Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Rozpaczać mogą tylko ci, którzy przewidują koniec i nie mają co do niego żadnych wątpliwości. Ale my nie wiemy, jaki będzie koniec." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 7 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3834

Wysłany: 09-01-2018 13:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Świetnie zostało to podkreślone w historyczno-S-F anime Legend of the Galactic Heroes m.in. w tekście czołówki: Zu jeder Zeit, an jedem Ort, bleibt das Tun der Menschen das gleiche.

Zaciekawiłaś mnie i znalazłam to na yt w oryginale, ale w czołówce nie ma tego zdania z wersji niemieckiej:

Link

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1066
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 09-01-2018 19:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle, super, że wrzuciłaś 1 odcinek, na którym w prewiew akurat występuje Oskar von Reuenthal, moja ulubiona postać z serialu na równi z Yangiem Wen-lim. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Nie wszystkie odcinki mają czołówkę z tym tekstem.
Pojawia się on w 2 openingu:

Link

Anime zwykle bywa traktowane z pogardą, ale LoGHa mogę z czystym sumieniem polecić nawet tym osobom, które stronią od "japońskich bajeczek". Absolutnie mnie ta seria zachwyciła 8 lat temu i nadal zachwyca, choć ofc nie jest bez wad. LoGH zrobił na mnie wrażenie m. in. z uwagi na swój rozmach i kreację bohaterów, z którymi się można się częściowo utożsamić. Dla przykładu, dzielę wiele cech z Yangiem. Z przymrużeniem oka
Ta seria to monumentalna quasi-historyczna opowieść o ludzkości osadzona w przyszłości, z wieloma inspiracjami z naszej rzeczywistej historii i wykorzystaną świetnie muzyką klasyczną jako podkładem (Mozart, Wagner, Czajkowski itp.). Nie jest to łatwy seans, z początku się wolno rozkręca, ale potem jest tylko lepiej. Nie wszystkim jednak przypadnie do gustu.
Animowana forma w tym wypadku jest jedyną możliwą, nie dałoby się zrobić serialu "na żywo" z udziałem tak kosmicznej ilości bohaterów, z których każdy ma swój intelekt, uczucia, historię i prawie każdy aktor musiałby dobrze grać. Język

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3834

Wysłany: 13-01-2018 14:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obejrzałam 2 odcinki i ciężko się patrzy na bitwę w kosmosie, gdzie statki najwyraźniej mogą strzelać tylko do przodu!? Widać to jest wzorowane na bitwie morskiej w starożytnej Grecji, tak mi się kojarzy - Ateny vs Persja? Jeden ze statków to Patrokles, był też chyba Leonidas. Niestety w kosmosie to jest niewiarygodne i kompletnie mi psuje oglądanie. No i jednak to fantastyka, nie historia, nawet jeśli do historii nawiązuje.

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Zerknęłam na aktorów w Knightsfall i złapałam się za głowę na widok Eda Stopparda jako Filipa IV Pięknego.
Aktor niebrzydki, ale ze swoimi ciemnymi włosami i oczami i niską posturą zupełnie nie przystaje do wizerunku tego monarchy.

A jakie kolory powinny być? Jest gdzieś opis wyglądu Filipa?

Ja bym aktorowi zmieniła kolor oczu, dodała wzrostu i zaciągnęła do zupełnie innej roli - się jego wysokość prosi o tron Gondolinu.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

Nie idealny, ale najbliższy mojemu wyobrażeniu z dostępnych. Tylko rzeczywiście 1,75 to dla Turgona stanowczo za mało.

Od królów Francji do królów Anglii - moim zdaniem wart obejrzenia jest serial Biała królowa. Mówiliśmy o nim?

Opowiada o losach wojny Dwóch Róż, na bazie powieści historycznych Philippy Gregory. Ciekawie sportretowany jest przyszły Ryszard III, w tej roli Aneurin Barnard.

A Sędziwojka będzie mogła podziwiać Davida Oakesa w kolejnej niewdzięcznej roli Z przymrużeniem oka

Jeszcze w Filarach Ziemi miał paskudną rolę. Też mi się tamten serial podobał, polecam.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5788

Wysłany: 13-01-2018 17:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie Filary Ziemi strasznie nudziły.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 14-01-2018 00:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle, haha, to chyba telepatia, napisałaś posta o Białej Królowej, którą właśnie oglądałam. Śmiech
Obejrzałam 4 pierwsze odcinki i 7.
Resztę sobie daruję, szkoda mi czasu.
Znudził mnie ten serial. Niby dużo się dzieje, ale... zdecydowanie brak mu rozmachu Borgiów (i budżetu). Ciuchy i scenografia średnio urodziwe. Dosyć biedne. Scenariusz też trochę poszatkowany. Denerwował mnie również wątek magii.
Aktorsko też bywało różnie, od świetnych ról po słabe.
Główna para była dosyć bezbarwna. Przy czym Rebecca Ferguson jakoś dawała radę, ale Max Irons niestety nie dorastał do pięt swojemu ojcu. Jako Edward IV niby coś tam pokrzykiwał, uśmiechał się, ale i tak był miałki w głównej roli. Zaś Jeremy Irons, nawet gdyby reszta obsady Borgiów była kiepska (co na szczęście nie nastąpiło), byłby w stanie udźwignąć cały serial, choćby swoją mimiką, intonacją i "hmmm". Z przymrużeniem oka
W Białej Królowej spośród 3 słońc Yorku bracia zagrali lepiej od króla. Złośliwy uśmiech
Aneurin Barnard wypadł jak dotąd nieźle. On chyba się rozkręca w ostatnich odcinkach serialu?
Chociaż patrząc na niego miałam nieodparte skojarzenia z filmowym Frodem. Język
Zaś David Oakes istotnie miał tu rolę bardzo podobną do Juana Borgii (tyle że jeszcze mniej scen na ekranie i mniejsze pole do popisu). Jestem rozwalony
Też drugi z kolei, rozpieszczony, wredny i ulubiony synek rodzica, spoiler:również zginął z rąk brata.

I skoro już o Juanie mowa - to jedna z moich ukochanych scen w Borgiach.
Papież & jego syn, gra na tym samym wysokim poziomie.
Kociak ze Shreka w całej okazałości.
Raczej spoilerów w tej scenie nie ma, tyle że zdradza ona wygląd i stan Juana w 2 sezonie:

Link

Słyszałam, że w Filarach ziemi David Oakes grał bydlaka, ale jakoś nie mogę się zmusić do seansu tegoż serialu.
Trochę szkoda, że ten aktor najczęściej wybiera role tych złych bohaterów. Na podstawie wywiadów i serialowych bloopersów odnoszę wrażenie, że prywatnie to bardzo sympatyczny człowiek z olbrzymią dozą uroku osobistego, inteligencji i poczucia humoru. Uśmiech
Jako ciekawostka - wywiad z nim oraz Natalie Dormer, oboje grali niedawno w sztuce Venus in fur w Londynie. Pasują do siebie, są przeuroczy razem. Jestem za

Link

Sirielle napisał(a):
Obejrzałam 2 odcinki i ciężko się patrzy na bitwę w kosmosie, gdzie statki najwyraźniej mogą strzelać tylko do przodu!? Widać to jest wzorowane na bitwie morskiej w starożytnej Grecji, tak mi się kojarzy - Ateny vs Persja? Jeden ze statków to Patrokles, był też chyba Leonidas. Niestety w kosmosie to jest niewiarygodne i kompletnie mi psuje oglądanie. No i jednak to fantastyka, nie historia, nawet jeśli do historii nawiązuje.
Tak, to jest jeden z zarzutów, który stawia się tej serii. Walki w kosmosie są przestarzałe i prowadzone według standardów działań wojsk lądowych i morskich sprzed XX w. Taktyka i strategia też są raczej 2D zamiast 3D (z pewnymi wyjątkami), co może drażnić i odstraszać od seansu.
Bywa to irytujące, ale przymknęłam na to oko, gdyż umysłowe rozgrywki taktyczno-strategiczne oraz relacje między bohaterami rekompensowały mi ten brak. Zresztą seria ta ma już swoje lata, powstała w l. 80. i 90. XX w., a oryginał literacki jest jeszcze starszy. W 2018 roku będzie wyemitowana nowa adaptacja powieści Tanaki. Jednak na podstawie trailera zapowiada się o wiele gorzej, mimo podrasowanej grafiki i wszechobecnej 3D CG.
LoGH rozkręca się dość powoli, więc pierwsze odcinki mogą być męczące.
Grecja i Persja (Mezopotamia) to tylko jeden wątek inspiracji, Sojusz to z grubsza odpowiednik Ameryki z miksem różnych kultur (statki mają nie tylko greckie nazwy, są również indyjskie, iryjskie, rosyjskie itp.), zaś Cesarstwo to zmiksowane Prusy, Austria, III Rzesza i ludy germańskie (bóstwem jest Odyn, a na zmarłych żołnierzy czeka Valhalla).

Sirielle napisał(a):
A jakie kolory powinny być? Jest gdzieś opis wyglądu Filipa?
Np. w Księdze Kalili i Dimny skompilowanej za życia króla w 1313 roku zarówno Filip, jak i jego synowie mają jasne włosy:

W cyklu Maurice'a Druona Filip był bardzo wysokim, dobrze zbudowanym mężczyzną o niebieskich oczach i rudoblond włosach.
Ten aktor z Knightsfall pasuje faktycznie na któregoś z Noldorów, tylko trzeba mu trochę podbródek cofnąć. Z przymrużeniem oka Albo Turgon albo Fingon, nawet na Feanora by się nadał.

Ostatnio zmieniony przez Sędziwojka dnia 20-01-2018 23:31, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 15-01-2018 22:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obejrzałam 3 sezon Borgiów.
Niestety, oceniam go gorzej niż poprzednie 2 sezony.
Odcinki 1 i 2 jeszcze trzymały formę - zwłaszcza knowania kardynałów zapowiadały powrót do klimatu z początkowych odcinków 1 sezonu. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
I znów pojawił się della Rovere w pełnej kardynalskiej krasie. Złośliwy uśmiech
Ascanio Sforza miał kilka świetnych momentów. Polubiłam go, spryciula, zawsze spadnie niczym kot na cztery łapy. I świetny trik ze spoiler:sztyletem ukrytym w krucyfiksie.
Na plus również nowy król Neapolu spoiler:Frederigo. Brawurowo przechytrzył Lukrecję. Tak czułam, że to anielskie usposobienie to pułapka. Język
spoiler:Wątek miłosny Lukrecji i Cezara nawet mnie pozytywnie zaskoczył - twórcy nader zgrabnie go pokazali. Spodobało mi się, że na zasadzie przekory to spoiler:Lukrecja była stroną dominującą, a Cezar, zazwyczaj taki groźny macho, tutaj wyraźnie czuł się onieśmielony. Z przymrużeniem oka
Dalej było już gorzej.
Po pierwsze - spoiler:Rufio. Bardzo denerwujący typ.
Po drugie - wątek Micheletta spoiler:i tego jego kochasia. Płaczący Micheletto z tego sezonu jest kompletnie niekompatybilny ze swoją dotychczasową twardą postawą.
Po trzecie - nie ukrywam, że po śmierci Juana seria straciła dla mnie sporo uroku. Z przymrużeniem oka
Po czwarte - nie wyjaśniono, o co chodzi z Neapolem. Dotąd był król Ferdynand I (Ferrante), potem jego syn Alfons, a potem nagle pojawia się Alfons z Aragonii (mąż Lukrecjii) jako krewny nowego króla Neapolu Ferdynanda II. Twórcy nie raczyli wyjaśnić, jak to się stało, ze po okresie dominacji francuskiej na tronie zasiadł Ferdynand II i jaka była jego relacja pokrewieństwa z poprzednikami na tronie.
W dodatku, to już zarzut wobec wszystkich sezonów, twórcy poknocili wiek obu monarchów. Historycznie starszy o 20 lat od swojego brata Alfons (syn Ferrante) jest tutaj młodym chłopaczkiem, podczas gdy jego brat Ferdynand II jest już dojrzałym mężczyzną.
Podoba mi się natomiast kreacja Neapolu jako zdradliwego miasta i władztwa, mrocznego i pełnego nieprzyjemnych niespodzianek, co kontrastuje ze słonecznymi skojarzeniami na temat Włoch.
Zgadzam się z powyższym - Neapol mnie bardzo zawiódł jako miasto - po 1 dniu pobytu tamże miałam serdecznie dość. Według mnie nie jest prawdą poweidzenie: vedi Napoli e poi muori. Język
Jeśli już zwiedzać te okolice, to dla Pompejów i znakomitego Muzeum Archeologicznego w Neapolu, którego zbiory nie ustępują wspaniałością Watykanowi i Luwrowi. Love

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 18-01-2018 22:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak na marginesie, w ramach ciekawostki, obejrzałam wczoraj Truth or Dare z 2012 (polski tytuł to jakaś kpina), żeby zobaczyć, jak David Oakes wypada we współczesnym settingu, bez tych wszystkich dawnych fikuśnych fatałaszków.
Reszty obsady nie sprawdzałam - jakież było moje zdumienie, gdy zobaczyłam w tym filmie Alexandra Vlahosa!
Juan Borgia (Borgias) i Filip Orleański (Versailles) obok siebie - interesujące. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
W tym filmie zagrała również Jennie Jacques, która pojawia się także w Vikings. Uśmiech
Nie spodziewałam się niczego wybitnego, tym bardziej, ze thrillery nie należą do mojego ulubionego gatunku.
Sam film jest lepszy niż myślałam, jednak nadal średni, zdenerwowało mnie parę nielogiczności oraz bardzo zirytowało zakończenie, które odebrałam jako spoiler: pogwałcenie mojego poczucia sprawiedliwości (przeżyła najbardziej winna i odpychająca osoba), wprawdzie można je określić jako względnie niebanalne z uwagi na niezły plottwist.
Jednak klimat udało się reżyserowi stworzyć, a najmocniejszą stroną całości była naprawdę dobra gra aktorska wszystkich, dzięki czemu film trzymał w napięciu.
David i Jennie dali najlepszy popis aktorskich umiejętności, zaraz za nimi plasował się Alex i reszta aktorów.
W tym filmie wyraźnie widać, że David ma większy urok, charyzmę sceniczną i piękniejszy głos niż Alex. Wizualnie dla mnie też wypada o wiele korzystniej.

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 20-01-2018 23:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znowu post pod postem... Język

Obejrzałam 1 odcinek Tudorów.
Szczerze mówiąc, był dla mnie nużący, wyczekiwałam szybkiego końca.
I zazgrzytała mi poniższa nieścisłość historyczna.
To urocze, że wspomniany jest chory papież Aleksander VI (miło o nim usłyszeć zza drugiej strony barykady Z przymrużeniem oka), tyle że czasowo nijak to się nie zgadza.
Henryk VIII rozpoczął panowanie 1509, w 6 lat po śmierci Rodriga Borgii... Ratujcie bo go pobiję
Prędzej kardynał Wolsey powinien wspominać o chorobie Juliusza II (Guliana della Rovere), który zmarł w 1513. Jednak kardynał Wolsey jeszcze nie powinien być kardynałem, a Franciszek I panować we Francji. Argh.
Potem wspomniane jest, że Franciszek I ma 23 lata, co by wskazywało na rok 1517... To by uzasadniało czerwień kardynalską Wolseya i panowanie Franciszka, ale nadal nie pasuje tu Rodrigo Borgia.

Na szczęście jakość ciuszków i wnętrz jest dość wysoka - bez takiej biedy, jak w Białej Królowej. Jestem rozwalony

Nie wiem, co myśleć na temat Jonathana Rhys-Meyersa grającego Henryka VIII.
Obiektywnie gra świetnie, ale niezbyt mi pasuje na tego króla. Nie ma też charyzmy ani głosu Jeremy'ego Ironsa czy Jamesa Purefoya. Ble Ble ;D
Niemile mnie zaskoczyła mnie w Tudorach obecność Ruty Gedmintas, która grała Ursulę Bonadeo w Borgiach. Tam mnie wkurzała (nijak nie pasowała do Cesare'a), tutaj też. Język
Podobne mam odczucia wobec jeszcze młodziutkiej Anne Brewster. W Tudorach zagrała córkę Buckinghama, a w Versailles gra Madame de Montespan. W Versailles lepiej wygląda. Z przymrużeniem oka
Uroda obu aktorek mi się nie podoba i przyczynia się do mojej niechęci wobec nich.
Miło natomiast, że pojawiła się na chwilę Margaery Tyrell Natalie Dormer jako Anne Boleyn.

Zobaczymy, co dalsze odcinki przyniosą.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 7 z 9)

Skocz do: