Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Dokument A Study Of The Maker Of Middle-earth (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 02-09-2016 15:35    Temat wpisu: Dokument A Study Of The Maker Of Middle-earth Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może niepotrzebnie zakładam osobny temat hmmmm... , ale użycie funkcji "szukaj" nie dało pozytywnych rezultatów, więc zakładam, iż nikt jeszcze nie pisał o tym filmie.

Link

Dokument J.R.R. Tolkien 1892-1973 - A Study Of The Maker Of Middle-earth, w reżyserii Dereka Baileya, pochodzi z roku 1998(?). Znajomy przesłał mi linka do niego już jakiś czas temu, ale dopiero dzisiaj obejrzałem go na spokojnie, w całości, bez pośpiechu. Co tu dużo mówić, wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie Jestem za .

Nie będę tu może silił się na streszczenie całego dokumentu, najogólniej mówiąc jest to przedstawienie biografii, z naciskiem na "tajniki" tworzenia legendarium. Stąd np. pojawia się wątek mitologii dla Anglii, Listy do Świętego Mikołaja jako "zapowiedź wtórnego świata", geneza Silmarillionu czy Hobbita, wątek śmierci, motywy autobiograficzne, przyjęcie przez krytykę Władcy Pierścieni. O tym wszystkim opowiadają najbliżsi Tolkiena - John, Christopher, Priscilla - i osoby znające go osobiście (Rayner Unwin, o. Murray), jak i "tolkienolodzy" - T. Shippey i V. Flieger. Oprócz tego twórcy dokumentu wykorzystali fragmenty wywiadów z samym J.R.R. (radiowego i telewizyjnego).

Całość prezentuje się, w moim odczuciu, niezwykle interesująco, choć może większa część informacji jest już powszechnie znana z literatury. mimo to wzbudziła we mnie autentyczną ciekawość, materiał został dobrze dobrany. Nie brak tu też rodzinnych wspomnień (np. Priscilla Tolkien wspomina, iż miała koszmarne sny z Czarnymi Jeźdźcami po tym jak ojciec przeczytał jej fragmenty z ich udziałem). Komentarze Shippeya i Flieger są fachowe, lecz niepozbawione osobistego zaangażowania (jej przedstawienie Froda jako ulubionej postaci, jego wyjaśnienie co zmieniła w nim lektura Tolkiena).

Gorąco wszystkim polecam ten film. Wyjadacze tolkienowscy mogą sobie przypomnieć to i owo, a początkujący sporo się dowiedzieć Z przymrużeniem oka .

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 02-09-2016 20:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak mi się wydaje, nie pojawiał się ten film ani link do niego na naszym forum. Wielkie dzięki. Jeszcze go nie oglądałem. Na razie nie mam na to czasu, ale z przyjemnością obejrzę w jakiejś wolnej chwili. Wielkie dzięki. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 06-09-2016 12:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Również w wolnym czasie z przyjemnością obejrzę.
Dzięki za linka chwała wam, chylę czoła, dzięki
Jeśli ktoś miałby słabego neta lub chciał obejrzeć całkiem offline to mam w pliku .mp4 około 300 MB, który gdzieś mogę umieścić.
Powrót do góry

Riddick
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 48

Wysłany: 06-09-2016 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wystarczy wtyczka Video DownloadHelper do Firefoxa i można pobierać. Z przymrużeniem oka
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/video-downloadhelper/
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Dokument A Study Of The Maker Of Middle-earth (Strona 1 z 1)

Skocz do: