kiedyś obejrzę.

Oj nie wiem czy gdybym nie oglądała po kolei chciałoby mi się teraz oglądać całość Jestem rozwalony Ale pewnie warto obejrzeć odcinki z ważniejszymi czy ciekawszymi wydarzeniami. Pewnie kolega z pracy Ci podpowie co było warte uwagi Jestem za
Ja zaś polecam odcinek historyczny o Bolku - zobaczysz przy okazji jak się zmieniał w serialu Uśmiech Generalnie ważniejsze fragmenty się pojawiają jako ilustracja historii w "Taka historia", więc bez oglądania serialu można zobaczyć co i jak.

Sirielle napisał(a):
To nie jest niedopatrzenie, prawdziwy Hasso von Wedel żył w XIV w. Jest o nim wzmianka np. na stronie zamku w Złocieńcu - http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/7620/Zlocieniec/
Ród Wedlów wspomniany jest także w publikacji Archiwum Państwowe w Szczecinie: przewodnik po zasobie archiwalnym: akta do 1945 roku, Warszawa-Szczecin 2002. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Fantastycznie Jestem za Dziękuję za informacje Uśmiech Mi wyskakiwał tylko krewniak z Wermachtu w wynikach i się zdenerwowałam, bo ten serialowy był fajną postacią Uśmiech

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 08-02-2019 01:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z wyglądu aktor grający Bolka II sprawia bardzo sympatyczne wrażenie. Uśmiech Nawet wzrost ma adekwatny do książęcego przydomka. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Sądząc po fotkach Andrzej Hausner wydaje mi się lepszym wyborem na Kazimierza niż Mateusz Król. Owszem, jest mniej urodziwy, ale jakoś bardziej mi pasuje do postaci tego króla. Poprzedni aktor, nie urażając go, był cokolwiek wymoczkowaty z wyglądu i grał nader drętwo. Z przymrużeniem oka

Z innych filmowych impresji okołohistorycznych:

Obejrzałam niedawno film A Dry White Season z 1989.
Przyznaję, że historia południowej Afryki to dla mnie zupełna abstrakcja, ale zarys konfliktu i dyskryminacji na tle rasowym wydaje mi się w miarę sensownie pokazany.
Rewelacyjne role główne - w końcu to Brando, Sutherland i tak, znowu, Prochnow.
Brando zagrał tutaj niewielką rolę, ale miał pole do popisu, ładnie poszarżował w sądzie.
Sutherland z kolei wypadł świetnie jako wyciszony, spokojny człowiek, ale pełen klasy - nienachalnej, lecz zauważalnej.
Prochnow tym razem zagrał bydlaka. Przekonująco! Język
Ten aktor zafascynował mnie ostatnio, gdyż w każdej roli emanuje z niego charyzma. Jego gra jest oszczędna, ale przy tym cholernie ekspresyjna. Samym wyrazem oczu i drgnieniem ust potrafi przekazać emocje. To jest dla mnie wyznacznik wysokiej klasy aktorstwa.

Na pewno wspominałam już o tym na forum, ale nie w tym temacie.
Absolutnie uwielbiam film La Caduta degli Dei Luchina Viscontiego! Love
Świetnie ukazany schyłek arystokracji niemieckiej, narodziny III Rzeszy i degeneracja społeczeństwa najlepiej widoczna w osobie Martina von Essenbeck odgrywanego przez Helmuta Bergera.
Zagrała w tym filmie cała śmietanka aktorska, wszyscy wypadli rewelacyjnie. Moją uwagę zwrócił duet Dirk Bogarde-Ingrid Thulin oraz szara eminencja - Helmut Griem w roli Aschenbacha. Język
Rzadko kiedy fascynują mnie postaci kobiece, ale Ingrid Thulin jako Sophie von Essenbeck była zjawiskowa.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Kolejnym moim ukochanym filmem jestThe Lion in Winter z 1968.
Paluszki lizać. Błyskotliwe i ironiczne dialogi, właściwa scenografia, ładna muzyka. I przede wszystkim film dotyczy okresu, obszaru i postaci historycznych, które mnie najbardziej interesują. Love Nie przeszkadza mi fakt, że pojawiają się pewne anachronizmy w potyczkach słownych postaci.
Absolutnie genialna Katharine Hepburn jako królowa Eleonora, świetny Peter O'Toole jako Henryk II. Jan i Godfryd również rewelacyjni. Z powodzeniem dorównał im Filip II.
Najsłabiej moim zdaniem wypadł Anthony Hopkins jako Ryszard I Lwie Serce. Język

Link

wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Słodziak. John Castle w roli Godfryda z Bretanii.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 11 z 15)

Skocz do: