Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Myślę, że najlepiej jest, kiedy po prostu kocha sie to, do czego serce samo od urodzenia ciągnie." Merry, Władca Pierścieni

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 5 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5788

Wysłany: 31-12-2017 17:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wielu uważa Tudorów za lepszy serial od Borgiów. Zwłaszcza pierwsze dwa sezony są dobre. Aktorzy są dobrze dobrani, kostiumy świetne. Mi się dwa pierwsze sezony podobały. Potem jest gorzej.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3834

Wysłany: 01-01-2018 17:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi się bardziej Borgias podobali od Tudorów. I tu im dalej tym lepiej, aczkolwiek nigdy nie skończyłam ostatniego sezonu z przyczyn niezwiązanych z samym serialem. I niestety serial został zawieszony Smutek Za dużo budżetu pochłonęły jedwabie Z przymrużeniem oka Giulia Farnese na balu to Indis the Fair Uśmiech

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Lotte Verbeek ma też ciekawą rolę w Outlander, choć tam wygląda mniej zachwycająco. W Borgias wiele scen i postaci wygląda jak ożywione obrazy z epoki Jestem za

Sędziwojko, Cesare się dopiero rozkręca. Pamiętam, że w pierwszych odcinkach wszyscy byli mniej ciekawi, ale z czasem nabrali charakteru. Kilka ciekawych postaci dopiero nadchodzi. Np.spoiler: Nikola Machiavelli i Katarzyna Sforza.

Tudorowie mi się podobali, ale nie znam ostatniego sezonu. Świetny serial, ale nie przykuł mnie tak do ekranu, jak Rodzina Borgiów.

Knightfall się nie umywa ani fabularnie, ani wykonaniem do Tudrów i Borgias, ni Outlandera. Do Wikingów zupełnie, choć w ostatnich sezonach i Wikingowie już nie ci. A ponoć produkcję Knightfall wsparło HBO. Mimo tego słabo wypada na tle innych. Ani klimat, ani aktorstwo nie są tak dobre. Dobrze się ogląda, ale bez większych emocji. Najciekawszą postacią jest chyb królowa Joanna i intryganci dworscy. Jego wysokość ma piękne oblicze (byłby z niego Turgon albo Fingolfin), wzrostu czy detali się nie czepiam, nie siedzę w historii Francji. Jest ciekawy, ale nie ta liga. Ktoś porównał tez efekty specjalne przy bitwie w prologu z Medieval Total War czy inną grą z grafiką, która już dziś nie powala Z przymrużeniem oka Graal - spoiler z ostatnich odcinków - zdaje się być spoiler:ekwiwalentem wody/eliksiru życia. No zobaczymy, co wymyślą. Ale IMO nie idziemy w kierunku Kodu Davinci, tylko fantasy.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1066
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 02-01-2018 00:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Uśmiech

Istotnie, na obrazku Sirielle Lotte wygląda ślicznie. Uśmiech

Na razie skończyłam 6 odcinek Borgiów. Jak dotąd jest świetnie. Aktorsko i wizualnie to cud, miód i orzeszki.
Machiavelli na razie miał tylko kilka scen, ale zapadł w pamięć.
Nadal lubię i kibicuję Della Rovere, chociaż nie da się ukryć, że walka z Borgią nie usprawiedliwia zabiegów o inwazję z zewnątrz, które to równoznaczne są ze zdradą. Język
Scena spoiler:w konfesjonale była świetna.
I coś mam wrażenie, że z progenitury Rodriga moim faworytem będzie Juan.
Widać, że łobuz, łajdak wręcz, ale ma ten swój szelmowski urok i pewne dobre cechy. Za to pewnie jego ojciec ma do niego słabość. Z przymrużeniem oka

Trochę irytował mnie związek spoiler:Cesare'a i Paoli - głównie dlatego, że drażniła mnie uroda aktorki odgrywającej Paoli. Do jej gry aktorskiej nic nie mam, spisała się nader dobrze.
Jednak zakończenie tej miłosnej relacji było całkiem zacne.

Miałam nie oglądać, ale obejrzałam 2 odcinki Korony królów.
No cóż... Chyba myślałam, że będzie jeszcze gorzej, miałam jak najgorsze obawy i żadnych oczekiwań. Jestem rozwalony
To nieudolna próba naśladownictwa wyżej wspominanych w tym wątku zachodnich/amerykańskich produkcji. Myślę, że etykietka, jaką oficjalnie nadano temu serialowi, tzn. "telenowela", dobrze go oddaje. Złośliwy uśmiech
Jest sporo miłości i nieścisłości historycznych, nawet nagość się pojawiła, a polityki i bitew nie ma prawie wcale, informują o tym napisy. Język
Wizualnie kiczowato, aktorsko takoż.
Aktor grający Kazimierza jest może i ładny, ale co z tego, jak gra mu średnio wychodzi. Język Jeszcze gorsza jest aktorka grająca jego żonę Annę. Ratujcie bo go pobiję
Najlepiej wypadła królowa Jadwiga.
Kostiumy straszne, jedynie Kazimierza i Jadwigę ładnie ustrojono.

A propos tytułu tejże serii, Władysław Łokietek wspomniał parokrotnie o Koronie (w sensie ziem pod jego panowaniem), skoro, o ile dobrze kojarzę, termin ten zaczęto stosować dopiero za jego syna i w późniejszym czasie.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 03-01-2018 22:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obejrzałam wczoraj 3 odcinek Korony Królów i stwierdziłam, że daję sobie spokój z oglądaniem tej szmiry.
Łzawe dialogi i różowe paskudztwo na głowie Anny spoiler:, a potem jej służki dopełniły miary. Jestem rozwalony
Jeszcze jak się porówna tę naszą serię z zagranicznymi, to tym bardziej ręce opadają. Język

1 sezon Borgiów za mną. Smaczności. Uśmiech
Nie przepadam za Lukrecją, ale trzeba przyznać, że dziewczyna się wyrabia.
Cezar jak to Cezar... Trochę dużo wybielania.
Trochę mi nie pasuje król Francji, ale gra dobrze i jako przerywnik komediowy się sprawdza. Scena z Karolem VIII i Machiavellim u bram Florencji miodna.
Rodrigo cały czas świetny - hipokryta, jakich mało. Język

Jak dobrze, że jeszcze są 2 sezony. Mam nadzieję, że nie zaliczą tendencji schyłkowej, jak większość kontynuacji 1 sezonu w różnych serialach.

Powrót do góry

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 04-01-2018 14:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

A propos tytułu tejże serii, Władysław Łokietek wspomniał parokrotnie o Koronie (w sensie ziem pod jego panowaniem), skoro, o ile dobrze kojarzę, termin ten zaczęto stosować dopiero za jego syna i w późniejszym czasie.

Owszem, generalnie, żeby nie powiedzieć "podręcznikowo" przyjmuje się, że termin Korona Królestwa (Corona Regni) to czasy Kazimierza. Ale z czasów studiów pamiętam, iż był to pogląd kwestionowany, a upowszechnienie "Krony Królestwa" przesuwano na rządy Ludwika Węgierskiego. Chyba tak to przedstawia Historia Polski. Średniowiecze Stanisława Szczura.

Btw.
Próbowałam się pocieszać tym, że nagrobek Filipa IV powstał 13 lat po jego śmierci i nie musiał być wierny, ale znowu – artyści wtedy mieli żywy model w postaci jego trzeciego syna…

Tylko, czy wtedy upowszechniło się w sztuce zachodnioeuropejskiej portretowe przedstawianie władców? Tzn. starające się oddać rzeczywiste rysy. Nie jestem historykiem sztuki, ale coś mi dzwoni z dawnej lektury, że coś takiego pojawia się dopiero w II poło. XIV wieku.

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 04-01-2018 21:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):

Owszem, generalnie, żeby nie powiedzieć "podręcznikowo" przyjmuje się, że termin Korona Królestwa (Corona Regni) to czasy Kazimierza. Ale z czasów studiów pamiętam, iż był to pogląd kwestionowany, a upowszechnienie "Krony Królestwa" przesuwano na rządy Ludwika Węgierskiego. Chyba tak to przedstawia Historia Polski. Średniowiecze Stanisława Szczura.
Rozpoczęcie stosowania tego terminu nie jest równoznaczne z upowszechnieniem. Z przymrużeniem oka
W podręczniku Stanisława Szczura napisane jest: 1. Korona Królestwa to termin przyjęty w czasach Ludwika, 2. ten termin wzmiankowany jest w 3 dokumentach Kazimierza Wielkiego wytworzonych przez kancelarie zagraniczne. Konkluzja zaś jest taka, że koncepcja Korony nie była zgodna z ideą monarchii ostatniego z Piastów, dlatego "zadomowiła się" u nas dopiero za Andegawenów.
Z kolei w starszym podręczniku Jerzego Wyrozumskiego pojawia się twierdzenie, że termin Korona Królestwa Polskiego przyjął się w l. 50 XIV w. pod wpływem Czech (nie Węgier) początkowo w sensie terytorialnym, a następnie prawnym.
Obie pozycje mają już swoje lata - nie wiem, jaki jest obecny trend naukowy w tej kwestii.

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
Próbowałam się pocieszać tym, że nagrobek Filipa IV powstał 13 lat po jego śmierci i nie musiał być wierny, ale znowu – artyści wtedy mieli żywy model w postaci jego trzeciego syna…

Tylko, czy wtedy upowszechniło się w sztuce zachodnioeuropejskiej portretowe przedstawianie władców? Tzn. starające się oddać rzeczywiste rysy. Nie jestem historykiem sztuki, ale coś mi dzwoni z dawnej lektury, że coś takiego pojawia się dopiero w II poł. XIV wieku.
W połowie XIV w. pojawia się realistyczny portret w malarstwie, jego przykładem jest wizerunek Jana II Dobrego z ok. 1350 znajdujący się w Luwrze.
Natomiast tendencje realistyczne czy też naturalistyczne w sztuce szeroko pojętej - zwłaszcza w rzeźbie - widoczne są już w XIII w.
Sztukę za czasów Filipa IV Pięknego, a ściślej tzw. "styl Filipa IV" określa się jako kruchą równowagę pomiędzy realistyczną tradycją z XIII w. a prostotą i elegancją.
Przypuszcza się, że twarz Filipa IV na jego nagrobku, daleka od schematyczności (i idealności w naszym pojęciu Język), może być próbą portretu pośmiertnego.
Jak się porówna facjaty królów na nagrobkach w Saint-Denis powstałych w 1. połowie XIV w. - różnią się one od siebie - nie są kalkami tych samych rysów.
Co więcej, Filip IV i Karol IV, obaj nazwani Pięknymi, mają podobne twarze, w przeciwieństwie do Ludwika X i Filipa V, co może przemawiać za troską o podobieństwo wizualne do żywych modeli.

Ostatnio zmieniony przez Sędziwojka dnia 05-01-2018 22:44, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 05-01-2018 16:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak przyjemnie posłuchać mądrego człowieka i dowiedzieć się czegoś więcej Uśmiech .
Sędziwojko, dzięki za objaśnienie spraw portretowych chwała wam, chylę czoła, dzięki .

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5788

Wysłany: 05-01-2018 20:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oczywiście to jest błąd, bo w najlepszym przypadku termin Korona Królestwa Polskiego pojawił się dwadzieścia lat później, a najpewniej jakieś pół wieku później. Ale przecież to czepiactwo. W Wikingach historia w ogóle się nie trzyma kupy. W Borgiach, też nie obyło się bez błędów i przeinaczeń. To samo w Tudorach. O Knightfall , Wspaniałym Stuleciu czy Unsere Mütter, unsere Väter, już nawet nie wspominam. Jeżeli jesteśmy historycznie bezwzględni wobec tego serialu, i wymagamy ultra poprawności, to bądźmy konsekwentni i resztę też tak traktujmy.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 5 z 9)

Skocz do: