Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Rozpaczać mogą tylko ci, którzy przewidują koniec i nie mają co do niego żadnych wątpliwości. Ale my nie wiemy, jaki będzie koniec." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5607

Wysłany: 18-04-2017 10:47    Temat wpisu: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
To pasuje i do książki, i do filmu - rzecz o historycznych inspiracjach Martina. Zapowiadają kolejny sezon - ale 2016, wiec nie sugerujcie się datą. Najwyraźniej też niewiele o Ramsayu wiedzieli Z przymrużeniem oka

Historyczna Gra o tron. Historia Bez Cenzury

Link

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Sympatyczny filmik i być może zachęci młodzież do polubienia historii. Uśmiech

Duża ilość angielskich wpływów ma sens, zwłaszcza, że, o ile mi się dobrze kojarzy, Martin kiedyś narzekał, ze podczas pisania Asoiaf miał dostęp jedynie do angielskojęzycznych pozycji historycznych.
Szkoda tylko, że autor prezentacji na filmiku pominął znaczącą inspirację Francją początku XIV stulecia i świetnym cyklem Druona, do czego zresztą przyznał się sam Martin i o czym ze 2 lata temu nachalnie informowały media promując nowe wydanie Królów Przeklętych i przyprawiając mnie o zgrzyt zębów.
Podobieństwo Tywina do Filipa IV Pięknego aż kłuło mnie w oczy podczas czytania GoT.

À propos "prawdziwej Gry o Tron" (cytując Martina i wyżej wspomniane spoty reklamowe odnośnie cyklu Druona), ostatnio oglądam znakomity serial historyczny produkcji hiszpańskiej Isabel. Love
Cud, miód i orzeszki! Miłość
1 sezon i część 2 (łącznie jest ich 3) to przykład, jak można zrobić wysokiej klasy serial i w dodatku zgodny z realiami historycznymi (chociaż pewnych skrótów czy przeinaczeń nie da się uniknąć).
Isabel to też prawdziwa Gra o Tron. Wielbicielom intryg polecam wyśmienity duet Pacheco-Carrillo. Love Złośliwy uśmiech
Zgodnie z tytułem, serial traktuje o Izabeli Kastylijskiej i Ferdynandzie Aragońskim. Nie zaliczali się oni do moich ulubieńców historycznych, ale teraz patrzę na nich (a raczej na kreacje serialowe) z dużą dozą sympatii. Z przymrużeniem oka

Aż mi żal Mam coś dla ciebie ściska, że Francuzi tak schrzanili tak znakomity materiał na ekranizację, jak Królowie przeklęci Druona. Serial z 2005 jest "nieoglądalny" (przynajmniej dla mnie), a tej starszej wersji coś brakuje (na pewno rozmachu i kunsztownej scenografii, widziałam fragmenty). wściekły Na przykładzie Hiszpanów widać, że dałoby się zrobić majstersztyk. Z przymrużeniem oka

Skoro mamy Wielkanoc, to życzę Wszystkim pogodnych Świąt spędzonych w rodzinnym gronie, dużo optymizmu i wiosennego ciepła. Uśmiech

A mi żal, że u nas od dłuższego czasu nie umie się zrobić fajnego, przyciągającego serialu historycznego, a tematów jest sporo, vide kryminalno-sensacyjny wokół zajazdu w Gąsawie. Krwawo-sensacyjny wokół młodości Bolesława Krzywoustego. Fantastycznym tematem jest życie Kazimierza Wielkiego, seks, przemoc, wyrafinowana polityka, wojna. Podobnie postać Jadwigi Andegaweńskiej prosi się o ekranizację. Z pogranicza Polski i Litwy wydarzenia po śmierci Witolda. Bona już miała niezły serial. Albo serial zatytułowany Egzekucjoniści, wokół postaci Mikołaja Sienickiego. Rodzina Zborowskich, a zwłaszcza Samuel Zborowski. Tematów jest multum, pozytywnych, zabawnych, sensacyjnych, krwawych, kryminalnych i dających do myślenia.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 20-04-2017 19:05, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1052
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 19-04-2017 17:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam większe oczekiwania wobec zachodniego kina niż polskiego, dlatego marnowanie ichniego materiału, szczególnie tego podanego wprost na tacy, mnie znacznie bardziej boli.
Polską produkcję historyczną to aż strach brać pod uwagę. Jestem rozwalony
Odnoszę wrażenie, że w ostatnich latach (dekadzie?) poziom filmów/seriali na świecie się znacznie obniżył, a w Polsce tym bardziej. Zwłaszcza, że trudno u nas o wysoki budżet (i czy są u nas sensowni aktorzy młodego pokolenia? czy też chowają się po teatrach? bo w serialowej ofercie TV ich nie widać, sami celebryci/celebrytki Z przymrużeniem oka ).
Zresztą w Polsce od pewnego czasu panuje moda na ekranizacje dotyczące pewnego określonego okresu w naszej historii. Jeśli miałby powstać u nas kolejny historyczny film/serial o II WŚ, polskiej martyrologii lub coś w stylu "La Belle Epoque", to podziękuję, co za dużo, to niezdrowo. Język

Natomiast podzielam Twój pogląd, jeśli chodzi o interesujące wątki w naszej przeszłości, mające potencjał na świetny serial.
Krzywousty mnie średnio interesuje, ale Gąsawa to świetny materiał. Jestem za I bardzo "grootronowaty". Jestem rozwalony
Od siebie dodałabym jeszcze panowania Mieszka II i Bolesława Śmiałego.

Najbardziej satysfakcjonowałaby mnie ekranizacja jakiegoś odcinka czasowego z okresu rozbicia dzielnicowego i walki o Kraków. Love Ileż tam było zmian sojuszy, intryg i pikantnych szczególików m.in. śmierć Władysława Laskonogiego. Złośliwy uśmiech
Można by pokazać okres obejmujący ostatnie lata panowania Kazimierza Sprawiedliwego, późniejsze walki o sukcesję i śmierć Leszka Białego we wspomnianej przez Ciebie Gąsawie.
Niezłe byłoby przy okazji pokazanie potęgi arcybiskupa gnieźnieńskiego i biskupa krakowskiego oraz ich udział w rozgrywce politycznej.
Niby się o tym wie z literatury naukowej, ale podczas oglądania widać to wyraźniej - że odgrywali oni znaczną rolę polityczną i często zachowywali się jak udzielni książęta, a nie przedstawiciele Kościoła.
Pomarzyć zawsze można. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Co do Zborowskich - charakterna rodzinka, ale tu mi zupełnie wystarczy książkowy cykl o Kacprze Ryksie Mariusza Wollnego. Pisarz interesująco nakreślił postać Samuela o kilku twarzach: rozkapryszonego paniczyka, infamisa i kozackiego atamana. Lubiłam czytać sceny z jego udziałem, mimo iż niegodziwiec z niego był straszny.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5607

Wysłany: 19-04-2017 20:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Krzywousty mnie średnio interesuje

Niewydarzony tatuś, ambitna matka, jeszcze bardziej ambitny i snujący intrygi palatyn Sieciech marzący o tronie dla siebie. W tle los syna Bolesława Śmiałego. Ucieczka do Czech, walka z ojcem, wojny z Pomorzanami, intrygi ze Zbigniewem, a wreszcie jego okaleczenie i spektakularna pokuta.

Nie darmo Jasienica pisał, że Piastowie jak dynastia normańska, od diabła się wywodziła i z diabłów wcielonych się składała.

Inna bohaterka mogłaby być Teofila Chmielecka, zwana "wilczycą kresową". Zajazdy, walki z Tatarami, kozacy, zazdrość, miłość i okrucieństwo.

Z innego typu postaci mistrz Sędziwój z Sanoka, Jan Łaski albo Krzysztof Arciszewski. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 320

Wysłany: 19-04-2017 21:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Krzysztof Arciszewski

To mogłoby być naprawdę wspaniałe, choć nie ukrywam, że tego typu "obyte w świecie" postacie robią na mnie największe wrażenie, gdy gdzieś tam przemykają w tle, robiąc co jakiś czas efektowne wejścia albo swoją obecnością podkreślając donośność chwili. Jak np. występy Arciszewskiego w Potopie, skąd właśnie dowiedziałem się o istnieniu tej znamienitej osobistości (chwała Sienkiewiczowi).
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3802

Wysłany: 19-04-2017 23:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może warto wydzielić temat o tym, jaki polski serial historyczny mógłby powstać/byłby ciekawy? mam pomysł!!!

Albo w ogóle jakie seriale historyczne i około-historyczne są warte uwagi.

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
A mi żal, że u nas od dłuższego czasu nie umie się zrobić fajnego, przyciągającego serialu historycznego

To samo myślałam, nie pierwszy raz zresztą, oglądając ostatnie odcinki 2 sezonu Outlander. To może nie jest serial stricte historyczny, ale można się przenieść w czasie i przejąć losem Szkotów. Myślałam, dlaczego nie mamy takiej własnej historii ekranowej, co w ogóle można by tak nakręcić? I to jeszcze w takiej oprawie audio-wizualnej Love Pieśń z czasów powstania Jakobitów, nagrana specjalnie dla serialu - gaelic z angielskimi napisami:

Link

Ja oczywiście chciałabym coś o Jagielle i bitwach pod Grunwaldem i pod Koronowem. Ponoć Koronowo to ostatnia bitwa rozegrana z pojedynkami na zasadach kodeksu rycerskiego. Ale chciałabym wersję właściwą - z pojedynkiem rycerza Mszczuja ze Skrzynna przeciw wielkiemu mistrzowi zakonu krzyżackiego. Ponoć chłopów ściągających mistrza z konia i tłukących cepami wymyślono w PRLu, ale nadal się to jakoś ciągnie za historią. Inna sprawa, że nie wiem co jest aktualnie w szkolnych podręcznikach, ani skąd sama znam wersję "chłopską".
Odnośnie inscenizacji bitwy - ponoć uzbrojenie rycerstwa jest zbyt zaawansowane w stosunku do realiów, to też warto zbadać na potrzeby serialu.

I oczywiście oglądając Wikingów chciałabym zobaczyć serial o wikingach i Słowianach z Wolina, Mieszku I, Bolesławie Chrobrym i Świętosławie Sygrydzie Storrådzie. Wikingowie to czy Słowianie? Odrzuciła zaloty Olafa Tryggvasona czy to on ją odrzucił? Jak bardzo przyczyniła się do bitwy kończącej jego życie?
Tutaj można nakręcić baśń - jak to zresztą zrobiono z Wikingami opartymi na sagach i mityczno-historycznych bohaterach. Tylko nasza historia bardziej zagmatwana i zdania podzielone co do wikińskości/słowiańskości naszych pierwszych władców.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 20-04-2017 11:22, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 20-04-2017 01:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Niewydarzony tatuś, ambitna matka, jeszcze bardziej ambitny i snujący intrygi palatyn Sieciech marzący o tronie dla siebie. W tle los syna Bolesława Śmiałego. Ucieczka do Czech, walka z ojcem, wojny z Pomorzanami, intrygi ze Zbigniewem, a wreszcie jego okaleczenie i spektakularna pokuta.
Wiem, co działo się za jego czasów, ale mimo to (albo może właśnie dlatego Język) jego osoba nie jest dla mnie interesująca.
Subiektywnie wolę innych Piastów, a życiorysy i panowania mieli równie burzliwe. Z przymrużeniem oka
O, można by jeszcze Przemysła II pokazać w serialu.

Sygryda-Storrada to też inspirujący wątek, kiedyś mnie ta postać mocno fascynowała. W sumie przydałoby się Sagę o jarlu Broniszu zekranizować. Śmiech

Sirielle napisał(a):
Może warto wydzielić temat o tym, jaki polski serial historyczny mógłby powstać/byłby ciekawy? mam pomysł!!!

Albo w ogóle jakie seriale historyczne i około-historyczne są warte uwagi.
Świetny pomysł z wydzieleniem! mam pomysł!!! Już jakiś czas temu myślałam o tym, żeby założyć temat o filmach/serialach historycznych - tych, które powstały i tych, o których marzylibyśmy, żeby je zrobiono. Rewatch Rzymu pobudził moje pragnienie obejrzenia kolejnego serialu historycznego z wysokiej półki, Isabel chwilowo je zaspokoiła w zupełności, ale pewnie nie na długo. Z przymrużeniem oka

Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3802

Wysłany: 20-04-2017 11:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzieliłam temat, aczkolwiek tytuł nieco zgrzyta (limit znaków częściowo to sprawił).

Sygryda-Storrada to też inspirujący wątek, kiedyś mnie ta postać mocno fascynowała. W sumie przydałoby się Sagę o jarlu Broniszu zekranizować. Śmiech

O, kolejny gotowy scenariusz Uśmiech Jestem za Tylko najpierw muszę przeczytać, więc się tak nie spieszmy z ekranizacją Z przymrużeniem oka

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 20-04-2017 17:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Wydzieliłam temat, aczkolwiek tytuł nieco zgrzyta (limit znaków częściowo to sprawił).
Może by zmienić jego tytuł na "Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia"?
Słowo "polski" wg mnie nie jest konieczne, bo nie musimy się ograniczać tylko do polskiej historii. Uśmiech

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 1 z 2)

Skocz do: